- Влада Црне Горе
Министарство европских послова Кордић: Напредак Црне Горе у интеграцијама зависић...
Кордић: Напредак Црне Горе у интеграцијама зависиће од испуњавања мјерила у поглављима 23 и 24
До измјена тужилачких закона потребно је доћи кроз инклузиван унутрашњи дијалог, али и кроз блиску сарадњу са Бриселом и Венецијанском комисијом, поручила је главна преговарачица са Европском унијом Зорка Кордић и додала да нема ни говора о покретању клаузуле баланса.
“Јасно је профилисана улога, али и одговорност све три гране власти, која обавезује на дијалог, на размјену добрих рјешења, како би се дошло до реформи које не могу бити ни брзе, ни кратког даха”, поручила је Кордић, гостујући у емисији “Фокус”, на ТВЦГ.
Од ВК очекује конкретну препоруку о томе како могу одређена унапређења бити постигнута, а да се задовољи суштински циљ, а то је, како додаје Кордић, боља ефикасност у раду тужилаштва, што је суштина реформе.
Нема говора о клаузули баланса
Кордић подсјећа да је извјестилац ЕП за Црну Гору Тонино Пицула био јасан у изјави да нема говора о такозваној клаузули баланса.
“О том механизму нема ни говора”, наводи Кордић и додаје да не се не може говорити о томе да је динамика преговора лоша.
“Можемо рећи да треба да тежимо бољој динамици у преговорима, а суштина је да имамо нови оквир, који подвлачи исто то да фокус мора бити на кључним поглављима”, поручила је Кордић.
Она је навела да је ово добар моменат да се унаприједи преговарачка структура.
“Имамо мањи број министарстава са различитим надлежностима и морамо обезбједити да за свако од 33 поглавља да имамо адекватно праћење те политике. Поступно треба градити преговарачку структуру, и надомјестити оне позиције шефова радних група за 33 поглавља преговора”, навела је Кордић.
Значајно је у том смислу, како додаје, и учешће цивилног сектора и академске заједнице.
“Ту имамо добру основу да покажемо да је ово прецес цијелог друштва”, навела је Кордић и додала да је већ имала добре разговоре са представницима цивилног друштва и академске заједнице.
“Унапређење преговарачке структуре подразумијева све ове структуре”, казала је Кордић и додала да је ријеч о комплексном процесу.
ЕУ остаје спољнополитички приоритет
“Нова Влада је јасна у погледу њеног вањскополитичког приоритета, а то је чланству ЕУ, а амбијент је такав да изискује суштинске реформе владавине права, али добре секторке политике, за шта мислим да већ имамо добре основе”, навела је Кордић.
До измјена тужилачких закона кроз дијалог До измјена тужилачких закона кроз дијалог
Казала је и да смо најнапреднија држава региону у процесу приступња ЕУ. Истиче да је веома важно што се о Извјештају о Црној Гори расправља у ЕП, јер га чине, како наводи, преставници грађана ЕУ.
Како је навела Кордић, извјештај садржи низ позитивних порука о посвећености Црне Горе, али и отварању поглавља.
Подсјећа да су неке области у којима Европа тражи додатне резултате корупције, борба са организованим криминалном.
“Као и значајан опсег активности када су у питању темељна права у ширем смислу, а посебно су то слобода медија и слобода изражавања”, навела је Кордић.
Како истиче, потребна је синергија све три гране власти, како би се оствариле суштинске реформе у тим областима.
“Управо је тај период нама значајан да имамо 2021. годину, као годину у којој ћемо успјети да испунимо додатна привремена мјерила”, поручила је Кордић.
О корони и солидарности...
Од ЕУ, како поручује Кордић, долазе поруке солидарности које нијесу само деклеративне. Подсјећа да смо током 2020. од ЕУ добили 53 милиона еура помоћи.
Говорећи о Ковакс иницијативи, Кордић је рекла да је ријеч о сложеном систему.
“Имајући у виду да је дистрибуција вакцина и у самој ЕУ успорена то је утицало и на то да овај механизам има одложену имплементацију, али суштина је да он постоји и да ће бити активан” поручила је Кордић и додала да је легитимно да се билатералним преговорима покушавају обезбиједити вакцине.
ИЗВОР: Портал РТЦГ