Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Још 159 незапослених добило бесповратна европска средства за запошљавање и отпочињање бизниса

Објављено: 29.10.2021. 11:53 Аутор: ПР центар

Још 159 незапослених са евиденције Завода за запошљавање Црне Горе  (ЗЗЗЦГ) добило је бесповратна средства за запошљавање и отпочињање бизниса, из фондова Европске уније, у вриједности од 3 до 7.5 хиљада еура.

Укупна вриједност данас додијељених грантова, за теже запошљива лица са евиденције, износи 1,2 милиона еура.

То је саопштено на конференцији за медије на којој је ВД директора Завода за запошљавање, Горан Фолић, потписао уговоре са будућим корисницима директне, европске, грант подршке за незапослене а која је Заводу додијељена посредством »Програма грантова за самозапошљавање – За твој биЗЗЗнис«. 

159 nezaposlenih dobilo bespovratna evropska sredstva za zapošljavanje i otpočinjanje biznisa

ВД директорица Директората за рад и запошљавање у Министарству економског развоја Јевросима Пејовић оцијенила је да пројекат представља изванредан примјер спровођења активних мјера за запошљавање, наводећи да јасно указује на то да је континуитет у спровођењу подстицајних мјера за самозапошљавање један од најважнијих предуслова за мотивисање незапослених лица за покретање сопственог бизниса.

„То је поткријепљено самом динамиком имплементације овог пројекта, који карактерише континуирани раст заинтересованих апликаната кроз године имплементације са првобитно 135 апликација, колико их је било у оквиру првог позива, на 575 апликација колико их је било током наредне године и чак 1.027 апликација колико их је било ове године, у оквиру трећег позива“, казала је Пејовић.

Према њеним ријечима, овај пројекат, додјелом бесповратних средстава за покретање споственог бизниса незапосленим лицима, подстиче запошљавање и предузетништво, а истовремено доприноси смањењу сиве економије, „јер је предузетништво један од најважнијих извора запошљавања и неријетко се догађа да се број предузетничких активности одвија у неформалној зони“.

„У наредном периоду радићемо на подстицајима за прелаз у формалне токове и даље унапређење пословног окружења, као и смањење пореског оптерећења на зараде са садашњих 39 одсто на 21 одсто, што је најављено Маршаловим планом и чиме ће се додатно подстаћи економски развој, али и отворити могућности садашњим корисницима грантова и послодавцима за боље пословне резултате и додатно запошљавање у будућности“, поручила је Пејовић.

Подршке Европске Уније Црној Гори кроз Акциони документ „Подршка паметном и инклузивном расту – запошљавање и социјална инклузија 2020“  који се финансира из буџета Инструмента претприступне подршке за 2020, годину, укупне вриједности око 7,7 милиона еура представља наставак подршке. Припремне активности за почетак спровођења  пројеката који ће се финансирати кроз овај Акциони документ су у току и током 2022. године очекујемо почетак реализације заједничких пројеката који ће дати вјетар у леђа приближавању Црне Горе Европској унији, закључила је Пејовић. 

Шеф Сектора за сарадњу у Делегацији ЕУ Ингве Енгстром изразио је задовољство што подршка ЕУ даје опипљив допринос квалитету живота грађана, у овом случају кроз додјелу нових грантова за самозапошљавање за 159 незапослених лица у Црној Гори.

159 nezaposlenih dobilo bespovratna evropska sredstva za zapošljavanje i otpočinjanje biznisa

„Ова бесповратна финансијска подршка за незапослене дио је Заједничког програма ЕУ и Црне Горе за запошљавање, образовање и социјалну заштиту. За овај програм Европска унија и Црна Гора издвојиле су укупно 18 милиона еура, укључујући 3,5 милиона еура директне грант подршке за незапослене. Од октобра 2019., кроз три узастопна позива смо додијелили бесповратна средства за самозапошљавање за укупно 459 незапослених лица широм земље, чиме су добили прилику да остваре своје снове и унаприједе своју егзистенцију успостављањем сопственог бизниса“, нагласио је Енгстром.

ВД директора ЗЗЗЦГ, Горан Фолић, поручио је да је ова вриједна, конкретна и видљива подршка црногорској привреди и посебно, у овој тешкој ситуацији са пандемијом ЦОВИД 19, нашем ослабљеном предузетништву свијетли примјер преданог, трогодишњег, рада и резултат изузетне и интезивне сарадње Црне Горе, Европске комисије и Делегације ЕУ у нашој држави.

159 nezaposlenih dobilo bespovratna evropska sredstva za zapošljavanje i otpočinjanje biznisa

„ЕУ, на овај начин, доприноси смањењу сиве економије и сиромаштва, као и повећању запослености. Подстиче предузетништво односно ствара предуслове за отварање нових радних мјеста… Захваљујући “Програму грантова за самозапошљавање” још 159 незапослених са евиденције Завода за запошљавање добило је бесповратна, европска, средства за запошљавање и отпочињање бизниса“, рекао је Фолић.

