Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

КОНФЕРЕНЦИЈА О ЗЕЛЕНОЈ ЕКОНОМИЈИ

Први дан дводневне Конференције о зеленој економији (16-17. мај 2023.) отпочео је данас у хотелу Хилтон у Подгорици, у оквиру црногорског предсједавања процесом сарадње у Југоисточној Европи (СЕЕЦП), коју заједнички организују Министарство економског развоја и туризма, Министарство науке и технолошког развоја и Привредна комора Црне Горе.

Главни циљ Конференције је покретање дискусије о зеленој економији из више углова, која ће довести до закључака важних за дефинисање смјерница ка одрживом расту и развоју. Поред представника земаља учесница Процеса сарадње у Југоисточној Европи и медјународних организација, Конференцији су присуствовали представници привредног сектора и академске заједнице као и институција које су носиоци развоја иновација, без којих зелена транзиција не би била могућа.

Конференцију су отворили државни секретар Министарства економског развоја и туризма, Арменд Милла, министарка науке и технолошког развоја Црне Горе, проф. др Биљана Шћепановић и предсједница Привредне Коморе Црне Горе, др Нина Дракић.

KONFERENCIJA O ZELENOJ EKONOMIJI


У уводном обраћању, државни секретар Министарства економског развоја и туризма истакао је снажну посвећеност Владе Црне Горе у процесу зелене транзиције. На линији наведеног указао је на добру праксу коју Црна Гора спроводи кроз развојне полике и програме, које су дефинисане као стратешки приоритет Црне Горе, препознат кроз Програм економских реформи за Црну Гору за период 2022-2024. године, Стратегију паметне специјализације 2019-2024. као и Стратегију индустријске политике Црне Горе 2019 - 2023. године.
У завршном дијелу обраћања господин Милла закључио је да је транзиција ка циркуларној економији од изузетног значаја за подстицај конкурентности, одрживи економски развој, рјешавање проблема прекомјерне потрошње природних ресурса и климатских промјена и да ће наведено помоћи у остваривању циљева одрживог развоја УН, циљева Паришког споразума као и амбиције Европског зеленог споразума.

Јована Крунић, в.д. генералне директорице у Министарству економског развоја и туризма, у оквиру панела 1 подсјетила је да је Црна Гора 1. јула 2022.године преузела предсједавање Процесом сарадње Југоисточне Европе од Републике Грчке.

Jovana K.

 

Потцртала је да је Црна Гора препознала значај развоја зелене економије и дефинисала га као један од приоритета предсједавања Процесом сарадње Југоисточне Европе, стављајући посебан акценат на питања управљања отпадом, квалитета вода и ваздуха, одрживог развоја, одрживог и одговорног коришћења природних ресурса и заштите животне средине, као и на питање сензибилизације младих о овим темама кроз образовне системе и програме.
Као Национална координаторка за сарадњу у вези имплементације Стратегије развоја Југоисточне Европе 2030. (СЕЕ 2030) навела је да је Стратегија комплементарна с УН циљевима одрживог развоја и ЕУ Зеленом Агендом и да се њоме економијама учесницама пружа систематска, ефикасна и координисана подршка у дефинисању и спровођењу датих циљева у националним оквирима. Истакла је да је главни циљ Стратегије СЕЕ 2030 да се на регионалном нивоу достигне одрживи економски раст, као и да се обезбиједи мир и просперитет људи у региону ЈИЕ.

Скренула је посебну пажњу на чињеницу да је Министарство економског развоја и туризма прво у региону покренуло процес и израдило Националну Стратегију циркуларне транзиције до 2030. године с пратећим Акционим планом за период 2023-2024. година, која је и усвојена на сједници Владе Црне Горе у децембру мјесецу 2022. године. Истом се Црна Гора придружила иницијативи Европске комисије којом се потенцира нови модел економског раста и развоја и посебно је нагласила да је Црна Гора већ сада препозната као “фронтранер” у овој области у региону.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?