ЈАВНИ ПОЗИВ за додјелу средстава подршке за набавку кошница, дјелова кошнице, пчеларског прибора и опреме и електричне ограде (чобаница) за 2024. годину

Објављено: 05.04.2024. 10:21

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде (у даљем тексту: „Министарство“), на основу чл. 2 и 3 Уредбе о условима, начину и динамици спровођења мјера аграрне политике за 2024. годину – Агробуџет („Службени лист ЦГ“, број 23/24) буџетски програм 1.2. Програм унапређивања пчеларства, објављује

ЈАВНИ ПОЗИВ

за додјелу средстава подршке за набавку кошница, дјелова кошнице, пчеларског прибора и опреме и електричне ограде (чобаница) за 2024. годину

ПРЕДМЕТ ЈАВНОГ ПОЗИВА

Јавним позивом за додјелу средстава подршке за набавку кошница, дјелова кошнице, пчеларског прибора и опреме и електричне ограде (чобаница) за 2024. годину (у даљем тексту: „Јавни позив“) утврђују се начин, услови и критеријуми за остваривање права на средства подршке кроз овај Јавни позив.

ДЕФИНИЦИЈА КОРИСНИКА

Корисници подршке по овом Јавном позиву су пољопривредна газдинства која се баве пчеларством, која морају бити уписана у Регистар пољопривредних газдинстава, у складу са Законом о пољопривреди и руралном развоју („Службени лист ЦГ“, бр. 56/2009, 34/14, 1/15, 30/17 и 59/21), као и Правилником о облику и начину вођења Регистра субјеката и Регистра пољопривредних газдинстава („Службени лист ЦГ“, бр. 16/14 и 37/18), које води Министарство, најкасније до дана подношења захтјева за подршку.

ПРЕДМЕТ ПОДРШКЕ

Право на средства подршке утврђена овим Јавним позивом остварује се за набавку:

- Кошница и/или дјелова кошница;

- електричне ограде (чобаница) са припадајућом опремом (апарат, батерија, изолатор, стуб и жица); и

- пчеларског прибора и опреме.

Списак се налази у прилогу овог Јавног позива.

Прихватљиви елементи једне ЛР кошнице су: 3 тијела, 30 рамова, антиварозна подњача, збјег и кров, саставни елементи једне ДБ кошнице: 1 тијело плодишта, 2 тијела медишта, 30 рамова, антиварозна подњача, збјег и кров. За Фарар кошнице су: 4 тијела, 40 рамова, антиварозна подњача, збјег и кров, док су саставни дјелови Родне воје: 4 тијела, 40 рамова, антиварозна подњача, збјег и кров.

Уколико је предмет инвестиције набавка дјелова кошнице корисник има право на набавку највише пет од шест прихватљивих елемената кошнице (плодиште, медишта, рамови, антиварозна подњача, збјег, кров).

Дио инвестиције који се односи на набавку више елемената кошнице од прихватљивог овим Јавним позивом, одбиће се као неприхватљив.

КРИТЕРИЈУМИ ПРИХВАТЉИВОСТИ

Право на средства подршке утврђена овим Јавним позивом остварује се на основу

поднијетог Захтјева за исплату средстава подршке под условом да је:

- Подносилац захтјева уписан у Регистар пољопривредних газдинстава које води Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде најкасније до дана подношења захтјева за подршку;

- Подносилац захтјева је обавезан да ажурира податке о газдинству (број пчелињих друштава) у Регистру пољопривредних газдинстава до дана доношења Рјешења о исплати средстава подршке;

- Подносилац захтјева посједује најмање 15 пчелињих друштава регистрованих у Регистру пољопривредних газдинстава;

Максимални износ прихватљиве подршке по захтјеву за набавку: кошница, дјелова кошница, електричне ограде са припадајућом опремом, пчеларске опреме је до 5,000.00 еура, док вриједност прихватљиве подшке за набавку прибора и опреме не може износити преко 3,000.00 еура.

ВИСИНА ПОДРШКЕ

Укупан износ расположивих буџетских средстава опредијељених Агробуџетом по овом Јавном позиву износи 150.000,00 ЕУР.

Подршка се може остварити само за једну електричну ограду по газдинству.

Максимално учешће буџетских средстава је до 50% вриједности реализоване и доказане инвестиције, с тим да се средства подршке могу додијелити максимално и то:

- до 50% за набавку пчеларског прибора и опреме.

