- Влада Црне Горе
Министарство здравља Јачањем националних капацитета против утицаја дува...
Јачањем националних капацитета против утицаја дуванске индустрије
Дводневне консултације у оквиру имплементације СЗО Оквирне конвенције о употреби дувана, на тему: „Изазови и прилике за јачање интегритета и капацитета јавне управе за заштиту процеса креирања секторских политика од утицаја дуванске индустрије и лобија који промовишу интересе дуванске индустрије“, завршене су јуче у Подгорици.
Поздрављајући уцеснике консултација, др Ивана Зивковић, генерална директорица у Министарству здравља истакла је да је пушење здравствени проблем који већ одавно има размјере пандемије и значајно забрињава доносиоце одлука у здравству у цијелом свијету. Црна Гора је, како је казала, препознала овај проблем и дефинисала га као један од приоритета за рјешавање.
„Контрола дувана представља процес којим се утиче на рестрикцију употребе дуванских производа, на смањење доступности дуванских производа и на информисање и едукацији становништва о штетним ефектима дувана. Само примјеном свих аспеката контроле могу се постићи адекватни резултати на смањењу превалнеције употребе дуванских производа. Контрола дувана је један широк спектар активности који се бави с једне стране забраном коришћења одређених дуванских производа,дефинисањем нормативних аката, као што су: закони о контроле употребе дуванских производа, закона о дувану, протокола о забрани илегалних токова дувана, са друге стране, смањењем доступности тих производа, ограничењем куповине малољетним лицима, забрана продаје цигарета појединачно или у малим пакетићима, на аутоматима, контрола цјеновне политике, вршење утицаја на пореску - акцизну политику и слично и са треће стране, ширењем информација и едукације о штетним ефектима дувана по здравље, кроз здравствено-васпитне активности, које имају за циљ повећање информисања и активности за престанак пушења“, навела је др Живковић. Она је подсјетила да сва документа глобалне политике контроле дувана, на којима се заснивају активности у свим сегментима здравствене заштите, са глобалним циљевима креира Свјетска здравствена организација (СЗО), те да је Оквирна конвенција, документ СЗО, свеобухватан међународни уговор који регулише све односе, сва кретања, све трендове у контроли дувана. Др Живковић је истакла да свака земља чланица, у складу са својим могућностима и потребама, креира своје националне циљеве и ослањајући се на Оквирну конвенцију дефинише своје стратегије и акционе планове, као и да је цјеновна политика врло значајна мјера за контролу доступности дуванских производа, посебно међу младима и сиромашним слојевима друштва.
Осим што се у Црној Гори пуши више и чешће него у региону Европе, др сци мед Мина Брајовић, шефица СЗО Канцеларије у Црној Гори, истакла је да посебно забрињава висока преваленца употребе дувана у популацији жена, тренд раста у популацији дјеце, као и чињеница да су “нови дувански прозиводи попут “цунами таласа” преплавили тржиште у Црној Гори.
Подсјећајући да је Министарство здравља недавно најавило допуне и измјене закона о контроли употребе дувана са фокусом на нове дуванске прозиводе, по ријечима Брајовић, реално је очекивати појачани притисак дуванске индустрије на процесс одлучивања, али овога пута у новом руху и формату. Она је подсјетила да је процјена статуса имплементације обавеза из Оквирне конвенције указала да се интеракција између дуванске индустрије и носилаца власти одвија у мраку. Према њеним ријечима, да би “удахнули живот” трошковно исплативим мјерама које утичу на понуду и тражњу за дуванским производима у земљи, потребна је јавна управа са снажним капацитетима да открије, препозна и да се заштите од утицаја дуванске индустрије. Осим тога, како је навела, неопходни су регулаторни механизи којима ће се инсистирати на већој одговорности управе и поштовању прописа.
Током консултација, Патрик Мусавили, испред Секретаријата СЗО Оквирне консултације указао је на значај консултцаија будући да су, како је казао, прилика да се заштите јавно-здравствене мјере од утицаја дуванске индустрије”
На састанку су учествовали представници различитих сектора извршне власти, као и судства, основног државног тужилаштва, Канцеларије омбудсмана, Агенције за антикорупцију и сл. Организацију консултација подржава СЗО и Секретаријат СЗО Оквирне конвенције, а финансирају Влада УК, Аустралије и Новог Зеланда.