- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја ЈАВНИ КОНКУРС за суфинансирање иновационе дјелатно...
ЈАВНИ КОНКУРС за суфинансирање иновационе дјелатности у 2021. години
На основу члана 12 Закона о иновационој дјелатности („Службени лист ЦГ“, број 82/20), Правилника о ближим условима и поступку за одобравање и начину коришћења средстава за иновативне програме и пројекте („Службени лист ЦГ“, број 100/21), Стратегије паметне специјализације Црне Горе (С3) 2019-2024 и Програма за иновације 2021-2024
Министарство економског развоја
објављује
ЈАВНИ КОНКУРС
за суфинансирање иновационе дјелатности у 2021. години
Предмет Јавног конкурса је подршка развоју иновационе заједнице кроз суфинансирање сљедећих програмских линија утврђених у Програму за иновације 2021-2024:
- Програмска линија подршке ЕУРЕКА пројектима;
- Програмска линија за стимулисање заштите и развоја проналаска;
- Програмска линија за подстицање иновационе културе; и
- Програмска линија за реализацију едукативних програма у С3 областима.
Укупан износ подршке обезбијеђен за ове намјене у 2021. години износи 160.000 еура.
Суфинансирање учешћа у ЕУРЕКА пројектима
Циљ: Црна Гора је потписивањем Меморандума о разумијевању између ЕУРЕКА Секретаријата и земаља чланица ЕУРЕКА иницијативе 2012. године постала пуноправна чланица европске ЕУРЕКА мреже за финансирање тржишно оријентисаних пројеката истраживања и развоја. Програмом се посебно подстичу мала и средња предузећа на сарадњу са међународним партнерима у покретању истраживачко-развојних и иновативних активности, као и на улагање у истраживања и развој ради јачања њиховог иновационог капацитета. Резултат ЕУРЕКА пројекта мора бити нови производ или технологија у производњи; програмски систем; сој; сорта; битно побољшање постојећег производа и технологије, прототип; нове методе; нови генетски материјал и слично.
Предмет: Суфинансирање пројеката сарадње истраживачких установа и предузећа из Црне Горе који се односе на учешће ових установа/предузећа у својству координатора или партнера на ЕУРЕКА пројектима.
Приоритетне/тематске области: Све тематске области - примјењује се боттом уп приступ, односно одоздо према горе, што значи да подносиоци пријава одређују тематску област пројекта у сарадњи са партнерима у конзорцијуму. Предност при избору ће имати пројекти који имају усклађен програм истраживања са Стратегијом паметне специјализације и/или Стратегијом научноистраживачке дјелатности, као и другим стратегијама које уређују област иновационе дјелатности.
Укупан буџет: 120.000 еура, и то: 90.000 еура за текуће пројекте и 30.000 еура за нове пројекте
Износ подршке по појединачном пројекту: За пројекте који ће ступити на снагу током године у којој се одобрава финансирање, Министарство ће носиоцу пројекта из Црне Горе одобрити износ до 15.000 € (за једну истраживачку годину).
Оправдани трошкови:
- Средња и ситна опрема;
- Развојне услуге;
- Трошкови путовања;
- Остали развојни трошкови.
Врста подршке: Према врсти, подршка која се додјељује за ЕУРЕКА пројекте у случају да се ради о субјектима који обављају привредну/економску дјелатност, без обзира на њихов правни статус и начин на који се финансирају, вршиће се под режимом де минимис помоћи (државна помоћ мале вриједности), те ће ови корисници бити у обавези да поступају у складу са Правилником о листи правила државне помоћи („Службени лист ЦГ“, број 35/14, 02/15, 38/15, 20/16, 33/20, 38/20, 130/20 и 44/21) и дужни су да поступају у складу са одредбама из законских аката којима се ова област уређује. Укупан износ помоћи мале вриједности (де минимис) која се додјељује једном кориснику не смије кумулативно прелазити 200.000 еура током било којег периода од три фискалне године. Попуњен Образац изјаве за помоћи мале вриједности потребно је доставити Министарству.
