- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Како делкарисати мед?
Како делкарисати мед?
ЕТИКЕТА ЗА МЕД
МЕД Врста меда Врцани мед Произведено у Црној Гори Природно својство меда је да кристализира Мед не загријавати на температури већој од 45 Ц Нето: 1000 г или 500 г или… |
Подлогу етикете дизајнира сам пчелар уз додатна графичка или текстуална рјешења, водећи рачуна да горњи текст мора бити саставни дио етикете, а у интересу правилног и тачног информисања потрошача.
ДЕКЛАРАЦИЈА
Неопходно је да Декларација садржи основне податке, и то:
1.Име и презиме произвођача (пчелара) Адреса становања 2.Састав-поријекло меда: полифлорни (вишецвјетни) или монофлорни (сортни) или медљиковац-медун (шумски мед) 3.Број рјешења под којим је пчелар и пчелињак уписан у Регистар одобрених објеката за производњу меда који води Управа за безбиједност хране, ветерину и фитосанитарне послове 4.Чувати на собној температури 5.Година производње: нпр. 2020 године 6.Најбоље употријебити до: нпр. краја 2022.године |
Декларација може бити саставни дио етикете, а може представљати и издвојени дио на паковању меда, што ће зависити од одлуке пчелара и укупног дизајна паковања.
ОБРАЗЛОЖЕЊЕ
Приликом обиљежавања и означавања паковања меда потребно је водити рачуна да подаци из декларације не смију потрошача доводити у заблуду, а посебно у погледу:
• поријекла општег или географског, својстава-природе, састава, количине, рока употребе,
• поступака производње хране,
• исказивањем својстава или особина које та храна не посједује;
• указивањем на посебна својства хране иако слична храна има таква својства и
• исказивањем својстава превенције,терапије и лијечења болести људи или упучивањем на те особине кроз тврдње како је “мед лијек”.
Декларација паковане хране обавезно садржи НАЗИВ хране -“МЕД”, основне податке који ОПИСУЈУ ПОРИЈЕКЛО и САСТАВ тако декларисаног меда, НЕТО КОЛИЧИНУ или КОЛИЧИНУ ПУЊЕЊА и РОК УПОТРЕБЕ, као и НАЧИН, односно ТЕХНОЛОГИЈУ којом је мед одузет (нпр.врцани, цијеђени, пресовани или филтрирани мед). Декларација мора садржати и податке о НАЗИВУ и СЈЕДИШТУ, односно адресу произвођача или субјекта у пословању са храном који храну пакује или ставља у промет.
Код истицања године производње и рока употребе, пчелар има могућност одштампати годину на декларацији, или оставити празан простор за обиљежавање године и исту уписати или печатирати. Важно је водити рачуна о томе да тај податак мора бити видљив и неизбрисив.
Етикета и декларација требају садржати и друге податке од значаја за добро информисање купаца.
Информације о храни морају бити означене на видљивом мјесту тако да буду лако уочљиве, јасно читљиве и неизбрисиве. Ни у којем случају те информације не смију бити сакривене, покривене или прекинуте другим писаним или сликовним приказима. Такође информације о храни, биле приказане на амбалажи, етикети или декларацији, морају бити јасно читљиве и то словима чија је висина ЈЕДНАКА или ВЕЋА од 1,2 мм.
Под ознаком МЕД или ВРСТА МЕДА, пчелар је дужан навести податке који се односе на врсту или назив меда који је предмет тог паковања, - цвјетно или биљно поријекло.
Односно одређивање назива који ће пчелар употријебити на етикету дужан је водити рачуна о томе да ли је његов састав односно поријекло:
- Монофлорни (сортни мед);
- Полифлорни (вишецвјетни-добијен из нектара више биљних врста);
- Медљиковац ( медун или шумски мед) ;
Мед се може у називу означити и према: регионалном, територијалном или топографском поријеклу, ако је производ у потпуности са тог подручја.
Уколико се ради о медљиковцу (шумски мед-медун) тај назив је, такође, могуће користити под условом да испуњава услове Правилника о минималном квалитету меда и других пчелињих производа.
Приликом означавања монофлорног или полифлорног меда пчелар је дужан водити рачуна да је поленском анализом могуће доказати географско и ботаничко поријекло меда.
Када је у питању означавање производа “мед у саћу” или “мед са дијеловима саћа” (нпр.воштани поклопци), то мора бити јасно наведено на етикети.
На етикети не смије стајати ознака “природни мед”,”100 % природни мед” или “пчелињи мед”, јер се на тај начин обмањује потрошач. Мед је строго дефинисан производ медоносне пчеле, стога му се не смију додавати поменути додаци.
Такође, на етикети мора бити означен или наведен технолошки поступак за одузимање меда-нпр. ВРЦАНИ МЕД. Ово из разлога што се мед може издвајати, муљањем, пресовањем или цијеђењем, те купац има право знати која је технологија употребљења код одузимања меда.
На етикети се истиче и особина:
“Природно својство меда је да кристализира”.
На етикети се истиче и упозорење, које је веома значајно за потрошача:
“Мед не загријавати на температуре већу од 45 Ц”.
Ово упозорење је веома важно, јер се загријавањем меда на вишој температури мјењају се његова органо-лептичка (сензорска) и физичко-хемијска својства, чиме се директно угрожава његов квалитет.
На етикети се обавезно наводи и ознака земље поријекла:
“Произведено у Црној Гори”.
На етикети мора бити истакнута и тежина (количина) пуњења:
Нпр.:”Нето 1000 г”,или “Нето 500 г” и сл.
Уколико је вршено хомогенизирање, односно мијешање више врста меда, то мора бити истакнуто на етикети и означено називом “мјешани мед”.
На етикети није дозвољено истицање података који, могу довести потрошаћа у заблуду: нпр. о његовим љековитим својствима или његовој могућој употреби и препоруци за било коју врсту лијечења.
На декларацији се не наводе подаци о лаболаторијској анализи узорка и то из разлога што се том анализом добијају подаци о анализи узорка, који је изабран према субјективној оцјени пчелара, али не и цијелој количини произведеног меда. Анализу узорка пчелар ради самостално, или се она ради кроз мониторинг Управе. Резултате анализе, урађене у овлаштеној лабораторији (копију), пчелар доставља трговинама приликом стављања меда у промет, а држи га и као доказ код слободне продаје или продаје на кућном прагу.
Пчелар доставља и копију рјешења о упису у Регистар пчелара и пчелињака, који води Управа, трговинама приликом стављања меда у промет.
Није дозвољено истицање назива “ЕКОЛОШКИ МЕД”, ”ОРГАНСКИ МЕД” или “БИОЛОШКИ МЕД”. Право на употребу ових назива има само онај пчелар, који је свој пчелињак организовао и на њему производио пчелиње производе у складу са одредбама Закона о органској производњи.
То значи да је овлаштено контролно тијело извршило контролу и издало сертификат пчелару као потврду да су спроведене методе органске производње те да је производ као резултат такве производње органски. Издавање сертификата врши се након истека прелазног периода и уколико су испуњени услови за издавање сертификата.
На амбалажи упакованог производа за који је издат сертификат мора бити истакнут заштитни знак (лого) „Органски производ Црне Горе“, а може се користити и на пратећим документима, пропагандном материјалу. Приликом апликације ових лога не смије се мијењати облик и садржај лога већ се може сразмјерно смањивати и повећавати у складу са величином амбалаже и декларације производа. При означавању производа се мора навести назив и код контролног тијела чијој контроли подлијеже субјекат и број сертификата.
Сваки произвођач који означава своје производе као органске, исте шаље контролном тијелу на провјеру.