Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Конференција “Дијалог за праведну транзицију у Црној Гори“: Праведном транзицијом до просперитетнијег друштва

Објављено: 28.02.2023. 14:15 Аутор: Влада Црне Горе / УНДП

Црна Гора има велики потенцијал и шансу да крене путем зелене транзиције и декарбонизације, односно постепеног напуштања угља као извора за производњу електричне и топлотне енергије. За успјешну транзицију кључне су инвестиције и мобилизација државног и приватног капитала који ће створити инфраструктурну подршку за даљи социо-економски развој. Програми подршке за паведну транзицију треба да буди инклузивни и засновани на отвореном социјалном дијалогу, усмјерени првенствено ка подршци домац́инствима и заједницама које су највише зависне од индустрија заснованих на угљу. Само ако се то постигне, Црна Гора може обезбиједити истински одржив развој који људе ставља у центар ове трансформације као добитнике, а не жртве.

То је закључак првог дана конференције посвећене праведној транзицији и инклузивном, нискокарбонском развоју црногорског друштва, која се одржава у Подгорици.

Највећа компаративна предност Црне Горе је Уставом подржан концепт еколошке државе, а Црна Гора мора коначно да изађе из транзиције, поручио је предсједник Владе Црне Горе, др Дритан Абазовић.

Праведна транзиција подразумијева процес реформе енергетског сектора у Црној Гори, нарочито оних сектора који имају највише удјела у загађењу животне средине. Да би била праведна, транзиција треба да пружи економску алтернативу заједницама на које ће овај процес највише утицати, кроз стварање прилика за пристојан рад и развој, казао је он. Премијер се осврнуо и на еколошку ситуацију у Пљевљима.

“Уважавајући еколошку компоненту - транзиција се мора догодити, а Термоелектрана Пљевља изабрати најбољи модел реконструкције и модернизације. Пљевља морају да добију алтернативне изворе енергије. Као земља морамо пажљиво да радимо на овој трансформацији, јер су Пљевља доживјела највећу неправду у последњих 30 година. Много су дала читавој Црној Гори, а вратило им се мало или нимало. Пљевља су данас примјер негативне транзиције, али ја дубоко вјерујем да ће она ускоро бити синоним за нешто друго. Да ће се пронаћи адекватна рјешења за еколошке и социјалне проблеме, како би људи имали разлога да остану и да развијају свој град” казао је он.

Предсједник Владе је истакао да Црна Гора као земља која има више од 240 сунчаних дана у години, мора да почне да на прави начин користи своје потенцијале.

Јаз између сјевера и југа мора се коначно довести у баланс. Значајан дио средстава из Капиталног буџета мора ићи на развој сјевера државе, а људима се мора пружити нова шанса развоја.

Премијер је истакао да UNDP у Влади Црне Горе има поузданог партнера, те да ће заједно радити на исправљању неправедне транзиције како би Црна Гора стала у ред развијених европских земаља.

Значајне промјене, иако могу бити непријатне, доносе и бројне могућности, истакла је стална представница UNDP-а у Црној Гори, Даниела Гашпарикова. Праведна транзиција, додала је, тежи постепеном напуштању угља и улива наду да ће друштво бити праведније, здравије, зеленије и просперитетније.

Како би транзиција имала најбољи исход за све, важно је да буде усмјерена и контролисана. Оснивање Националног савјета за одрживи развој и Радне групе за праведну транзицију за циљ има управо то – окупљање свих релевантних партнера у оквиру једног механизма управљања, како би се обезбиједило адекватно управљање процесом, не запостављајући никог на том путу. Овај процес неће бити завршен преко ноћи, или за годину, можда ни за пет година. Али, ако данас почнемо, имаћемо довољно времена за системско планирање, организацију и имплементацију. UNDP ће на том путу остати посвећен партнер Црној Гори, фокусирајући се на оно најважније, а то су људи – не само њихови приходи, већ и њихово здравље и здрава животна средина која је потребна за добар квалитет живота, поручила је Гашпарикова.

Праведна транзиција у Црној Гори је неопходан корак за обезбјеђивање здравља и економског просперитета за будуц́е генерације - посебно у пљеваљском региону, истакао је шеф Сектора за сарадњу Делегације Европске уније у Црној Гори, Ингве Енгстром.

Зелени договор ЕУ је стратегија раста и Црна Гора треба да се побрине да има користи од тога. Својим политикама и инструментима ЕУ може подржати овај раст у корист грађана Црне Горе. Морамо да дјелујемо сада јер цијена данашњих инвестиција далеко надмашује цијену коју би наше младе генерације требале да плате у будуц́ности, казао је Енгстром.

Предсједник Општине Пљевља, Рајко Ковачевић, нагласио је важност подршке праведној транзицији у Пљевљима, а с друге стране сложеност процеса са аспекта његовог општег прихватања, усљед бојазни и неразумијевања да би се могао одвијати на штету радних мјеста и развоја, на којима се деценијама заснива пљеваљска локална заједница.

Зато је важно да се тема отвори за дијалог, пруже све потребне информације запосленима, привреди, синдикатима, грађанима. Основна потреба општини Пљевља, која је већ оптерећена економским, социјалним и еколошким проблемима, јесте да се зелена енергетска транзиција спроведе на праведан начин и да то буде нова стратегија развоја општине, рекао је Ковачевић и подсјетио да су у Пљевљима, уз подршку UNDP-а започели те припреме кроз успостављање локалне платформе праведне транзиције, чији је носилац Креативни хаб.

Побољшање одрживог управљања ресурсима, повец́ање енергетске ефикасности, снажење социјалне правде и допринос рјешавању проблема сиромаштва, неједнакости и родних разлика – пут је ка остваривању визије праведне еколошке државе у пракси.

Дводневна конференција се организује у оквиру пројекта ”Мапа пута праведне транзиције за Црну Гору”, који спроводи Програм Уједињених нација за развој (UNDP) у Црној Гори, под покровитељством Министарства финансија Републике Словачке, у оквиру платформе ”Дијалог за развој” , Националног савјета за одрживи развој.

Konferencija „Dijalog za pravednu tranziciju u Crnoj Gori“
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?