Услови за пријављивање:
- На конкурс се могу пријавити научноистраживачке установе и привредна друштва из Црне Горе уписана у Регистар иновационе дјелатности;
- Партнери морају бити из најмање двије различите земље са статусом пуноправног чланства у ЕУРЕКА програму;
- Резултат пројекта мора бити нови производ или технологија у производњи; програмски систем; сој; сорта; битно побољшање постојећег производа и технологије, прототип; нове методе; нови генетски материјал и слично;
- Усклађеност програма истраживања са Стратегијом паметне специјализације, Стратегијом научноистраживачке дјелатности и приоритетним областима истраживања Министарства надлежног за послове науке;
- Степен иновативности пројекта;
- Квалитет и оригиналност истраживачког приступа;
- Могућност трансфера знања; и
- Приступ новим тржиштима.
Ближи услови за избор пројеката:
На основу међународно преузете обавезе потписивањем Меморандума о разумијевању између ЕУРЕКА Секретаријата и земаља чланица ЕУРЕКА иницијативе, Црна Гора је прихватила и утврђену ПАМ - Методологију оцјењивања ЕУРЕКА пројеката, која садржи 19 централних критеријума оцјењивања. Сви они се односе на области од значаја за успјешан завршетак иновативног пројекта високе технологије са комерцијалним утицајем. Неки од критеријума морају се оцијенити на основу информација везаних за сваког појединачног партнера, док се други односе на укупан пројекат или партнерство и морају се оцијенити само на нивоу пројекта. Сваки од 19 критеријума се бодује са максимално 10 бодова, те збир највише остварених бодова по сваком критеријуму, може бити највише 190 бодова. Минималан број бодова да би пројекат био уврштен на ранг листу позитивно оцијењених пројеката предложених за суфинансирање је 130.
19 централних критеријума за оцјењивање груписани су сљедећи начин:
- Кључни критеријуми;
- Основни критеријуми оцјењивања;
- Технологија и критеријуми иновација;
- Тржиште и критеријуми конкурентности.
Више о самим критеријумима оцјењивања – ПАМ ЕУРЕКА, можете пронаћи на пројецт-ассессмент-метходологy.пдф
Министарство економског развоја ће за оцјену пројектних пријава ангажовати по два независна експерта са Листе независних експерата сачињене у складу са Правилником о критеријумима за именовање експерата и поступку оцјене иновационих програма и пројеката („Службени лист ЦГ“, број 107/21). У случају када се оцјене два независна експерта разликују, Министарство ће пројектну пријаву доставити трећем независном евалуатору, ради индивидуалног оцјењивања.
Додјела средстава по овој тачки Конкурса вршиће се по редосљеду са ранг листе и у складу са расположивим буџетом.
Садржај пријаве пројекта:
- Захтјев за суфинансирање ЕУРЕКА пројекта (преузети овдје);
- Пријаву ЕУРЕКА пројекта на црногорском језику (Образац пријаве пројекта преузети овдје);
- ЦВ чланова пројектног тима (преузети овдје);
- Изјаву о усклађености са условима Конкурса (форму преузети овдје);
- Склопљени уговор о конзорцијуму партнера на пројекту;
- Доказ о обезбијеђеном суфинансирању (уколико постоји);
- Образац изјаве за помоћи мале вриједности (у случају да се ради о субјектима који обављају привредну/економску дјелатност) - преузети овдје; и
- Оригинални образац за пријаву ЕУРЕКА пројеката (ЕУРЕКА Апплицатион Форм преузети овдје).
ЕУРЕКА Водич за Образац за пријаву ЕУРЕКА пројеката (ЕУРЕКА Апплицатион Форм Гуиделинес) можете преузети овдје.
За текуће пројекте:
- Годишњи/Завршни извјештај о реализацији ЕУРЕКА пројекта (форму мозете преузети овдје)
Рок за реализацију пројеката: Трајање предложених пројеката је до 3 године.
Рок за достављање пројектних пријава: Пријаве на Конкурс потребно је доставити најкасније до 16. новембра 2021. године до 14.00 часова.
Начин пријављивања: Попуњен и потписан Пријавни образац уз пропратну документацију потребно је доставити у једном штампаном примјерку у оригиналу и у електронској форми (ЦД или УСБ) на адресу Министарства економског развоја: Римски трг бр. 46, 81 000 Подгорица.
Више детаља о ЕУРЕКА програму доступни су на званичној web страници: хттп://www.еуреканетwорк.орг
Контакт особа: др Иван Томовић, тел. 020 482 317, маил: иван.томовиц@мек.гов.ме
Стимулисање заштите и развоја проналаска
Предмет: Стимулисање правних или физичких лица из Црне Горе која су у 2021. години заштитили свој проналазак патентом у земљи или иностранству или су покренула процес међународне/европске заштите проналаска код WИПО/ЕПО.
