Креативни сусрети у организацији Британског савјета и Министарства културе и медија

Објављено: 19.09.2024. 07:15 Аутор: Министарство културе и медија

Јачање сектора културних и креативних индустрија, кроз сарадњу и иновације, кључно је за подстицање економског и одрживог развоја Црне Горе, порука је са првих Креативних сусрета.

Дводневни догађај је организовао Бритисх Цоунцил са Министарством културе и медија на основу недавно потписаног Меморандума о сарадњи, чији је циљ подршка креативном сектору при дефинисању кључних приоритета за наредни период.

Током догађаја је саопштено да је развој креативних индустрија од суштинске важности за економски напредак, културно богатство и друштвену повезаност, а да Министарство културе и медија препознаје значај овог сектора и активно ради на његовом унапређењу.

Током првог дана догађаја присутнима се обратила министарка културе и медија др Тамара Вујовић и директорица Британског савјета за Западни Балкан Клер Сирс. Програм првог дана је започет са прегледом концепта креативне економије и улоге Велике Британије, који је имао за циљ да постави темеље за сами догађај истраживањем основног концепта креативне економије, са посебним фокусом на искуство и лидерство Велике Британије у овој области. Сесија је обухватила кључне аспекте креативне економије, укључујући њену дефиницију, обим и различите секторе које покрива, као што су умјетност, медији, дизајн, мода и дигиталне индустрије. Предавач Иаин Беннетт (Тхе Фифтх Сецтор) се осврнуо на то како је Уједињено Краљевство успјешно интегрисало креативност у шире економске стратегије, претварајући културне ресурсе у значајне покретаче запошљавања, иновација и глобалног утицаја.

Успјешне приче из области креативне економије презентовали су стручњаци из Велике Британије - Иаин Беннетт (Фифитх Сецтор), Цара Пицкеринг (Аудиенце Агенцy), Дан Wеллман (ТецхНативе), Андy Брyдон (Цуратед Плаце), као и креативци из Црне Горе подржани на конкурсу за развој креативних индустрија од стране Министарства културе и медија - Раде Вукчевић (видео игра Блеак Фаитх), Ивана Муришић (пројекти из области модног дизајна), Богдан Дармановић (пројекат Схиммпо) и Александра Симони, пројекат Греен лининг.

Смјернице за развој културних и креативних индустрија у Црној Гори представили су в.д. директорице Директората за развој креативних индустрија у Министарству културе и медија Марија Сарап и декан Факултета драмских умјетности УЦГ проф. др Един Јашаровић.

Милена Ражнатовић испред Министарства културе и медија је представила Конкурс за суфинансирање пројеката од значаја за развој креативних индустрија за 2024. годину који је објављен 13. септембра 2024. године.

Други дан је био посвећен радним групама за дефинисање препорука за политике и приоритетне праксе у области креативних индустрија. Групе су водили стручњаци из УК. Теме које су обрађене са учесницима у циљу препорука за њихово рјешавање од стране стручњака из УК су: нова културна инфраструктура – хабови, дестинација Црна Гора – укључење културне понуде у државни бренд, зашто је иновација важна – нове вјештине и како функционисати као сцена.

Презентацији изведених приоритета за развој креативног сектора из одржаних радних група присуствовале су министарка др Тамара Вујовић и директорица Британског савјета за Западни Балкан Клер Сирс, након чега се присутнима обратила министарка, поручивши да је дивно имати креативне појединце, а још боље развијати заједницу креативаца, јачати кластер креативних индустрија, по узору на успјешне примјере из Велике Британије.

Догађају су присуствовали представници више министарстава, установа културе, центара за културу, институције из области иновација, ПКЦГ, Универзитет Црне Горе, умјетничке академије, ИТ компаније, НВО сектор, креативни предузетници подржани од Министарства културе, стручњаци из области креативних индустрија из УК и многи други.


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?