Извјештајно-прогнозни програм: Цератитис цапитата (воћна мува)

Објављено: 24.09.2024. 08:53 Аутор: УБХВФП

У периоду 17-20. августа 2024. извршен је преглед Тепхри клопки (са трикомпонентним атрактантом Биолуре) и Јацксон клопки (са атрактантом Тримедлуре) у локалитетима у којима се прати медитеранска воћна мува: Баошићи, Бигово, Бар (Челуга) и Улцињ (Штој и Зогање)

Прегледом клопки констатован је почетак и активан лет муве, односно хватање у клопкама на свим посматраним локалитетима. Имајући у виду тренутне временске прилике, а нарочито кишу која је пала претходних дана, и све већу расположивост плодова биљака домаћина, у периоду који слиједи може се очекивати повећање бројности популације  у свим локалитетима, а нарочито имајући у виду да је у овом тренутку мува активна на цијелом приморју. Смокве, које су веома добри домаћини за почетно, љетње, одржавање популације већ су дуже времена "на располагању" и сукцесивно сазријевају (а традиционално се никада не прскају, што изузетно одговара муви за увећање популације), присутне су и касније сорте брескве, а најраније сорте мандарине  ће убрзо почети да сазријевају, па надаље јапанска јабука, касније сорте мандарине, итд.).

У периоду 11-17. августа 2024. извршен је преглед Тепхри клопки (са трикомпонентним атрактантом Биолуре) и Јацксон клопки (са атрактантом Тримедлуре) у локалитетима у Подгорици (Шушуња, Бери, Доњи Кокоти, Љешкопоље  и Годиње (Бар) – 11. и 12. септембар)),  и 17. септембра  Бар (Челуга), Улцињ (Штој и Зогање).

Приликом овог прегледа констатовано је присуство медитеранске воћне муве на подручју Улциња, Бара и Подгорице, и како је у претходном извјештају указано, дошло је и до повећања бројности у Бару и Улцињу, а забиљежена је велика бројност и у локалитетима у  Подгорици и у Годињу. 

Присуство муве у локалитетима на подручју Подгорице у не малом броју (а додатно имајући у виду извјештај из 2023. г. и штете које је узроковала на мандарини) указује да Ц. цапитата шири  подручје свог присуства и активности сјеверно у односу на приморје (према Годињу и Подгорици), што је полазећи од биолошких особина ове врсте веома опасно по пољопривредну производњу у овим подручјума, с обзиром да Ц. цапитата напада брескву (често се зове и бресквина воћна мува) чија је производња доминантно концентицана у околини Подгорице, а домаћин јој је и винова лоза (грожђе), што је од значаја за Црмницу.  

С обзиром на тренутну бројност врсте, временске прилике (нарочито кишу која је пада у већ више наврата током септембра и што овој врсти веома погодује) као  и све већу расположивост плодова биљака домаћина (мандарина, јапанска јабука, јабука, иглица, касније сорте мандарине) у периоду који слиједи може се очекивати одржавање високом нивоа популације или  повећање бројности  у свим локалитетима.

ПРЕПОРУКА:

С обзиром да Ц. цапитата не напада зелене и тврде плодове (без обзира о којој се воћној врсти ради), већ оне на почетку фенофазе сазријевања и полузреле плодове, стално праћење стања у воћњаку и одржавање његове хигијене веома је значајна мјера у смањењу бројности ове врсте. То подразумијева, од стране произвођача и држаоца воћних врста које су домаћини Ц. цапитата, континуирано уклањање и уништавање спаљивањем свих оних плодова на којима се уоче било какви симптоми напада или преурањено дозријевање. Сумњиви плодови се не смију закопавати у земљу нити бацати у контејнер! 

Такође, препоручује се прикупљање свих сумњивих, а нарочито отпалих плодова у што краћем временском року и закопавање у земљу прекривањем рупе слојем земље дебљине најмање 30 цм. Такође, плодови са симптомима напада као и сви они сумњиви, могу се ставити у пластичне кесе (кеса за смеће) која се завеже и остави на сунцу 10 дана. За ово вријеме, све ларве које се налазе у плодовима ће угинути. Савјетујемо да се као превентивна мјера (нарочито у окућницама и малим, мјешовитим воћњацима који представљају идеалну средину за појаву првих симптома напада), око стабала смокве (а касније и осталих воћака-како буду дозријевале) у ширини пречника крошње, поставе и ПВЦ фолије или слој сламе (дебљине око 25 цм) да би се онемогућио улазак ларви у земљиште из евентуално нападнутих плодова. 

Стално праћење тока сазријевања смокве, чије плодове у нашим условима Ц. цапитата прво напада, али и плодова домаћина свих осталих воћних врста које ће у наредном периоду ући у фазу сазријевања, такође је неопходно од стране произвођача и држаоца воћних врста. Тим прије што су 2022. и 2023. година биле године веома јаког напада нарочито на подручју Улциња и Бара, а 2023. године констатована је појава у већој бројности у локалитетима у околини Подгорице гдје су, такође, уочене штете на мандарини.         . 

Савјетујемо да се као превентивна мјера (нарочито у окућницама и малим, мјешовитим воћњацима који представљају идеалну средину за појаву првих симптома напада), око стабала смокве (а касније и осталих воћака-како буду дозријевале) у ширини пречника крошње, поставе и ПВЦ фолије или слој сламе (дебљине око 25 цм) да би се онемогућио улазак ларви у земљиште из евентуално нападнутих плодова. Такође, плодови са симптомима напада као и сви они сумњиви, могу се ставити у пластичне кесе (нпр. кеса за смеће) која се завеже и остави на сунцу најмање 8 сати, а за случај сваке сигурности и до 2-8 дана. За ово вријеме, све ларве које се налазе у плодовима ће угинути.

Неопходна је и примјена мјера хемијске заштите  на почетку фенофазе сазријевања плода, односно у вријеме када они постану пријемчиви за напад. Хемијско сузбијање се нарочито односи на плантажне и веће засаде цитруса. Приликом одабира препарата обавезно треба водити рачуна о каренци и дозвољеном броју третирања у току године, сортименту и фенофази развића плодова домаћина.

Препоручују се инсектициди на бази делтаметрина, спиносада, ламбда-цихалотрина на почетку фенофазе сазријевања плода, односно у вријеме када они постану пријемчиви за напад. Такође, добри резултати се постижу примјеном хидролизираних протеина (атрактаната) методом локализованог третирања када се не третира цијела крошња, већ само дио крошње. У овом случају се инсектициду додаје биљни протеински мамац/атрактант (нпр. Буминал). Третирањем дијела крошње (пожељно на јужној експозицији) постиже се ефект привлачења имага у третиране дјелове крошње (дјеловањем атрактанта) и њихово сузбијање услед контакта/излагања употријебљеном инсектициду. Према наводу (хттпс://агроцхем-макс.цом/савјети/сузбијање-медитеранске-воцне-мухе/) препарат СУЦЦЕСС БАИТ (спиносад + атрактант солулyс) има изузетно добро дјеловање на медитеранску воћну муву, а користи се у дози од 50-100 мл/стаблу или 20- 25 л/ха. Екотоксиколошки је повољнији од класичних инсектицида и има краћу  каренцу. 

Напомињемо да мјере хемијске заштите могу имати задовољавајући ефекат само уколико се примјењују заједно са осталим препорученим нехемијским мјерама.

Произвођачи треба да поред већ препоручених мјера сузбијања користе жуте љепљиве плоче (постављају се у већем броју у воћњаку) помоћу којих могу пратити вријеме појаве и активност муве.

        

                  


                       

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?