Циљ: Подстицање конкурентности привредних друштава у Црној Гори кроз заштиту интелектуалне својине у земљи или иностранству, као и физичких лица која обављају иновациону дјелатност (проналазачи или иноватори) да заштите свој проналазак патентом како би приступили даљем испитивању проналаска, попут испитивања у лабораторијским условима, изради прототипа и даљим фазама развоја проналаска који воде евентуалној комерцијализацији и пласману на домаће или међународно тржиште.
Предмет проналаска који се штити патентом може бити производ, као нпр. уређај, супстанца, композиција или поступак у складу са чланом 5 Закона о патентима („Службени лист ЦГ“, бр. 42/2015 и 2/2017).
Конкурс за суфинансирање ове намјене садржи двије категорије:
а. Подршку ауторима проналазака који су проналазак заштитили патентом у земљи или иностранству; и
б. Подршку ауторима проналазака за међународну/европску заштиту проналаска код WИПО/ЕПО.
Укупан износ подршке за ове намјене у 2021. години је 15.000 еура.
Врста подршке: Према врсти, подршка која се додјељује за ову програмску линију у случају да се ради о субјектима који обављају привредну/економску дјелатност, без обзира на њихов правни статус и начин на који се финансирају, вршиће се под режимом де минимис помоћи (државна помоћ мале вриједности), те ће ови корисници бити у обавези да поступају у складу са Правилником о листи правила државне помоћи („Службени лист ЦГ“, број 35/14, 02/15, 38/15, 20/16, 33/20, 38/20, 130/20 и 44/21) и дужни су да поступају у складу са одредбама из законских аката којима се ова област уређује. Укупан износ помоћи мале вриједности (де минимис) која се додјељује једном кориснику не смије кумулативно прелазити 200.000 еура током било којег периода од три фискалне године. Попуњен Образац изјаве за помоћи мале вриједности потребно је доставити Министарству.
а. Подршка ауторима проналазака који су проналазак заштитили патентом у земљи или иностранству
На Конкурс се могу пријавити правна или физичка лица из Црне Горе која су током 2021. године заштитили свој проналазак патентом у земљи или иностранству.
ПРИЈАВНИ ФОРМУЛАР садржи:
- Податке о Подносиоцу пријаве - аутору проналаска (носиоцу права);
- Податке о заштићеном проналаску (назив, кратак опис проналаска, самопроцјена технолошке спремности, примјена/тржишни потенцијал);
- Планиране активности на развоју и комерцијализацији уз образложење средстава; и
- Списак обавезне документације, коју је потребно приложити уз Пријавни формулар.
Пријавни формулар можете преузети овдје
Образац за биографију подносиоца пријаве можете преузети овдје
Оправдани трошкови и износ подршке:
- Трошкови националне заштите проналаска патентом до 100 €;
- Трошкови развоја проналаска до 3.000 €, од чега за активности промоције на
међународним сајмовима, конференцијама и сличним догађајима у Европи (путни
трошкови, трошкови смјештаја и трошкови промотивног материјала) до 1.500 €.
Износ средстава подршке Министарства биће одређен у зависности од:
- Висине трошкова поступка за заштиту проналаска патентом у земљи или иностранству; и
- Предложеног плана улагања одобрених средстава у даљи развој проналаска.
б. Подршка ауторима проналазака за међународну/европску заштиту проналаска код WИПО/ЕПО
На конкурс се могу пријавити правна и физичка лица из Црне Горе која
су, након подношења пријаве Министарству економског развоја, за исти проналазак 2021. години поднијела захтјев или намјеравају да поднесу захтјев Међународном патентном бироу WИПО (Свјетска организација за интелектуалну својину) или Европском патентном заводу (ЕПО).
ПРИЈАВНИ ФОРМУЛАР садржи:
- Податке о Подносиоцу пријаве - аутору проналаска;
- Податке о проналаску (назив, кратак опис проналаска, самопроцјена технолошке спремности, примјена/тржишни потенцијал); и
- Списак обавезне документације, коју је потребно приложити уз Пријавни формулар.
Пријавни формулар можете преузети овдје
Образац за биографију подносиоца пријаве можете преузети овдје
Оправдани трошкови и износ подршке:
- Трошкови међународне пријаве патента код WИПО до 3.000 € (хттпс://www.wипо.инт/еxпорт/ситес/www/пцт/ен/феес.пдф); и
- Трошкови пријаве патента код ЕПО до 5.000 € (хттпс://www.епо.орг/сервице-суппорт/фаq/оwн-филе.хтмл#фаq-199).