- за набавку елекричне ограде са пратећом опремом до 300,00 ЕУР по захтјеву;

- за набавку тијела за ЛР тип кошнице до 6,50 еура;

- за набавку плодишта за ДБ тип кошнице до 8,50 еура;

- за набавку медишта за ДБ тип кошнице до 6,00 еура;

- за набавку тијела за Родна воја тип кошнице до 4,20 еура;

- за набавку тијела за Фарар тип кошнице до 6,00 еура.

- за набавку антиварозне подњаче без мреже до 8 еура;

- за набавку антиварозне подњаче са алиминијском мрежом до 9,00 еура;

- за набавку антиварозне подњаче са иноx мрежом до 11,00 еура;

- за набавку рама до 0.35 еура по раму;

- За набавку збјега до 5,50 еура;

- За набавку крова до 7,00 еура.

Уколико укупна висина подршке, на основу захтјева за додјелу подршке, превазилази буџетом планирани износ, Министарство ће прекинути даљу реализацију мјере односно пријем захтјева и обавијестити јавност путем интернет странице Министарства.

Уколико број поднијетих захтјева за подршку који испуњавају услове овог Јавног позива пређе вриједност средстава опредијељених Агробуџетом, извршиће се пропорционално смањење износа средстава подстицаја за све захтјеве пристигле до тренутка прекида реализације Јавног позива и захтјева који пристигну након обустављања позива а који су благовремено поднијети. Накнадно пристигли захтјеви за исплату средстава подршке, неће се разматрати.

Уколико износ поднијетог захтјева који испуњава услове овог Јавног позива прелази максимални износ средстава подстицаја, подршка ће се исплатити у максималном износу који је одређен Јавним позивом или до вриједности пропорционалног умањења.

Неприхватљиви трошкови по овом Јавном позиву су:

- Трошкови увоза, транспорта и сличне дажбине;

- Набавка половне опреме;

- Трошкови банкарских услуга, трошкови гаранција и остали слични трошкови; и

- Трошкови настали прије расписивања овог Јавног позива.

ПОТРЕБНА ДОКУМЕНТАЦИЈА ЗА ДОДЈЕЛУ СРЕДСТАВА ПОДРШКЕ

Приликом подношења Захтјева за остваривање право на подршку по овом Јавном позиву (у даљем тексту: Захтјев) подносилац захтјева доставља сљедећу документацију:

- Захтјев за пријаву, поднијет на обрасцу који је саставни дио овог Јавног позива (образац 1);

- Доказ да је роба купљена и плаћена – рачун (фактура) издата и фискализована у складу са одредбама Закона о фискализацији у промету производа и услуга.(“Сл. лист ЦГ", бр. 46/2019, 73/2019 и 8/2021.);

- Отпремница (за опрему набављену од домаћих добављача);

- У случају када је роба набављена из иностранства и овјерен сwифт од стране банке и ЈЦИ-јединствену царинску исправу;

- Детаљну техничку спецификацију.

НАЧИН ПОДНОШЕЊА ЗАХТЈЕВА ЗА ДОДЈЕЛУ СРЕДСТАВА ПОДРШКЕ

Образац захтјева по овом Јавном позиву може се преузети на интернет страници Министарства, или у просторијама Дирекције за савјетодавне послове у области сточарства и биљне производње.

Неће се разматратити захтјеви који нијесу подњети у складу са условима Јавног позива. Након истека рока за подношење захтјева, захтјев се сматра неприхватљивим, осим у случају више силе.

Попуњен образац захтјева заједно са неопходном документацијом послати искључиво препорученом поштом на адресу Министарства:

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде

захтјев по Јавном позиву за додјелу средстава подршке за кошница, пчеларског прибора и опреме, дјелова кошнице и електричне ограде (чобаница) за 2024. годину

Московска бр. 101, 81000 Подгорица

Трајање Јавног позива је од 05.04.2024. године до 16.09.2024. године.

ВИША СИЛА

Виша сила је природни догађај или људска радња која се није могла предвидјети или спријечити, а услед којих је наступила штета, с тим да се људска радња није могла приписати у кривицу лица на које би иначе падала одговорност. Виша сила настаје у случајевима:

- Смрти носиоца газдинства или члана пољопривредног газдинства;

- Дугорочне професионалне неспособности носиоца газдинства или члана пољопривредног газдинства;

- Природне катастрофе или најезде штетних инсеката које захватају регију, а која утиче на пољопривредно газдинство;

- Ненамјерног уништавања пољопривредних објеката на пољопривредном газдинству.

