- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Јавни конкурс за расподјелу средстава невладиним о...
Јавни конкурс за расподјелу средстава невладиним организацијама у циљу спровођења едукативних кампања о безбједном управљању дуготрајним органским загађујућим супстанцама (ПОПс)
На основу члана 32 Закона о невладиним организацијама („Службени лист ЦГ“, бр. 39/11 и 37/17), а у вези са Одлуком о утврђивању приоритетних области од јавног интереса и висине средстава за финансирање пројеката и програма невладиних организација у 2021. години („Службени лист ЦГ“, бр. 80/21), Комисија за расподјелу средстава за финансирање пројеката невладиних организација Министарства екологије, просторног планирања и урбанизма објављује
Јавни конкурс за расподјелу средстава невладиним организацијама у циљу спровођења едукативних кампања о безбједном управљању дуготрајним органским загађујућим супстанцама (ПОПс) у Црној Гори
Позивају се невладине организације које имају капацитете и искуство у области безбједног управљања хемикалијама да пријаве пројекте/програме који могу допринијети реализацији едукативних кампања о безбједном управљању дуготрајним органским загађујућим супстанцама (ПОПс).
Стратешки циљ чијој ће реализацији допринијети пројекти/програми невладиних организација у 2021. години је побољшање доступности информација о ПОПс хемикалијама и подизања нивоа јавне свијести.
Циљна група: Становништво Црне Горе, оператери, рециклери и неформални сакупљачи отпада који ће на адекватан начин бити информисани о ПОПс хемикалијама, производима који их садрже и њиховом утицају.
Приоритетни проблеми који се планирају ријешити финансирањем пројеката/програма невладиних организација тичу се постизања степена укључености невладиних организација у имплементацију обавеза које су дефинисане Националним планом за имплементацију Стокхолмске конвенције, с Акционим планом за период 2019-2023. године.
Активности невладине организације које ће допринијети остваривању стратешких циљева и задовољити потребе циљне групе су:
- Спровођење едукативних кампања и израда брошура о ПОПс хемикалијама у циљу информисања оператера, рециклера и неформалних сакупљача отпада о ризицима које носи руковање ПОПс хемикалијама и предузимање активности за заштиту и здравље на раду узимајући у обзир родну равноправност (Водич за сакупљаче секундарних сировина, Смјернице за рециклажне центре у вези са идентификацијом и одвајањем полибромованих дифенил етара (ПБДЕ) од електричног и електронског отпада).
Укупан износ средстава која се могу расподијелити овим јавним конкурсом је: 50.000,00 еура.
Најнижи износ који се може додијелити поједином програму је 6.000,00 еура, а највиши је: 10.000,00 еура.
На овај конкурс невладина организација може пријавити највише два пројекта/програма, али јој се могу додијелити средства само за један. Та невладина организација може бити и партнер на само једном пројекту/програму у оквиру овог Јавног конкурса.
Пријаву пројекта/програма на овај Јавни конкурс може поднијети невладина организација која је:
- уписана у Регистар невладиних организација;
- у Статуту кроз циљеве и дјелатности има дефинисану област заштите животне средине, као област свог дјеловања;
- у области заштите животне средине/безбједног управљања хемикалијама реализовала пројекат или програм у години која претходи објављивању овог конкурса;
- предала пореском органу пријаву за претходну фискалну годину.
Расподјела средстава из овог Јавног конкурса врши се на основу сљедећих критеријума
- допринос пријављеног програма остваривању јавног интереса и реализацији стратешких циљева у области заштите животне средине;
- квалитет пријављеног програма;
- капацитет невладине организације да реализује пријављени пројекат/програм;
- транспарентност рада невладине организације.
Бодовање програма према наведеним критеријумима вршиће се у складу са мјерилима и на начин утврђен Уредбом о финансирању пројеката и програма невладиних организација у области од јавног интереса (“Службени лист ЦГ”, бр. 13/18), на обрасцу који утврђује и објављује на својој интернет страници Министарство јавне управе www.мју.гов.ме, а сваки програм ће бодовати по два независна процјењивача, који морају образложити додијељене бодове по сваком мјерилу.
Рок подношења пријаве на овај конкурс је 30 дана од дана објављивања овог Јавног конкурса.
Пријава се доставља искључиво на обрасцу прописаном Правилником о садржају јавног конкурса за расподјелу средстава за финасирање пројеката и програма невладиних организација и изгледу и садржају пријаве на јавном конкурсу (“Службени лист ЦГ”, бр. 14/18).
Уз пријаву на овај Јавни конкурс, невладине организације су дужне да доставе:
- фотокопију рјешења о упису у Регистар невладиних организација;
- изјаву да организација окупља одговарајући стручни кадар;
- фотокопију дијела Статута у којем су дефинисани циљеви и дјелатности, односно област дјеловања невладине организације;
- фотокопију акта о поднесеној пријави за претходну годину пореском органу (биланс стања и биланс успјеха).
Попуњен, потписан и овјерен сваки примјерак пријаве, неопходно је доставити у два (2) примјерка у штампаној верзији и један (1) примјерак у електронској форми на ЦД-у у садржају истовјетном штампаном примјерку.
Напомена: Уколико поједини дјелови не буду попуњени, пријава ће се одбити.
Пријаву са потребном документацијом, укључујући и ЦД треба послати искључиво поштом на сљедећу адресу:
Министарсто екологије, просторног планирања и урбанизма
Ул. ИВ Пролетерске бригаде 19. 81000 Подгорица
У разматрање ће се узети само програми који су достављени на прописаном обрасцу, са потребном документацијом и у року, односно који задовољавају услове прописане овим Јавним конкурсом.
Питања у вези овог Јавног конкурса могу се поставити електронским путем на е-маил: дјордјина.вујовиц@мепг.гов.ме.
Комисија за расподјелу средстава за финансирање програма невладиних организација Министарства екологије, просторног планирања и урбанизма ће у року од 15 дана од дана завршетка овог јавног конкурса, на интернет страници Министарства екологије, просторно.г планирања и урбанизма www.мепг.гов.ме и порталу е-управе објавити листу невладиних организација које нијесу доставиле уредну и потпуну пријаву, уз указивање на утврђене недостатке који се односе на пријаву, односно потребну документацију.
Невладина организација са поменуте листе је, у року од пет дана од дана објављивања листе, дужна да отклони утврђене недостатке, а у случају да се утврђени недостаци не отклоне у прописаном року, пријава се одбацује.