Висина средстава подршке Министарства биће одређена у зависности од висине утврђених трошкова за пријаву патента код WИПО/ЕПО.
Подносилац пријаве може остварити право на средства из ове тачке Конкурса по основу највише двије пријаве годишње, без обзира на категорију за коју се пријављује.
Процес евалуације ће спроводити трочлана комисија коју ће именовати Министарство економског развоја, а која ће административно провјеравати испуњеност услова за учешће на Конкурсу и статус пријаве патента те ће, на основу тога, доносити препоруку Министарству о висини суфинансирања. Додјела средстава вршиће се по редосљеду примљених пријава и у складу са расположивим буџетом за ове намјене. Предност при избору за подтачку а имаће Подносилац пријаве који прикаже властито учешће у суфинансирању развоја патента, док ће за подтачку б предност имати подносилац пријаве који је већ покренуо заштиту према WИПО/ЕПО.
Конкурсна документација коју је потребно приложити уз пријавни формулар:
- Доказ о ауторству патента (нпр. копија Исправе о патенту);
- Доказ о црногорском држављанству (копија личне карте или пасоша за физичко лице), односно Извод из ЦРПС (за правно лице);
- Доказ о висини трошкова поступка за заштиту проналаска (копија уплатница);
- Доказ уколико је патент већ комерцијализован/анализу тржишта;
- Доказ о обезбијеђеном суфинансирању (уколико постоји);
- Додатна документација коју аутор проналаска (носилац права) процјени да је од користи приликом процјене пријаве (фотографија прототипа патента/иновативног рјешења, кратка биографија проналазача, линкови презентација које се односе на патент/технологију, промотивни материјали, каталози, доказ о поднешеном захтјеву за суштинско испитивање патента и слично)
- Извод из Регистра пријава за патенте Министарства економског развоја;
- Копија Увјерења о праву првенства (за међународну/европску заштиту проналаска код WИПО/ЕПО);
- Образац изјаве за помоћи мале вриједности (у случају да се ради о субјектима који обављају привредну/економску дјелатност).
Напомене:
Неће бити разматране Пријаве за стимулисање заштите и развоја проналазака које су финансиране или се суфинансирају кроз неки од постојећих или претходно реализованих програма подршке Министарства.
Трошкови поступка за заштиту проналаска патентом не обухватају трошкове адвокатских услуга, консултантских услуга и услуга превођења.
Уколико је Подносилац пријаве физичко лице које се пријављује испред групе проналазача, потребно је да исти достави Министарству писано одобрење осталих чланова групе за подношење захтјева Министарству.
Подршку која се односи на трошкове развоја проналаска кроз активности промоције на међународним сајмовима, конференцијама и сличним догађајима у Европи, Подносилац пријаве може остварити по основу само једне пријаве годишње.
Изјаву о суфинансирању трошкова развоја проналаска, овјерену код нотара (ако је примјенљиво, преузети овдје).
Подносиоци пријава који су остварили право на трошкове развоја проналаска кроз активности промоције на међународним сајмовима, конференцијама и сличним догађајима кроз различите инструменте министарстава надлежних за иновације и науку у протеклих пет година не могу остварити право по овој тачки Конкурса за исту категорију трошкова.
Подносилац пријаве који је остварио средства по овој тачки Конкурса за развој проналаска или за међународну/европску пријаву патента према WИПО и ЕПО у обавези је да на основу реализације истих достави Извјештај Министарству уз пратеће доказе о утрошку средстава, најкасније до 01. марта 2022. године.
Рок за достављање пројектних пријава: 16. новембар 2021. године
Начин достављања пројектних пријава: Попуњен и потписан Пријавни образац уз пропратну документацију потребно је доставити у једном штампаном примјерку у оригиналу и у електронској форми (ЦД или УСБ) на адресу Министарства економског развоја, Римски трг бр. 46, 81 000 Подгорица.
Контакт особа: Вук Ждралевић, тел.020 482 316, е-маил: вук.здралевиц@мек.гов.ме
Суфинансирање активности намијењених подстицању иновационе културе
Предмет: Подршка активностима које се односе на активно подстицање иновационе културе у Црној Гори, путем организације такмичења иновативних идеја, кампова за интензивне обуке иновативних стартап тимова („боотцампс“), хакатона, мотивационих и сличних догађаја, креирања дигиталних алатки и других активности подршке иновационој дјелатности.
