Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Кривокапић – Попа: Европска комисија кључни стратешки партнер Владе у реформи владавине права

Објављено: 05.02.2021. 00:00 Аутор: Кабинет предсједника Владе Црне Горе

Предсједник Владе Црне Горе,проф. др Здравко Кривокапићи министар правде, људских и мањинских права,др Владимир Лепосавић, састали су се данас са шефицом Делегације ЕУ у Црној Гори, Оаном Кристином Попом.

На састанку је разговарано о хитним измјенама два Закона о Државном тужилаштву, који ће се наћи на дневном реду ванредног засједања Скупштине Црне Горе 18. фебруара.

Премијер Кривокапић је нагласио да је Европска комисија кључни стратешки партнер Владе у реформи владавине права, имајући у виду да је консултативни пороцес са нашим европским партнерима водиља реформи од почетка преговора.

Кривокапић истиче и да процес интеграција у ЕУ подразумијева синергију, али и одговорност све три гране власти. Он је поручио да је опредјељење Владе суштинско унапређење владавине права кроз испуњавање обавеза из процеса приступања ЕУ, с циљем бољитка цјелокупног друштва и тај ће се процес, како је навео, и даље водити у континуираној сарадњи са Европском комисијом.

Министар Лепосавић је казао да постоји велика потреба и очекивање грађана да се институционална криза рјешава.

„Намјера Владе и Министарства правде, људских и мањинских права је била да организује јавну расправу поводом ових законских предлога. Међутим, пошто су ове предлоге иницирали посланици Скупштине који су, Уставом прописано, предлагачи Закона, Министарство правде, људских и мањинских права и Влада Црне Горе су сада у позицији да својим препорукама и заједничким мишљењем допринесу да се настави ефикасно спровођење реформи, али на начин који ће бити у складу са Уставом и међународним обавезама које Црна Гора има у процесу приступања ЕУ“, казао је министар правде.

Амбасадорка Попа је указала да је за даљи напредак на путу ЕУ интеграција од пресудне важности да Црна Гора оствари додатне резултате, а не да назадује, у спровођењу реформе правосуђа. Подсјетила је да су уставне измјене из 2013. године којима је оснажена независност и одговорност правосуђа биле предуслов за отварање приступних преговора Црне Горе са ЕУ. Амбасадорка је, такође, нагласила да Црна Гора већ има успостављена тијела и механизме за обезбјеђивање судске и тужилачке независности и одговорности, која треба досљедно да користи, надограђујући оно што је до сада постигнуто у реформи правосуђа и остварујући додатне резултате у борби против корупције и организованог криминала.

Састанку је присуствовала и главна преговарачица са ЕУ, Зорка Кордић.


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?