- Влада Црне Горе
Министарство поморства Јавни конкурс
Јавни конкурс
„То Монтенегро“
позива сву заинтересовану домаћу и инострану јавност на
Јавни неанонимни
КОНКУРС
за избор рјешења лога
бренда националне авио-компаније
Црне Горе
Предмет
Предмет конкурса је лого бренда националне авио-компаније „То Монтенегро“.
Назив бренда
Пуни међународни назив бренда авио-компаније „То Монтенегро“ је „Аир Монтенегро“.
Наручилац и стручни гарант
Расписивач, организатор конкурса и наручилац лога бренда (у даљем тексту „Наручилац“) је национална авио-компанија „То Монтенегро“, Џорџа Вашингтона 98, 81000 Подгорица, Црна Гора.
Стручни гарант конкурса је „Факултет визуелних умјетности Подгорица“ (УМ), Јосипа Броза бб, Подгорица, Црна Гора (фву.ме).
Циљ конкурса
Циљ конкурса је избор рјешења лога бренда националне авио-компаније Црне Горе са основним дизајн приручником бренда (у даљем тексту „Приручник“), а за потребе будућег развоја дизајн стандарда за потребе пословања.
Полазишта и тематски оквир конкурса
Уважавајући вишедеценијске домете националне авио-компаније Монтенегро Аирлинес АД (у даљем тексту: МА), компанија „То Монтенегро“ жели да настави развој постигнутог под новим именом и знаком МА из 1995, освјеженим за нове пословне изазове (у даљем тексту „Знак“). Бренд у формирању ће се чулно темељити на логу као извјесној композицији словног исписа назива бренда и редизајнираног знака.
Црна Гора је плод велике љубави копна и мора. Језера и ријеке везују њене планине и долине. Најбољи поглед на ту љепоту имају 352 врсте птица које је надлијећу и настањују. Орао је поносна птица чија снага историјски симболизује Црну Гору и као грб са њене заставе окупља људе. Орао је и у логу националне авио компаније која креће у нову етапу свог летјења. Он креће бременитим, али искусним крилима ка новим хоризонтима, под новим именом и освјеженога лика. Будите креативни и њежни према њему. Рачунамо на вас.
Формалне одлике конкурса
Конкурс је јаван, међународни и неанониман. Намијењен је свим заинтересованим странама, без обавезујућег легитимисања професионалног статуса, угледа и/или искуства учесника. У другом кругу конкурса наручилац може узети у обзир и вредновање портфолија учесника.
Учесници могу да буду сва физичка и правна лица која благовремено предају уредну конкурсну документацију (у даљем тексту „Документација“)
Чланови конкурсног жирија, њихове компаније и/или повезана лица, наручилац и представници компаније наручиоца, не смију бити учесници.
Учесници предају на конкурс документацију, коју чине рјешење и уредно попуњена пријава на конкурс (у даљем тексту „Пријава“).
Пријава садржи идентификационе податке и изјаве учесника о прихватању услова конкурса, изворности дјела, као и о искључености трећих лица из ауторства над истим.
Пријава садржи и изјаву да је предато рјешење настало искључиво за потребе конкурса, те да није објављивано и коришћено у друге сврхе. Под објавом дјела се сматра и предаја дјела на било који вид надметања.
У случају рјешења које има одлике коауторског или спојеног дјела, пријава садржи идентификационе податке о свим коауторима или ауторима спојених дјела у тиму, а потписник пријаве се сматра одговорном особом испред учесника по питању представљања и правног промета дјела.
Учесник може предложити више различитих рјешења у одвојеним документацијама.
Рјешења у име наручиоца оцјењује седмочлани стручни жири (у даљем тексу „жири“), састављен од 4 представника сектора креативних индустрија и 3 представника наручиоца и оснивача.
Жири оцјењује рјешења на основу установљених критеријума (описаних у одјељку 8) и доноси одлуку консензусом.
Жири оцјењује рјешења у два круга. У првом кругу жири формира нерангирану листу најуспјешнијих рјешења која напредују у други круг. Учесници другог круга стичу право на одбрану рјешења пред жиријем у трајању од највише 15 минута. Одбрана је отворена за све учеснике другог круга. Термин одбране ће жири одредити накнадно, а најкасније 7 дана од затварања првог круга. Усљед сложене епидемиолошке ситуације, жири задржава право организовања одбране рјешења и телематским путем (видео конференција), о чему ће благовремено обавијестити учеснике другог круга. У случају организовања одбране путем видео конференције, жири задржава право снимања комплетног догађаја за интерне потребе.
Састав жирија је истовјетан у оба круга конкурса.
Исход конкурса (у даљем тексту „исход“) је избор три најбоља рјешења са утврђеним рангом (1, 2. и 3. мјесто), који стичу право на надокнаду. Жири задржава право недодјељивања било које од три награде.
