- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација Конференција о зеленој економији: Иновације и истр...
Конференција о зеленој економији: Иновације и истраживања у служби зелене економије
Други дан Конференције о зеленој економији, која је одржана у хотелу Хилтон Подгорица, у организацији Министарства науке и технолошког развоја, Министарства економског развоја и туризма и Привредне коморе Црне Горе, имао је за циљ истраживање иновативних рјешења и промовисање одрживих пракси у контексту развоја зелене економије.
У оквиру првог панела, вођена је динамична дискусија о примјени иновација за покретање зелене економије. Теме које су обрађене обухватиле су моделе одрживог финансирања, улогу технологије у зеленим иницијативама и стратегије за промовисање предузетништва у сектору зелене економије. О наведеним темама, модераторка Маријета Барјактаровић Ланзарди, в.д. генералне директорице за иновације и технолошки развој у Министарству науке и технолошког развоја, дискутовала је са панелистима - Бојаном Батинићем, директором Управе за интернационализацију, Министарства господарства и одрживог развоја Републике Хрватске, Бојаном Фемић Радосавовић, извршном директорицом Фонда за иновације, Маријом Маркоч, главном извршном директорицом Барске уљаре д.о.о, Ђорђем Грујичићем, директором Дигиталног иновационог хаба „Смарт Виллаге Кнежица“, те Арслан Умут Ергезер-ом, координатором за Стратегију СЕЕ 2030 из Савјета за регионалну сарадњу. Учесници су подијелили увиде о важности инклузивности, подстицању иновација и преузимању и надограђивању модела из успјешних примјера праксе.
Други панел се фокусирао на значај зелених инфраструктура у подршци медицинском истраживању и истраживању могућности развоја у оквиру иницијативе за оснивање Међународног института за одрживе технологије југоисточне Европе (СЕЕИИСТ). Модераторка, проф. др Мара Шћепановић, представница Црне Горе у Управном одбору СЕЕИИСТ-а, разговарала је са панелистима - проф. др Леандром Литовим, предсједником Управног одбора СЕЕИИСТ-а, проф. др Мимозом Ристовом, представницом Сјеверне Македоније у Управном одбору СЕЕИИСТ-а и проф. др Биљаном Шћепановић, министарком науке и технолошког развоја Црне Горе, о самом СЕЕИИСТ институту, изазовима и потенцијалним рјешењима за примјену одрживих технологија у медицинским истраживањима, подстицању регионалне сарадње и промовисању размјене знања у овој области. Посебно је истакнута важност заједничког дјеловања свих земаља партнера у оквиру СЕЕИИСТ-а, будући да се ради о једном од највећих развојних пројеката у региону, са циљем што бољег позиционирања на европској истраживачкој мапи.
Окупљајући стручњаке, лидере у индустрији и креаторе политика, Конференција о зеленој економији битан је догађај за трасирање правца за даље обликовање будућности одрживог развоја. Дискусије, увиди и препоруке добијени током конференције свакако ће послужити као основа за даљи напредак и подстаћи усвајање зелених пракси у свим секторима, приказујући различите успјешне приче, наглашавајући практичне примјене и позитиван утицај праксе зелене економије у Црној Гори и региону југоисточне Европе.
Догађај је организован у оквиру црногорског предсједавања Процесом сарадње у југоисточној Европи (СЕЕЦП), са циљем покретања дискусије о зеленој економији из више углова и формулисану закључака неопходних за дефинисање смјерница ка одрживом расту и развоју.
Билатерални сусрет на маргинама Конференције
На маргинама Конференције, другог дана рада, такође је одржан билатерални састанак министарке науке и технолошког развоја, проф. др Биљане Шћепановић са делегацијом Републике Косово, коју је предводила министарка образовања, науке, технологије и иновација, Арбëрие Нагавци.
Министарка Нагавци се захвалила на досадашњој сарадњи и подршци у домену реализације и унапређења билатералних односа у области науке и иновација и истакла важност наставка добре сарадње и у наредном периоду. Ово се у првом реду односи на заједничке активности када је у питању финализација и потписивање Споразума о научној и технолошкој сарадњи између двије земље, чиме се обезбјеђује правни оквир који ће допринијети чвршћем повезивању научно-истраживачких заједница у Црној Гори и у Републици Косово, те који ће омогућити заједничку реализацију научних пројеката, заједничко учешће у регионалним, међународним и ЕУ пројектима/иницијативама, заједничку организацију научних конференција, семинара, као и реализацију студијских посјета, заједничко објављивање научних радова и сл.
Обострано је констатована неопходност унапређења заједничке сарадње кроз европске програме за науку и истраживање какви су Хоризонт Европа и ЦОСТ, као и кроз регионалне програме Савјета за регионалну сарадњу (РЦЦ). По мишљењу обје стране, постоји простор и за унапређење сарадње кроз заједничко учешће у програмима прекограничне сарадње (ЦБЦ), посебно када су у питању области информационо-комуникационих технологија, пољопривреде и енергетике.
Према ријечима министарке Нагавци, Косову би била драгоцјена искуства у припреми и имплементацији Стратегије паметне специјализације, имајући у виду да је Црна Гора, још 2019. године, као прва земља ван ЕУ усвојила ову Стратегију и да је у току њена успјешна имплементација.
Могућности за сарадњу постоје и у домену великог регионалног пројекта за успостављање Међународног института за одрживе технологије Југоисточне Европе (СЕЕИИСТ), за истраживање, развој и практичну промјену у области медицинских истраживања.
Предстојећи Министарски састанак Управљачке платформе за истраживање и иновације у Скопљу, који се одржава од 4. до 6. јуна, такође ће бити добра прилика за размјену мишљења и договоре о правцима будуће сарадње.