- Влада Црне Горе
Министарство европских послова Кордић: ППЦГ 2022- 2023 - јасан правац нашег крета...
Кордић: ППЦГ 2022- 2023 - јасан правац нашег кретања према ЕУ
„Програмом приступања Црне Горе Европској унији 2022- 2023 имамо јасан правац нашег даљег кретања према чланству у ЕУ у наредном двогодишњем периоду“, казала је главна преговарачица Зорка Кордић на консултацијама са представницима цивилног сектора поводом израде Нацрта тог документа.
Како је истакла на онлине консултацијама којима је присуствовало преко 80 учесника, ППЦГ је свеобухватан стратешки документ који прати динамичан развој правне тековине ЕУ и неопходна прилагођавања нашег правног система. ППЦГ је одраз интензивног рада и промишљања Комисије за европске интеграције, а нарочито шефова радних група и њихових тимова у претходних неколико мјесеци, који дефинише обим и динамику реформи које су потребне за усклађивање Црне Горе са политикама Европске уније. То је уједно и инструмент праћења реформи, посебно у дијелу усклађености националног законодавства са правном тековином ЕУ, али и припреме административних капацитета наших институција.
Кордић је истакла да се, приликом израде ППЦГ 2022-2023 водило рачуна о усклађености са Акционим планом за адресирање кључних препорука из Извјештаја Европске комиције о Црној Гори 2021, мапама пута за испуњавање завршних мјерила за поглавља преговора, препорукама Извјештаја Европске комисије за 2021, као и са Средњорочним програмом рада Владе и Програмом рада Владе за 2022. годину.
„Двогодишњим Нацртом програма приступања Црне Горе Европској унији планирано је укупно 588 обавеза, од чега 109 у стратешком и 479 у дијелу законодавног оквира, односно 360 обавеза у 2022. и 228 обавеза у 2023“, казала је главна преговарачица.
Како је појаснила, највише обавеза је планирано је у преговарачким поглављима 12. Безбједност хране, ветеринарство и фитосанитарни надзор – 86; 1. Слобода кретања робе – 77; 14. Саобраћајна политика – 65; 15. Енергетика – 39 и 27. Животна средина и климатске промјене – 39.
Када је ријеч о институцијама, највећи број обавеза,како је казала Кордић, имају Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове – 94; Министарство капиталних инвестиција – 88; Министарство финансија и социјалног старања – 69; Министарство економског развоја – 62 и Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде – 51.
Представници цивилног сектора, имали су питања и коментаре у вези са спровођењем и механизмом за праћење спровођења Програма приступања 2022-2023. Посебно интересовање је исказано за Закон о раду, као и о зарадама запослених у државној управи, те рјешавању радних спорова и заштити од злостављања у раду, али и законе из области здравља укључујући Закон о апотекарству Такође, питања и коментари су се односили и на област ородњавања политика - Закон о заштити од насиља у породици и родно засновану статистику. На консултацијама је разговарано и о планираном јачању административних капацитета државних институција, те његовој усклађености са реформом јавне управе, а размијењена су мишљења о потреби бољег планирања и програмирања у предстојећој финансијској перспективи, кроз обавезе у преговарачком поглављу 22 – Регионална политика и координација структурних инструмената. Учесници консутација су размијенили мишљење и дали сугестије и у погледу измјена и допуна Закона о спрјечавању корупције, као и Закона о јавним набавкама, указавши на значај преговарачког поглавља 5 које се, према новој методологији, налази у истм кластеру са преговарачким поглављима 23 и 24.
Оцијењено је да су консултације добра прилика да се заједнички, у конструктивном дијалогу, сагледају могућности унапређења квалитета овог стратешког документа у циљу његове квалитетније имплементације.
СЕКТОР ЗА ИНФОРМИСАЊЕ ЈАВНОСТИ О ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ И ПРОЦЕСУ ПРИСТУПАЊА ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ
ГЕНЕРАЛНИ СЕКРЕТАРИЈАТ ВЛАДЕ