Наручилац задржава право да од прворангираног учесника захтијева нужна техничка прилагођавања дјела.
Учесник је дужан да сарађује са наручиоцем у процесу регистрације жига.
Уговор између наручиоца и учесника ће садржати ексклузивну лиценцу о коришћењу дјела без просторног и временског ограничења.
Учесник својим потписом на пријави прихвата све услове и пропозиције конкурса.
Предајом документације аутори изражавају сагласност са јавном презентацијом испоручених дјела за потребе промоције конкурса, укључујући презентације на друштвеним мрежама и електронским медијима, као и формом изложбе.
Језици конкурса су црногорски (босански, хрватски, српски) и енглески.
Наручилац задржава право измјене и допуне расписа конкурса до дана затварања, о чему ће без одлагања информисати јавност на сајту Министарства капиталних инвестијиа.
Објава конкурса и термини
Конкурс је објављен дана 06. април 2021. године, објавом на сајту Министарства капиталних инвестиција.
Пријављивање на конкурс траје од 6. априла 2021. године до 04. маја 2021. године у 12х.
О исходу ће сви учесници бити информисани путем емаила. Наручилац задржава право на информациони забран према медијима све до термина јавне објаве исхода, тј. до објаве званичног саопштења за јавност/медије испред наручиоца.
Спецификације траженог рјешења
- Рјешење мора бити лако уочљиво, високих естетских и визуелних одлика.
- Рјешење мора бити извјесна графичка композиција исписа назива и редизајнираног знака.
- Редизајнирани знак мора задржати довољно елемената визуелног кода изворног знака МА како би се задржао генеративну везу са њим (глава орла у профилу, са погледом у смјеру лета, представљена илузијом једног потеза).
- Рјешење лога чулно и мисаоно одражава тематски оквир конкурса (тачка 5).
- Редизајн знака треба да задржи и унаприједи квалитете изворног дизајна знака.
- Рјешење лога ће као цјелина бити оцјењивана путем четири критеријума:
- (1) критеријум идентификације (незамјењивост, препознатљивост, памтљивост, идејност, надвременост, читкост, културна проходност, развојна отвореност, оптички домет на даљину...),
- (2) критеријум значења (семантички опсег, однос према називу, разумљивост, повезаност са дјелатношћу, емотивна приступачност, отпорност на злоупотребу и вандализам,...),
- (3) критеријум естетике (квалитет обликовне стилизације, мјера апстакције и једноставности, колорна палета и инверзне мутације, композиције знака, типографске одлике, атрактивност,...),
- (4) критеријум технологије (примјењивост и репродуктивност, скалабилност, изведба детаља, технолошка проходност, елаборат материјала, подложност свјетлосним условима,...).
- При обликовању лога треба узети у обзир његову употребу у сигнализацији на даљину у ваздушном саобраћају, првенствено путем маркација на ваздухопловима (нпр. реп авиона)
- Препоручују се графичке композиције без израженог физичког прожимања исписа и знака, односно у композицији која омогућавају визуелно издвајање два елемента без већих потешкоћа.
- Словни испис може да садржи додатне елементе, изузев оних који угрожавају проминентост знака.
- Основну тонску боју лога треба одредити унутар плавог дијела спектра, са примјереним засићењем и валером.
- Конкурсом није унапријед одређен нити један однос форме (облика) и антиформе (околине) лога као основни (позитив или негатив).
- Свака варијанта лога у боји треба да има свој безбојни еквивалент намијењен простијим видовима репродуковања.
- Препоручује се деривација пластичног (тродимензионалног) лога, као и лога у покрету (формом анимације или илустрованом књигом снимања, тзв. „сторyбоардом“).
- Конкурсом се не ограничава деривација било којих чулних аспеката лога у складу са принципима „дизајна за сва чула“ (идентитет као ријеч, аудио лого, слика, додир, мирис, покрет, звук, мелодија, интеракција...), а сходно актуелном технолошком тренутку.
- Конкурсом се не ограничава дизајн било каквих пратећих константи као допунских градивних елемената у циљу развоја идентитета (корпоративна писма, украси, бесконачни обрасци, узорци,...)
Да би документација била узета у разматрање:
- Рјешења морају да буду лака за репродуковати и препознатљива, без тешко изводљивих елемената.
- Рјешења треба доставити у штампаној форми, дигитално на преносном медијуму (УСБ фласх-дриве/„флешка“), и на папиру одштампаним линком за преузимање материјала онлине, у случају техничких проблема са преносним медијумом. Дигитални материјал мора у потпуности рефлектовати оно што је послато у штампаном облику (сваки фајл мора бити достављен у одштампаној форми, чак иако му је намјена искључиво за дигиталну употребу).
