- Влада Црне Горе
Министарство одбране Коњевић са Нађом: Западни Балкан мора бити у фокус...
Коњевић са Нађом: Западни Балкан мора бити у фокусу пажње европских и евроатлантских партнера
Западни Балкан мора бити у фокусу пажње европских и евроатлантских партнера као важна тачка која може бити мотив трећим странама за дестабилизацију, а један од елемената за то могу бити недавни сајбер напади са којима су се суочиле поједине државе региона, казао је потпредсједник Владе и министар одбране Рашко Коњевић након састанка са словачким министром одбране Јарославом Нађом.
„Западни Балкан је рањив регион, који се учи демократским процесима. Врло је важно да остане и политички стабилан и да доминантно остане западно оријентисан. Многе треће стране имају врло снажне интересе на простору Западног Балкана и уколико ЕУ и наши партнери у НАТО не обрате довољно пажње, бојимо се да тај простор може попунити неко трећи“, рекао је министар Коњевић који борави у званичној посјети Словачкој.
То би, додао је, било врло негативно за укупне политичке процесе на Западном Балкану. Није Црна Гора, сматра он, једина у региону која се суочава са тим изазовима.
„То је био мој данашњи апел – имајумо у виду Западни Балкан као важну тачку, која може да буде мотив за неку дестабилизацију“, казао је министар Коњевић који борави у званичној посјети Словачкој републици.
Министар Коњевић је, одговарајући на питање словачких новинара, казао да је у току истрага, уз подршку добијену од партнера кроз билатералну сарадњу и да ће се утврдити ко стоји иза тога. Истакао је да су кључни подаци за једну државу – лични подаци грађана, као и информације Министарства одбране били адекватно заштићени.
„Нама је јасно ко би могао да има политички мотив за један такав напад, сигурни смо да ћемо у неком прикладном временском интервалу, када дођемо до јасних доказа, указати ко је стајао иза тог напада на Црну Гору“, казао је министар Коњевић.
Министар Нађ је казао да је Словачка пратила ситуацију са сајбер нападима у Црној Гори, те да је истовремено долазило до више таквих напада у оквиру НАТО.
„Имали смо инормације ко је организовао и, прије свега, мислим на организацију која стоји иза тога напада, она је позната од 2018. године. И то је организација која служи интересима Руске Федерације. Рекао бих министру, ако то није потврђено на 100 одсто, претпоставка је одакле ти напади долазе“, казао је министар Нађ и понудио помоћ словачки експерата за сајбер.
Иако су ти што нападају јако упорни, министар Нађ је рекао да ни из далека нису успјели да направе посљедице каквим су се надали. Додао је да знамо да Руска федерација у обије државе реализује разне активности које се труде да промијене политичке односе и да утичу на спољну политику.
Министри су се сагласили да су билатерални односи Црне Горе и Словачке одлични, али да у области одбране постоји пуно простора за унапређење сарадње – у модернизацији војске, вјежбама и сададњи у области војне индустрије.
На питања новинара о модернизацији војске, министар Коњевић је казао да је до сада Црна Гора доста урадила, али и да ће са тим наставити у наредном периоду. У том контексту је указао на чињеницу да ће 2023. године у буџету бити одвојено 2 одсто БДП-а за сегмент одбране.
Похваливши Црну Гору као одговорну чланицу НАТО-а, министар Нађ је истакао значајну подршку коју су Словачка и Црна Гора дале Украјини након агресије Руске Федерације, упућујући јој помоћ у вриједности од осам до 10 осто буџета за одбрану.
Министар Коњевић је захвалио словачком колеги на свему ономе што је Словачка давала као помоћ, подршку Црној Гори, а то је немјерљиво у контексту подршке да постанемо чланица НАТО-а што посебно данас добија на значају: „Заједнички смо се питали како би данас изгледала Црна Гора у политичком, а можда и у неком другом смислу, након дешавања у Украјини“.
Министар Коњевић је захвалио и на подршци процесу европских интеграција Црне Горе у којем нас Словачка посебно подржава.
„Словачка ће урадити све што може да би убрзала улазак Црне Горе у ЕУ. Тамо Црна Гора припада“, казао је словачки министар.
Коњевић је посјетио и меморијални центар у Велкy Медеру, гдје је током Првог свјетског рата постојао аустроугарски заробљенички логор.