- Влада Црне Горе
Министарство јавне управе Јавни позив за пријаву кандидата за чланство у Одб...
Јавни позив за пријаву кандидата за чланство у Одбору повјереника Општине Будва
ЈАВНИ ПОЗИВ
ЗА ПРИЈАВУ КАНДИДАТА ЗА ЧЛАНСТВО У
ОДБОРУ ПОВЈЕРЕНИКА ОПШТИНЕ БУДВА
Министарство јавне управе, дигиталног друштва и медија расписује јавни позив за избор чланова Одбора повјереника у Будви, који на предлог овог министарства, Влада Црне Горе треба да именује на својој наредној сједници. Позив је отворен од 19.03.2022. године до 23.03.2022. године у 12х, а пријаве са потребном документацијом се могу доставити електронским путем, кликом овдје.
Чланом 185 став 3 Закона о локалној самоуправи прописано је да у случају распуштања локалног парламента, функцију скупштине до избора нове врши Одбор повјереника којег именује Влада. Дана 20.03.2022. године истиче рок за одржавање сједнице Скупштине оптине Будва, у складу са Одлуком Владе објављеној у “Службеном листу Црне Горе”, бр. 26/22 од 11.03.2022. године, те уколико сједница СО Будва не буде одржана у том року, Министарство јавне управе, дигиталног друштва и медија ће предложити Влади распуштање локалног парламента и именовање Одбора повјереника.
Како би поступак предлагања кандидата од стране министарства био транспарентан и добровољан, заснован на принципима доброг управљања у циљу избора стручних, мотивисаних и угледних кандидата за чланство у Одбор повјереника, Министарство јавне управе, дигиталног друштва и медија расписује јавни позив за избор три члана Одбора повјереника из Будве и два члана Одбора из реда запослених у министарствима.
ОПШТИ УСЛОВИ ЗА ПРИЈАВУ
- да је црногорски држављанин са пребивалиштем у Будви (по службеној дужности прибавља Министарство за кандидате који се бирају из Будве);
- да има ВИИ1 ниво образовања (приоритет имају стручне референце из области права, економије или система локалне самоуправе) - потребно је приложити диплому;
- да није осуђивано за кривично дјело које га чини недостојним за рад у државном органу (по службеној дужности прибавља Министарство);
- да није политички активиста (што се потврђује изјавом овјереном код надлежног органа локалне управе/нотара да није члан нити једне политичке партије).
ФУНКЦИЈА ОДБОРА ПОВЈЕРЕНИКА
Одбор повјереника је тијело које формира Влада и које има све надлежности локалног парламента прописане чланом 38 Закона о локалној самоуправи у периоду од његовог распуштања до конституисања нове скупштине по спроведеним локалним изборима.
НАДЛЕЖНОСТИ ОДБОРА ПОВЈЕРЕНИКА
Одбор повјереника, у обављању функције скупштине општине, врши све надлежности прописане чланом 38 Закона о локалној самоуправи, односно: доноси статут општине; доноси прописе и друге опште акте; доноси стратешки план развоја општине; доноси планове и програме развоја за поједине области; доноси урбанистичке пројекте; доноси програм уређења простора, односно план комуналног опремања; доноси буџет и завршни рачун буџета; уводи и утврђује општинске порезе, таксе, накнаде и друге сопствене приходе; располаже непокретном имовином, осим у случајевима отуђења имовинских права на непокретностима непосредном погодбом, утврђеним законом којим се уређује државна имовина; утврђује услове за оснивање мјесних заједница и даје сагласност на одлуке о оснивању; расписује референдум за територију општине или за дио територије; одлучује о грађанској иницијативи; одлучује о расписивању самодоприноса за територију општине; оснива јавне службе; одлучује о задуживању и давању гаранција, у складу са законом; врши потврђивање мандата и одлучује о правима одборника; доноси одлуку о скраћењу мандата скупштине; бира и разрјешава предсједника скупштине, предсједника општине и потпредсједника скупштине; даје сагласност на одлуку о именовању и разрјешењу потпредсједника општине; именује секретара скупштине, на предлог предсједника скупштине; именује чланове радних тијела скупштине; именује и разрјешава чланове органа управљања јавних служби; разматра и усваја извјештај о раду предсједника општине и раду органа и служби из члана 69 овог закона; разматра извјештај о раду јавних служби чији је оснивач општина; разматра извјештај о реализацији препорука Државне ревизорске институције; доноси пословник о свом раду; доноси етички кодекс; доноси одлуку о зарадама локалних функционера и лица која именује Скупштина; доноси одлуку о зарадама локалних службеника и намјештеника; врши и друге послове утврђене законом и статутом.
ПРИНЦИПИ ЗА ВРШЕЊЕ ИЗБОРА КАНДИДАТА
Закон о локалној самоуправи није прописао начин предлагања, као ни критеријуме за предлагање кандидата за чланове Одбора повјереника.
Узимајући у обзир да Одбор именује Влада на предлог министарства, Министартсво јавне управе, дигиталног друштва и медија је у циљу транспарентног предлагања кандидата за чланове Одбора повјереника опредијељено да се у поменутом процесу придржава сљедећих критеријума:
- да кандидује Влади Одбор повјереника који ће имати 5 (пет) чланова;
- да 3 (три) представника буду из Будве, а 2 (два) представници министарстава;
- да представници из Будве могу бити из реда запослених у локалној јавној управи, у нивоу експертско-руководног или експертског кадра, као и заинтересовани грађани који испуњавају наведене опште услове из пријаве;
- запослени у органима државне управе су државни службеници из министарстава, распоређени у нивоу експертско-руководног или експертског кадра;
- да ниједан члан Одбора не може бити члан политичке партије;
- да ниједан члан Одбора не може бити одборник у сазиву Скупштине коју Влада својом одлуком распушта;
- да ће се Министарство у избору кандидата по достављеним пријавама водити принципима избора у складу са стручним квалификацијама, искуством у области локалне самоуправе, родно балансираног састава Одбора повјереника, мотивацији кандидата за ангажовање у Одбору повјереника.
Уз пријаву на Јавни позив прилаже се биографија / ЦВ кандидата.
Пријаве са траженом документацијом достављају се у периоду од 19.03.2022. до 23.03.2022. године до 12х, путем онлине форме на www.гов.ме сајту.