- Лого треба приложити у три величине, апроксимативно 20×20 цм, 10×10 цм и у минималној дозвољеној величини, одштампане на еталону усправног формата А4.
- Знак треба приложити у три величине, апроксимативно 10×10 цм, 5×5 цм и у минималној дозвољеној величини, одштампане на еталону усправног формата А4.
- Лого за дигиталну употребу треба приложити у ПНГ и СВГ форматима у апроксимативним величинама 1920×1920пx (72дпи РГБ), 512×512пx (72дпи РГБ) и минималној дозвољеној величини.
- Знак за дигиталну употребу треба приложити уписан у квадрат, у ПНГ и СВГ форматима, са и без колорне подлоге у тачним величинама: 16×16пx, 32×32пx, 48×48пx, 72×72пx, 144×144пx, 512×512пx и 1024×1024пx.
- Знак за дигиталну употребу треба приложити уписан у круг, у ПНГ и СВГ форматима, са и без колорне подлоге у тачним величинама: 16×16пx, 32×32пx, 48×48пx, 72×72пx, 144×144пx, 512×512пx и 1024×1024пx.
- Рјешење мора да буде образложено писаним образложењем примјерене дужине (највише 1800 карактера).
- Уз рјешење треба приложити приручник (водоравни А4 формат, једнострано штампан, увезан по дужој страни) у коме су одређени сљедећи принципи, односно основе стандарда, између осталог:
- основни лого
- минимална дозвољена величина лога и посебно знака
- спецификација колорне палете
- зона изолације лога и посебно знака
- варијанте композиције и оријентације лога
- остале намјенске варијанте лога
- смјернице употребе лога на различитим позадинама
- одлике лога и посебно знака у дигиталном медију
- забране
- пратеће константе
- друге важне информације, смјернице и остала својства која су потребна за исправну употребу на разним формама, материјалима, медијима и контекстима
- Уз рјешење треба приложити примјене и/или фото-симулације, нацрте или скице истих у различитим ситуацијама употребе, као што су:
- Службена употреба у пословној кореспонденцији и опхођењу
- Обиљежавање возног парка и флоте (у ентеријеру и екстеријеру)
- Примјена на униформама и одјевним додацима
- Просторно обиљежавање у екстеријеру и ентеријеру
- Разни видови оглашавања (АТЛ, БТЛ, web)
- Инстаграм, ЛинкедИН, Фацебоок, Тwиттер страница/профил
- Примјери објава на друштвеним мрежама са примјеном лога
- Иконица за хипотетичку мобилну апликацију са симулацијом приказа иконице на смарт телефону.
Визуелизације примјена приредити у документу водоравног А4 формата, једнострано штампаног и увезаног по дужој страници.
Приручник и примјене морају бити приложене и дигитално, у ПДФ формату високог квалитета.
Наградни фонд
Наградни фонд износи 20.000 ЕУР и распоређен је на три надокнаде за три рангирана мјеста:
- мјесто: 16.000 еура (исплаћује се по потписивању уговора, испоруци лога након евентуалних техничких адаптација и припадајућег приручника)
- мјесто: 2.500 еур (исплаћује се најкасније 30 дана од објаве резултата)
- мјесто: 1.500 еур (исплаћује се најкасније 30 дана од објаве резултата)
Конкурсни жири
Благовремено и уредно предате документације ће оцјењивати жири у саставу:
- проф.мр Никола Латковић Лате, МФА (дизајнер, декан ФВУ)
- Милош Милошевић (дизајнер, Продуцт Десигн Леад/флека)
- др Бојана Фемић Радосавовић (гостујући предавач из области Комуникација на УЦГ)
- Горан Ћетковић (цопywритер)
- Филип Радуловић (предсједник борда директора То Монтенегро)
- Предраг Тодоровић (извршни директор То Монтенегро)
- Драшко Лончар (представник Министарства капиталних инвестиција)
Контакти и пријављивање на конкурс
За све информације контактирати мејлом пр@то.ме.
Учесници предају запечаћене документације поштом или лично на адресу компаније: То Монтенегро, Цапитал Плаза, Џорџа Вашингтона 98, 81000 Подгорица, Црна Гора, са назнаком „Конкурс за лого – НЕ ОТВАРАЈ!“
Документације морају бити предате до уторка, 4. маја 2021.године у 12х.
Конкурсна документација садржи:
- Уредно попуњену и потписану пријаву са идентификационим подацима и изјавама
- Рјешење
- еталон усправног формата А4 са основним логом у боји у три тражене величине
- еталон усправног формата А4 са знаком у боји у три тражене величине
- два еталона као безбојне еквиваленте претходне двије ставке
- приручник
- примјене
- остало по нахођењу учесника
Прилози
- знак МА
- формулар пријаве на конкурс
- појмовник