Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Куртагић: Укупна вриједност рјешења за обештећење износи више од 240 милиона еура

Објављено: 21.03.2023. 11:56

Од почетка примјене Закона о повраћају одузетих имовинских права и обештећењу, закључно са 31. децембром 2022. године, Фонду за обештећење је од стране комисија за повраћај и обештећење достављено укупно 1697 коначних рјешења, чија укупна вриједност износи 240.246.794,60 еура, казао је Елмир Куртагић, директор Фонда за обештећење.

Куртагић наводи да је Фонд за обештећење у периоду од 1. јануара 2022. до 31. децембра 2022. остварио приход од 1.828.953,16 еура. Највећи дио тог прихода је остварен по основу уплате локалних самоуправа од продаје државне имовине.

Према његовим ријечима, исплата годишњих рата за 2023. годину, сходно планираном Буџету за 2023. годину ће бити значајно увећана и омогућиће смањење дуга према бившим власницима за одузета имовинска права у износу од 10.050.000 еура, уколико се сходно члану 22 Закона о повраћају одузетих имовинских права и обештећењу и сходно уредби о исплати годишње рате коју доноси Влада Црне Горе, план исплате реализује у цјелости.

Куртагић у изјави за ЦдМ напомиње да наведеним планом исплате и реализацијом Буџета за 2023. годину Фонд за обештећење би проценат исплате и реализације обавеза према бившим власницима са досадашњих три одсто од преосталог дуга, увећао на близу 15 одсто од преосталог износа, односно за више од пет пута, што би значајно умањио укупан дуг и омогућио корисницима права на обештећење, ако се са наведеном динамиком настави у наредним годинама, много бржу наплату утврђеног обештећења од очекиване.

“Право на исплату годишње рате обештећења за претходну 2022. годину остварило је укупно 4048 корисника права на обештећења. Доношењем нових рјешења од стране надлежних регионалних комисија повећава се и број корисника који ће и у наредном периоду остварити право на обештећење а исти ће бити прецизно утврђен на дан исплате 15. јула 2023. године. По коначним рјешењима, од почетка примјене закона, бившим власницима је укупно у новцу исплаћено 45.645.045,58 еура”, навео је Куртагић за ЦдМ.

Како додаје, поред исплате обештећења у новчаним средствима која се исплаћују из Фонда за обештећење у једногодишњим ратама, чија се исплата врши 15 јула сваке године према расположивости средстава у Фонду за обештећење, до њихове коначне исплате бивши власник према члану 22 Закона може остварити право на обештећење и у обвезницама, које може продати или користити за куповину акција, удјела или друге имовине Црне Горе и државних фондова које Влада Црне Горе одреди да се могу куповати обвезницама Фонда за обештећење, као и за исплату пореских обавеза ( приход Црне Горе ) бивших власника. За ову могућност бивши власник теба да се обрати захтјевом Фонду.

“Укупан дуг према бившим власницима по коначним рјешењима која су достављена Фонду за обештећење на дан 31.12.2022. године износи 81.586.637,02 еура, док укупан износ за који је трајно умањена обавеза Фонда за обештећење према бившим власницима износи 158.660.157,58 еура и исти износ се односи на исплаћена средства у новцу путем редовних годишњих рата као и на вриједност конвертованог обештећења у обвезнице по захтјевима корисника права на обештећење, а којима су плаћене обавезе према Држави”, наводи он.

Држава, каже, обезбјеђује средства за обештећење бивших власника у Фонду за обештећење а извори средстава Фонда за обештећење су законски дефинисани и то су: акције које су по прописима о приватизацији привреде опредијељене за обештећење бивших власника; обвезнице Црне Горе.

То су исредства из кредита и друга средства која опредијеле међународне организације за ову намјену; 10 одсто од продаје државне имовине; 10 одсто од продатих акција државних фондова; седам одсто средстава предузећа или дјелова предузећа која се приватизују; приходи по основу ревалоризованих износа који плаћају бивши власници на основу одредаба овог закона; приходи од продаје имовине у државној својини која је пренесена Фонду за обештећење, у ком случају ће Фонд за обештећење одлучити да ли ће продаја имовине Фонда за обештећење бити отворена само за власнике обвезница издатих у складу са овим законом или за сва лица; остали извори.

“Као странка у поступку, Фонд за обештећење активно учествује у управном поступку пред регионалним комисијама, Комисијом за жалбе и у управном спору пред Управним судом Црне Горе. У наведеним поступцима Фонд за обештећење је уз помоћ ангажованих вјештака, компјутерског система провјере достављених налаза и редовним учешћем на расправама које се воде пред регионалним комисијама у сарадњи са канацеларијама Заштитника имовинско-правних интереса Црне Горе успио да у свим поступцима обезбиједи законит и методолошки исправан обрачун обештећења и накнаде бившим власницима”, истакао је он.

Како је казао, рокови у којима се очекује коначно утврђивање висине обештећења и завршетак поступка не могу се прецизирати због сложености и великог обима правне грађе коју комисије треба да обраде, али Фонд за обештећење ће у наредном периоду дати пуни допринос да се и у овом дијелу као и у дијелу исплате обештећења значајно убрза поступак.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?