Казао је да укупна вриједност данас додијељених грантова, теже запошљивим лицима са евиденције, младима, женама, и дуготрајно незапосленим, износи 1,2 милиона, истичући да више од 70 одсто корисника, који су кроз прва два позива добили овакву врсту подршке од ЕУ, и даље ради.

„Зато ћу и са овог мјеста и данашњим добитницима, али и онима који грант већ успјешно користе, упутити најискреније честитке и пожељети много успјеха. Да вам додијељена, европска средства, буду полазна мотивација и подстрек! Да их ефикасно и намјенски трошите управо за реализацију планиране идеје која ће изродити одржив, домаћи, ваљан бизнис! Да сви радите и сви да трајете! Да, у наредном периоду, прошитите посао. Упослите и чланове породице са евиденције Завода за запошљавање. Ваш опстанак у Црној Гори снажи читаву заједницу и правда сврсисходност улагања у предузетништво“, поручио је Фолић

»Програм грантова за самозапошљавање« спроводи Завод у сарадњи са Министарством економског развоја и Министарством финансија и социјалног старања а Директорат за уговарање и финансирање ЕУ помоћи (ЦФЦУ) је уговарачка институција са којом је потписан уговор из којег се финансира и данашња додјела грантова.

Представник Директората за уговарање и финансирање ЕУ помоћи Александар Марковић рекао је да се имплементацијом уговора у оквиру пројекта настоји остварити повећање ефективности и обухватности активних мјера на тржишту рада, као и смањење незапошљености, активирањем поменутих мјера које промовишу самозапошљавање.

„Вјерујемо да је финансијска подршка која се обезбијеђује путем овог гранта снажан подстицај незапосленим лицима, додатно погођеним ситуацијом са вирусом ЦОВИД 19, којима ће се обезбиједити не само покретање бизниса и запошљавање већ и одрживост пројекта“, истакао је Марковић.

159 nezaposlenih dobilo bespovratna evropska sredstva za zapošljavanje i otpočinjanje biznisa

Оцијенио је да пројекат самозапошљавања доприноси јачању капацитета знања и искуства крајњих корисника, кроз адекватан мониторинг спровођења пројеката, организацију мотивационих, као и радионица подршке за заинтересоване подносиоце пројеката.

„Томе у прилог свједочи и чињеница да је из позива у позив интересовање апликаната било у порасту“, додао је Марковић.

Добитник гранта Ђорђе Лукета рекао је да за своју бизнис идеју – оснивање фудбалског клуба није имао средстава, али да их је сад обезбиједио уз подршку ЗЗЗЦГ.

159 nezaposlenih dobilo bespovratna evropska sredstva za zapošljavanje i otpočinjanje biznisa

„Ово је пројекат који нам свима значи, поготово нама младима и дугорочно незапосленима да остваримо своје идеје, да постанемо предузетници и своји људи. Захваљујем ЗЗЗЦГ на овим средствима да идеју спроведем у дјело. Желимо да свој дјеци из клуба обезбиједимо оно што циљамо и да клуб доведемо на већи ниво“, рекао је  Лукета.

Миа Пејовић, која је такође добила грант, казала је да пет година производи рециклирани папир, а да јој новац који је добила од ЗЗЗЦГ значи да тај посао надогради.

159 nezaposlenih dobilo bespovratna evropska sredstva za zapošljavanje i otpočinjanje biznisa

„У питању је еко прича, рециклирање папира. У плану је да се раде радови који ће бити у циљу туристичке промоције Црне Горе. Радим и на реализацији чашица за бустовање биљака. Све ће то бити производи од папира“, навела је Пејовић.

Добитница гранта Емица Кривокапић рекла је да је добила 7,5 хиљада еура за бизнис којим је предвиђено узгајање калифорнијске глисте и производња хумуса – глистењака.

159 nezaposlenih dobilo bespovratna evropska sredstva za zapošljavanje i otpočinjanje biznisa

„Мислим да ћемо бити први и једини регистровани произвођач хумуса у Црној Гори. За сад радимо ја и супруг. Надам се да ће бити потребно да се запошљавају и други сезонски, с озбиром на принцип посла, а касније ћемо да видимо ако се нешто буде проширивало“, навела је Кривокапић. 

Са корисницима ће у року од 30 дана бити директно уплаћен износ до 80 одсто средстава. Преостали дио биће уплаћен након достављања свих доказних докумената о прихватљивим трошковим, насталим током извођења пројекта. Новорегистрована дјелатност мора радити најмање 12 мјесеци.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?