- Влада Црне Горе
Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Кампања „Сафе2Еат“ 2024: оснаживање потрошача широ...
Кампања „Сафе2Еат“ 2024: оснаживање потрошача широм Европе
Од „ЕУЦхоосеСафеФоод“ до „Сафе2Еат“: ЕФСА и њени партнери у државама чланицама ЕУ поново су ту и са обновљеном посвећеношћу и још већим бројем учесника широм Европе гарантују потрошачима да могу да буду сигурни при избору хране.
Европска агенција за безбједност хране (ЕФСА) и њени партнери у државама чланицама ЕУ покренули су кампању Сафе2Еат 2024.
Ове године кампања проширује свој домет и укључује 18 земаља које заједничким снагама помажу потрошачима да донесу информисане одлуке о храни. Земље учеснице за 2024. годину су Румунија, Чешка, Мађарска, Грчка, Естонија, Хрватска, Италија, Летонија, Кипар, Словенија, Шпанија, Луксембург, Словачка, Аустрија, Пољска, Португал, Црна Гора и Сјеверна Македонија.
Оснаживање потрошача да доносе сигурне одлуке
Истраживање које је ЕФСА спровела у сарадњи са ИПСОС-ом 2023. године открило је да скоро 70% Европљана показује интересовање за безбједност хране. Међутим, приближно 60% сматра да су информације о безбједности хране превише техничке природе и да их је тешко разумјети. Циљ новог издања кампање је да пружи одговор и пренесе информације о научним доказима о нашој храни на јасан, тачан, али увјерљив и разумљив начин. Циљ је омогућити грађанима да доносе поткријепљене одлуке о храни коју ће конзумирати, уз гаранцију безбједности и здравља њихових свакодневних одлука.
Кампања се одвија под банером #Сафе2ЕатЕУ и наставља да се фокусира на едукацију грађана о различитим аспектима безбједности хране. То обухвата болести које се преносе храном, правилне технике руковања храном, важност тумачења етикета на храни и промоцију пракси смањења отпада од хране.
"Едукација потрошача је веома важна. Гледајте декларације, будите информисани. Када сте добро информисани, увијек можете донијети исправне и поуздане одлуке приликом куповине, припреме и конзумације хране. Овом кампањом желимо да помогнемо да сви научимо више о безбједности хране, потенцијалним ризицима, те колико наши свакодневни избори утичу на здравље грађана и околину. Црна Гора први пут учествује у овој кампањи и надамо се да ћемо заједно са ЕФСА-ом утицати на боље разумијевање процеса безбједне хране, рекао је Владимир Ђаковић, директор Управе за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове.
Кампања такође наглашава значај уравнотежене исхране, безбједност додатака исхрани и потребу да се научно докажу здравствени аспекти прехрамбених производа. Поред тога, настоји да подигне свијест о безбједности адитива за храну и нове хране, као и о присуству алергена у храни.
Поред овога, г-дин Ђаковић наглашава да се сви домаћи производи контролишу се кроз систем “од њиве до трпезе” и да за сваку фазу производње постоје правила - од самог почетка до изношења на тржиште, па сви субјекти који послују са храном морају знати како да их примјењују. Субјекти у пословању храном, од прераде до малопродаје, морају осигурати поштовање принципа ХАЦЦП система и других система добре произвођачке праксе који идентификују и управљају опасностима које су значајне за безбједност хране од примарне производње до финалног производа. Правилна прерада, складиштење и чување су кораци којим се доприноси очувању хранљивости и смањењу економских губитака.Константна и успјешна сарадња између примарног, прерађивачког и административно-експертског сектора, поштовање препоручених мјера и закона, који су у највећој мјери усклађени са законодавством ЕУ, резултирају порастом повјерења грађана, што су показали и резултати Еуробарометра
Више информација
Кампања 2024. почиње као и иницијативе на нивоу ЕУ и на националном нивоу у 18 земаља учесница. Грађани могу да посјете веб-страницу ради свеобухватних информација о безбједности хране и да преузму комплет алата за кампању на сљедећем линку: хттпс://www.ефса.еуропа.еу/цнр/сафе2еат
О ЕФСА
Европска агенција за безбједност хране (ЕФСА) је агенција Европске уније основана 2002. године да служи као непристрасан извор научних савјета онима који имају улогу управљања ризицима и информише о ризицима везаним за ланац исхране.
Агенција сарађује са заинтересованим странама на промовисању кохерентности научних савјета на нивоу ЕУ и обезбјеђује научну основу за законе и прописе ради заштите европских потрошача од ризика везаних за храну – од њиве до трпезе.