- Влада Црне Горе
Министарство јавне управе Јавна расправа о нацрту закона о измјенама и допун...
Јавна расправа о нацрту закона о измјенама и допунама Закона о електронском документу
Министарство јавне управе, дигиталног друштва и медија данас је организовало јавну расправу поводом Нацрта закона о измјенама и допунама Закона о електронском документу.
У уводном обраћању ријеч је имала државна секретарка у Министарству јавне управе, дигиталног друштва и медија, Марина Бановић, која је указала на важност предложеног законског рјешења, те на његов значај у односу на текуће процесе дигиталне трансформације.
Бановић је оцијенила да ће овај Закон допринијети унапређењу пословног амбијента, развоју услуга електронске управе, као и ефикаснијем поступању правних и физичких лица и надлежних органа, што ће резултирати и већом услужношћу према грађанима и привреди.
Јелена Кнежевић, начелница Дирекције за нормативу и стандардизацију је казала да се након дугогодишње примјене овог закона приступило изради Нацрта закона о измјенама и допунама Закона о електронском документу.
„Примјеном Закона о измјенама и допунама Закона о електронском документу створиће се услови за несметану и масовнију употребу електронских документа - 10% веће коришћење електронских сервиса који су засновани на потврди аутентичности потписника и интегритету података електронског документа (за 2021/2022. годину)“ – казала је Кнежевић.
Она је истакла да је у складу са методологијом израчунавања стандардног трошка оквирно израчуната уштеда времена и новца, преко система за електронско управљање документима – еДМСа за 17 институција на годишњем новоу од 60.725,00 €.
Предложеним рјешењима електронски документ је изједначен са папирним у смислу пуноважности, доказне снаге и писане форме. Електронска форма, овјерена од стране доносиоца акта, нотара или другог овлашћеног лица, имаће исту доказну снагу као и изворни папирни документ“ саопштила је она.
Такође, новина је регулисање начина достављања електронског документа правних и физичких лица према надлежним органима, између надлежних органа и странака, као и достављање електронског документа између надлежних органа.
„Употреба електронског документа у правном промету, управним, судским и другим поступцима ће резултирати развојем нових електронских сервиса високог нивоа софистицираности“ – оцијењено је током јавне расправе.
Посеба бенефит је апсолутна могућност праћења тока документације, као и поуздано чување електронских докумената, што ће допринети смањењу трошкова за чување документације.
Министарство је објавило Јавни позив заинтересованој јавности за јавну расправу 19. априла 2021. године, који траје до 17. маја.
Током трајања јавне расправе организоване су и јавне консултације са фокус групама које су чиниле представници бизнис и академске заједнице.
МИНИСТАРСТВО ЈАВНЕ УПРАВЕ, ДИГИТАЛНОГ ДРУШТВА И МЕДИЈА