Јубилеј Управе за људске ресурсе уз фокус на родну равноправност и борбу против сексизма

Објављено: 29.10.2024. 12:58

Управа за људске ресурсе данас је организовала панел дискусију на тему: „Ријечи имају моћ: Борба против говора мржње, сексизма и мизогиније,“ као и обуку под називом: „Родно засновани говор мржње, сексизам и мизогинија,“ у Научно технолошком парку Црне Горе.

Овај значајан догађај одржан је у оквиру прославе јубилеја 20 година рада Управе, и представља прилику да се осврнемо на изазове са којима се суочавамо у савременом друштву. Едукација и дијалог су кључ за превазилажење наведених проблема, а Управа већ годинама ради на унапређењу образовног програма у овој области. Додатно, важан корак је постигнут увођењем теме родне равноправности у оквиру Програма обуке за новозапослене службенице и службенике, тако да, већ на почетку каријере, службеници и службенице стичу основна знања о поштовању родне равноправности и одговорном понашању.

Директор Управе Агрон М. Цамај је поздрављајући присутне у свом говору навео: „Подсјетићу вас на нешто што већ свакако знате: не смијемо дозволити да се слобода говора и информисања из члана 10 Европске конвенције о људским правима искористи као аргумент за ширење говора мржње, сексизма, мизогиније и нетолеранције, јер свака слобода собом носи и посебну одговорност. А, одговорност за поштовање људских права и људи уопште носимо лично, сви засебно, и та одговорност се не може пренијети на било кога другог.“

Он је истакао да радно окружење не смије имати ове појаве, јер оне не само да нарушавају квалитет рада и међуљудске односе, већ директно утичу и на професионални развој, мотивацију и равноправност. „Управа има изузетно успјешну сарадњу са УНДП-ем у афирмацији ових тема. Као резултат те сарадње, Управа је у процесу добијања Гендер Сеал-а, што представља важан корак ка унапређењу родне равноправности. Подршка УНДП-а у овом процесу значајно доприноси напорима Управе да створи инклузивније радно окружење, у којем се сваки појединац осјећа поштовано и вриједновано. Наша је дужност, као појединаца, али и као професионалаца, да се активно боримо против ових појава,“ изјавио је директор Цамај.

Управа је угостила панелисте и панелисткиње који су својим неоспорним знањима и искуством у овој области разговарали током програма: Каћу Ђуричковић, лидерку за родну равноправност у УНДП-у, Неђељка Рудовића, генералног директора у Министарству културе и медија, Ирену Варагић, начелницу у Министарству људских и мањинских права, Миодрага Стругара, експерта за екстерну комуникацију и односе са медијима, Софију Кирсанов, координаторку за развој у Мрежи за омладински актвизиам Црне Горе и Драгану Маљевић, комуниколошкињу и модераторку.

Данашња едукација о родно заснованом говору мржње, сексизму и мизогинији је још један корак у нашем плану да све службенике и службенице оспособимо за препознавање и спрјечавање родно засноване дискриминације. Наш циљ је да се изгради радно окружење у којем се сви осјећају сигурним, поштованим и једнаким.

 

Галерија

gallery.media[0].alt
1/3
item.alt
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?