Циљ: Циљ је да путем овог сегмента утиче на перцепцију иновација као шансе за креирање или унапређење пословања; допринесе препознавању квалитетних иновативних идеја, њиховој афирмацији и приближавању реализацији; развијању вјештина младих људи, потребних у процесу иновација; афирмацији креативности и иновативности у образовању и стицању пословног искуства; повезивању тимова ради употпуњавања вјештина и знања потребних у процесу иновација и слично. Стога, активности треба да имају јасно дефинисан циљ, програм и резултате, а у њиховој реализацији је пожељно да учествују организације из Црне Горе у сарадњи с партнерима из развијенијих иностраних иновационих екосистема.
Приоритетне/тематске области: Све тематске области - примјењује се боттом уп приступ, односно одоздо према горе, што значи да подносиоци пријава одређују тематску област пројекта.
Укупан буџет: 15.000 еура
Подносилац пријаве може остварити право на средства из ове тачке конкурса у износу до 2.000 €.
Оправдани трошкови:
- Трошкови особља ангажованог на пројекту;
- Материјални трошкови; и
- Путни трошкови.
Врста подршке: Према врсти, подршка која се додјељује за ову програмску линију у случају да се ради о субјектима који обављају привредну/економску дјелатност, без обзира на њихов правни статус и начин на који се финансирају, вршиће се под режимом де минимис помоћи (државна помоћ мале вриједности), те ће ови корисници бити у обавези да поступају у складу са Правилником о листи правила државне помоћи („Службени лист ЦГ“, број број 35/14, 02/15, 38/15, 20/16, 33/20, 38/20, 130/20 и 44/21 и дужни су да поступају у складу са одредбама из законских аката којима се ова област уређује. Укупан износ помоћи мале вриједности (де минимис) која се додјељује једном кориснику не смије кумулативно прелазити 200.000 еура током било којег периода од три фискалне године. Попуњен Образац изјаве за помоћи мале вриједности потребно је доставити Министарству.
Услови за пријављивање:
- Установа/организација која се пријављује на ову тачку конкурса мора бити регистрована у Црној Гори
- Прије потписивања уговора, Подносилац пријаве је обавезан да се упише у Регистар иновационе дјелатности.
Ближи критеријуми за избор пројеката:
- Квалитет и спроводљивост плана активности (50 бодова);
- Искуство носиоца програма и укљученог тима у сличним активностима (30 бодова);
- Ефекат на унапређење иновационе културе у црногорском друштву (20 бодова).
Процес евалуације ће се спроводити у складу са Правилником о критеријумима за именовање експерата и поступку оцјене иновационих програма и пројеката („Службени лист ЦГ“, број 107/21). Министарство ће посебним Рјешењем прописати начин евалуације и именовати експерте, а у складу са наведеним критеријумима у овом конкурсу.
Додјела средстава по овој тачки Конкурса вршиће се по редослиједу са ранг листе и у складу са расположивим буџетом.
Садржај пријаве:
- Пријавни формулар можете преузети овдје
- Образац сагласности руководиоца установе за подношење пријаве овдје
- Образац оквирног финансијског плана овдје
- Образац за биографију руководиоца програма овдје
- Образац за биографије чланова тима овдје
- Образац изјаве за помоћи мале вриједности овдје
Трајање подржаних активности: до 12 мјесеци
Установа/организација – подносилац захтјева може остварити средства по основу највише једне пријаве у току текуће године конкурса.
Рок за достављање пројектних пријава: 16. новембар 2021. године
Начин достављања пројектних пријава: Попуњен и потписан Пријавни образац уз пропратну документацију потребно је доставити у једном штампаном примјерку у оригиналу и у електронској форми (ЦД или УСБ) на адресу Министарства економског развоја: Римски трг бр. 46, 81 000 Подгорица.
Контакт особа: Вук Ждралевић, тел.020 482 316, е- маил: вук.здралевиц@мек.гов.ме
Суфинансирање реализације едукативних програма (љетњих и зимских школа за студенте и младе професионалце) у областима паметне специјализације Црне Горе
Предмет: Подршка активностима које се односе на реализацију интензивних едукативних програма за студенте и младе истраживаче и професионалце у текућој години конкурса, попут љетњих и зимских школа, у областима паметне специјализације Црне Горе.
