- Влада Црне Горе
Министарство рада, запошљавања и социјалног дијалога Јавна дебата о Нацрту Стратегије деинституционализ...
Јавна дебата о Нацрту Стратегије деинституционализације
Тим Министарства рада и социјалног старања (МРСС), на челу са министарком Наидом Нишић, припремио је Нацрт Стратегије деинституционализације за период 2024 - 2028, која се доноси први пут у Црној Гори, а укључује и Акциони план за ову и наредну годину.
Дебата о Нацрту значајне стратегије одржаће се сјутра од 10 сати, када је округли сто на Факултету политичких наука Универзитета Црне Горе - Одсјек за социјалну политику и социјални рад (сала 1). Јавна расправа траје од 14. јуна до 4. јула.
Циљ Стратегије је остваривање права на достојанствен, независан и квалитетан живот у заједници кроз процес деинституционализације, подршку социјалној инклузији, развој одрживих и доступних услуга које омогућавају корисницима да живе у најмање рестриктивном окружењу.
Предвиђене су и активности за успостављање недостајућих услуга.
Ова Стратегија се доноси ради превенције институционализације, деинституционализације корисника/ца и трансформације пружалаца услуга да би се осигурао живот у породици, односно заједници, као и развоја услуга подршке за живот у заједници и савјетодавно - терапијских и социјално - едукативних услуга.
Циљне групе документа су дјеца без родитељског старања, са сметњама и тешкоћама у развоју и са проблемима у понашању, млади и особе са инвалидитетом, Роми и Египћани, старије особе, лица у руралном подручју, бескуц́ници и сви којима је усљед посебних околности потребан одређени вид заштите.
Услуге које подржавају живот у заједници и породици, а дио су стратегије, обухватају активности подршке боравку корисника/ца у породици или непосредном окружењу, односно услуге дневног боравка, помоћ у кући, становање уз подршку, савјетовање, породични смјештај и породични смјештај - хранитељство.
Стратегијом се стварају основни услови за поштовање права на живот у заједници, односно породици, активно учешће корисника/ца у креирању, избору и коришћењу права из социјалне и дјечје заштите, што резултира коришћењем услуга у најмање рестриктивном окружењу и укљученошћу у свакодневне животне активности.
Деинституционализација подразумијева процес систематичног преласка са система институционалне бриге и збрињавања у институцијама на систем подршке у породичном окружењу и локалној заједници, кроз развој услуга у заједници, обезбјеђивање одрживог финансирања уз поштовање права корисника/ца на сопствени избор и учешће у процесима доношења одлука.
Представља и процес транзиције и припреме за излазак из институција, инклузију и укључивање у живот заједнице у најмање рестриктивном окружењу за кориснике, као и процес подршке који укључује и услуге у заједници за оне кориснике који живе у породичном окружењу, али су изопштени и искључени из живота заједнице.
Основ за доношење ове стратегије је Закон о социјалној и дјечјој заштити, чији је један од кључних принципа превенција институционализације и доступност услуга у најмање рестриктивном окружењу увијек када за то постоје услови у домовима корисника/ца или локалној заједници кроз ванинституционалне облике заштите. Осигуравају их различити пружаоци услуга, с циљем побољшања квалитета живота корисника/ца и њихове социјалне укључености.
За реализацију активности из Стратегије деинституционализације потребно је укупно 56.990.292 еура, а новац ће се обезбјеђивати из буџета Црне Горе, буџета локалних самоуправа и донација.