У случају више силе, подносилац или његов овлашћени заступник, је обавезан у писаном облику доставити одговарајући доказ Министарству, у року од 15 радних дана од дана дјеловања више силе. Доказ је потребно доставити од тијела које је надлежно за тај облик више силе (нпр. у случају смрти то је смртовница издата од стране Министарства унутрашњих послова). Датум издавања доказа, од релевантног тијела, мора бити прије датума истека рока за подношење захтјева, уколико се подноси као разлог кашњења захтјева.

ПРОЦЕДУРА РЕАЛИЗАЦИЈЕ

Након подношења захтјева, Министарство ће извршити административну и/или теренску контролу поднијете документације, међутим за подршку набавке пчеларске опреме теренска контрола је обавезна. Провјера уписа у Регистар пољопривредних газдинстава ће се вршити по службеној дужности. Уколико Министартсво утврдити да је подјети захтјев у складу са условима Јавног позива одобрени износ подршке уплатити ће на жиро-рачун корисника који је у тренутку исплате евидентиран у Регистру пољопривредних газдинстава, осим у случају када је неопходно извршити теренску контролу за набавку кошница и дјелова кошнице. Након извршене теренске контроле, на основу које ће бити сачињен извјештај о обиласку са прилогом-фотозаписом са терена Министарство ће одобрени износ подршке уплатити на жиро-рачун корисника који је у тренутку исплате евидентиран у Регистру пољопривредних газдинстава, или на први активни жиро рачун корисника према подацима Централне банке Црне Горе.

НАПОМЕНЕ

- У случају да подносилац захтјева не дозволи или спријечи контролу на терену, или на било који други начин утиче на рад контролора, поднијет захтјев због којег се врши контрола на терену неће бити одобрен. За вријеме контроле на терену, контролори могу провјеравати све наводе из захтјева. Контрола на терену је дужна да утврди да ли је реализована инвестиција у складу са Јавним позивом. У случају када је подносилац захтјева обавијештен о контроли на терену обавезан је присуствовати истој, он или друго лице са овлашћењем подносиоца захтјева овјереним у суду, општини или код нотара. Корисник је у обавези да детаљно објасни контролорима како да дођу до газдинства које су предмет контроле. Контролори могу (није обавезујуће) најавити контролу 48 сати унапријед кориснику, под условима да циљеви и сврха контроле на терену нијесу угрожени претходном најавом.

- Корисници подршке се могу пријавити за само један пројекат по овом Јавном позиву. Уколико се током контроле утврди да су се чланови истог пољопривредног газдинства пријавили за 2 пројекта истовремено, оба пројекта биће дисквалификована.

- Подносилац захтјева одговара за тачност података и документације за остваривање права на средства подршке.

- Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде задржава право провјере основаности приказаних трошкова.

- Средства подршке ће се умањити за вриједност захтијеваних трошкова који нијесу у складу са Прилогом 1 Јавног позива.

- Подносилац захтјева не може остварити право на средства подршке за набавку ове врсте опреме, уколико је она била предмет подршке претходних 3 године кроз пројекте ИПАРД-а.

- Уколико се у поступку финансијске провјере реалности и основаности приказаних трошкова код надлежних органа, утврди да је корисник подршке на било који начин довео у заблуду или навео на погрешан закључак Министарство, корисник подршке сходно члану 33 Закона о пољопривреди и руралном развоју (“Сл. лист Црне Горе”, број 56/09, 34/14 и 1/15) дужан је да врати средства подршке која су ненамјенски утрошена, увећана за износ затезне камате. Такође корисник средстава подршке у овом случају, губи право на сваки вид подршке у наредне двије године од дана доношења правоснажног рјешења Министарства.

- Подносилац захтјева је обавезан да инвестицију чува у свом власништву у периоду од минимум 5 година од дана исплате инвестиције.

- Реализована инвестиција може бити предмет контроле наредних 5 година.

Информације у вези са Јавним позивом могу се добити путем телефона:

Мјесто

Контакт

телефон

Министарство    пољопривреде,    шумарства    и     водопривреде, Подгорица

020/672-006

020/482-280

Дирекција за савјетодавне послове у области сточарства

Подгорица

020/265-337

Бар

030/312-965

Никшић

040/212-012

Беране

051/233-301

Бијело Поље

050/487-009

Пљевља

052/353-505


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?