Циљ: Циљ је да се путем овог сегмента конкурса ангажују истакнути професионалци, научници, иноватори и/или предузетници из земље и свијета, који би у структурираном облику, за вријеме кратког, али интензивног периода едукације (7-15 дана) могли да допринесу подизању нивоа знања и вјештина младих људи (студената, младих истраживача и професионалаца). Програми треба да се односе на актуелне и перспективне научне и технолошке области у којима Црна Гора треба да убрзаном динамиком унапређује људске ресурсе и у којима национални образовни систем још увијек не може да развије потребне вјештине.
Приоритетне/тематске области: у складу са стратешким документима у областима паметне специјализације Црне Горе
Укупан буџет: 10.000 еура
Износ подршке по појединачној пријави: Подносилац пријаве може остварити право на средства из ове тачке конкурса у износу до 7.500 €.
Оправдани трошкови:
- Трошкови особља ангажованог на пројекту;
- Материјални трошкови; и
- Путни трошкови.
Врста подршке: Према врсти, подршка која се додјељује за ову програмску линију у случају да се ради о субјектима који обављају привредну/економску дјелатност, без обзира на њихов правни статус и начин на који се финансирају, вршиће се под режимом де минимис помоћи (државна помоћ мале вриједности), те ће ови корисници бити у обавези да поступају у складу са Правилником о листи правила државне помоћи („Службени лист ЦГ“, број број 35/14, 02/15, 38/15, 20/16, 33/20, 38/20, 130/20 и 44/21) и дужни су да поступају у складу са одредбама из законских аката којима се ова област регулише. Укупан износ помоћи мале вриједности (де минимис) која се додјељује једном кориснику не смије кумулативно прелазити 200.000 еура током било којег периода од три фискалне године. Попуњен Образац изјаве за помоћи мале вриједности потребно је доставити Министарству.
Услови за пријављивање:
- Установа/организација која се пријављује на ову тачку конкурса мора бити регистрована у Црној Гори.
- Прије потписивања уговора, Подносилац пријаве је обавезан да се упише у Регистар иновационе дјелатности.
Ближи услови за избор пројеката:
- Квалитет програма едукације, укључујући водеће предаваче (30 бодова);
- План реализације програма (25 бодова);
- Искуство носиоца програма и укљученог тима у реализацији сличних активности (20 бодова);
- Повезаност са Стратегијом паметне специјализације Црне Горе 2019-2024 и ефекат на унапређење вјештина у препознатим приоритетним С3 областима (25 бодова).
Процес евалуације ће се спроводити у складу са Правилником о критеријумима за именовање експерата и поступку оцјене иновационих програма и пројеката („Службени лист ЦГ“, број 107/21). Министарство ће посебним Рјешењем прописати начин евалуације и именовати експерте, а у складу са наведеним критеријумима у овом конкурсу.
Додјела средстава по овој тацки Конкурса врсице се по редосљеду са ранг листе и у складу са располозивим будзетом.
Садржај пријаве:
Пријава за реализацију едукативног програма треба да садржи сљедећа документа:
- Пријавни образац (преузети овдје);
- ЦВ руководиоца активности програма (преузети овдје);
- ЦВ свих предавача у оквиру Програма (преузети овдје);
- Сагласност руководиоца организације/ Носиоца активности на подношење пријаве (преузети овдје);
- Изјаву партнера о намјери учешћа у пројекту и одговорности коју преузима;
- Доказ о обезбијеђеном суфинансирању (уколико постоји); и
- Образац изјаве за помоћи мале вриједности (у случају да се ради о субјектима који обављају привредну/економску дјелатност овдје).
Трајање подржаних активности: до 12 мјесеци
Подносилац захтјева (установа/организација) може остварити право на суфинансирање активности које се односе на ову тачку Конкурса, највише по основу једне пријаве у току текуће године конкурса.
Рок за пријављивање: 16. новембар 2021. године
Начин пријављивања: Попуњен и потписан Пријавни образац уз пропратну документацију потребно је доставити је доставити у једном штампаном примјерку у оригиналу и у електронској форми (ЦД или УСБ) на адресу Министарства економског развоја: Римски трг бр. 46, 81 000 Подгорица.
Контакт особа: Милица Лакчевић, тел. 020 482 317, маил: милица.лакцевиц@мек.гов.ме