- Влада Црне Горе
Министарство јавне управе Јачањем вјештина запослених у МЈУ до одрживог и од...
Јачањем вјештина запослених у МЈУ до одрживог и одговорног управљања фондовима
25. новембар, Подгорица - Јачање вјештина запослених Министарства јавне управе (МЈУ) за управљање пројектима неопходан је корак ка обезбјеђивању нових средстава и одрживости иницијатива које се спроводе у јавном сектору. Тиме се директно доприноси одрживом развоју и дугорочном напретку земље и црногорског друштва.
У протеклих шест мјесеци, службеници и службенице МЈУ пролазили су интензивну едукацију управљања пројектним циклусом. У просторијама УН Еко зграде у Подгорици данас је уприличена свечана додјела сертификата за 20 службеника и службеница који су успјешно завршили обуку.
Обука се састојала од пет модула и надлежним службеницима омогућила је да, уз менторску подршку и праксу, усаврше идентификацију, планирање, имплементацију, праћење и евалуацију пројекта, како би се постигли зацртани циљеви и осигурала успјешност. Полазници су радили на стварним примјерима, са посебним фокусом на позиве Дигитал Еуропе иницијативе, развијали приједлоге, планирали активности и буџет, учећи како да ефикасно имплементирају у пројекте у пракси самостално или у сарадњи са партнерима.
Ова иницијатива се реализује кроз пројекат „Е-услуге и дигитална инфраструктура као одговор на ЦОВИД-19“, који финансира ЕУ, а спроводи УНДП у сарадњи са МЈУ.
Формирањем посебне пројектне јединице, МЈУ се позиционира као кључна институција за спровођење реформи јавне управе. Ова јединица, састављена од мотивисаних службеница и службеника, пролази кроз иновативне и свеобухватне програме усавршавања у области развоја и управљања пројектима, уз подршку Европске уније (ЕУ) и Програма Уједињених нација за развој (УНДП) у Црној Гори. Обука је фокусирана на усавршавање знања и вјештина у једном пројектном циклусу, почев од иницијације, преко имплементације до фазе мониторинга, евалуације и мјерења успјешности.
Иницијатива не само да тежи унапређењу вјештина појединаца, већ и стварању одрживих структура које ће омогућити примјену стеченог знања на цјелокупан јавни сектор. МЈУ на овај начин поставља стандарде за одговорно управљање пројектима и коришћење средстава како ЕУ тако и других фондова, с циљем да се исти усмјере на унапређење квалитета живота грађана и грађанки Црне Горе. Приступањем ЕУ, Црна Гора ће имати приступ европским структурним и инвестиционим фондовима, из којих ће издвајања за Црну Гору бити чак десет пута већа него што су сада, док ће захтјеви за развој и имплементацију пројеката остати исти. Управо зато је јачање вјештина запослених унутар јавне управе препознато као важан сегмент у припремама црногорске јавне управе за одговорно и ефикасно управљање фондовима.
Министар јавне управе, Марасх Дукај, наглашава посвећеност Министарства у овом процесу, са посебним освртом на управљање пројектима у области дигитализације јавне управе.
„Препознајемо актуелне потребе за унапређење компетенција службеника, како би постали конкурентни, када је у питању аплицирање за европске структурне и инвестиционе фондове. Зато је обука од пет модула, која се уз подршку УНДП и ЕУ, организује за запослене у Министарству јавне управе, права прилика да као кључна институција за спровођење реформе јавне управе, постигнемо стандард за одговорно управљање пројектима. Тиме ћемо директно доприносити одрживом развоју и дугорочном напретку црногорског друштва у цјелини“.
Значај партнерства са међународном заједницом на путу достизања одрживог развоја огледа се у чињеници да је ЕУ, посредством УНДП-а, као дугогодишњег и посвећеног партнера Црне Горе, током двије деценије уложила готово 18 милиона еура у развојне иницијативе у Црној Гори, од којих су многе усмјерене управо на јачање капацитета јавне управе.
„УНДП и ЕУ кроз заједничке иницијативе подржавају изградњу капацитета јавне управе, фоксуирајући се у том процесу на грађане и грађанке и њихове потребе. Циљеви којима тежимо кроз ову сарадњу усклађени су са Агендом 2030, а нарочито са промоцијом инклузивних друштава и јачањем одговорних и транспарентних институција. Усавршавање вјештина запослених у јавној управи и јачање њихових капацитета у основи је свих напора усмјерених на суштинску реформу јавне управе. Зато ће УНДП остати поуздан партнер Министарству јавне управе на том путу, како бисмо заједно дошли до крајњег циља – а то је стабилан и одржив напредак црногорског друштва “, поручила је стална представница УНДП-а у Црној Гори, Екатерина Паниклова.
Програмски менаџер Делегације Европске уније у Црној Гори, Орландо Фуско, истакао је да интеграција Црне Горе у ЕУ није само политички циљ, већ и заједнички процес са циљем подстицања просперитета, стабилности и заједничких вриједности међу свим грађанима.
“Током овог процеса, ЕУ је била непоколебљив партнер, пружајучи значајну подршку кроз Инструмент приступне помоћи (познат као ИПА) и друге фондове. Међутим, за остваривање бенефита, потребна је кључна способност - ефикасна апсорпција ЕУ фондова. Годишњи Извјештај Европске комисије за Црну Гору наглашава овај изазов, указајући на потребу јачања вјештина у области јавних набавки, праћења инвестиција, те управљања пројектима”, закључио је Фуско.