- Влада Црне Горе
Министарство одбране Марковић: Афирмација родне равноправности један од...
Марковић: Афирмација родне равноправности један од приоритета Министарства одбране и Војске Црне Горе
Министарство одбране и Војска Црне Горе у континуитету раде на примјени Резолуције 1325 Савјета безбједности Уједињених нација ‘Жене, мир и безбједност’, односно на афирмацији родне равнопраности, пружајући исте каријерне могућности за оба пола“, казао је Марко Марковић, државни секретар у Министарству одбране током учешћа на конференцији „Жене у сектору безбједности“.
Конференцију је, уочи 24. годишњице од када је Савјет безбједности УН усвојио поменуту Резолуцију, 31. октобра 2000. године, организовала у Подгорици Асоцијација менаџера безбједности Црне Горе.
Поред Марковића, Министарство одбране и Војску Црне Горе представљале су мр Јадранка Војиновић, секретарка Министарства одбране и потпуковница Сања Пејовић, в.д. начелница кабинета начелника Генералштаба Војске Црне Горе.
Марковић је казао да су имплементација родног баланса при запошљавању, повећање заступљености жена на позицијама одлучивања у сектору одбране, али и у мисијама и војно-дипломатским представништвима, предвиђени са више докумената и закона, међу којима и Стратегијом имплементације поменуте Резолуције Савјета безбједности УН и њој пратећих резолуција за период 2024-2025, коју је Влада усвојила крајем новембра 2023. године, али и Законом о Војсци Црне Горе.
„Прва официрка примљена је у службу 2008. године, а сада имамо и прву потпуковницу Војске Црне Горе“, казао је Марковић, наводећи да црногорски сектор безбједности помно прати препоруке Резолуције УН, како у Министарству, у којем ради 52,75 одсто жена, тако и у Војсци, гдје жене чине 15,51 посто њеног укупног састава.
Он је нагласио да су жене циљна група ка којој су усмјерене посебне мјере у циљу јачања принципа родне равноправности и једнаких могућности како од стране Министарства одбране, тако и Војске Црне Горе.
Побољшање радних услова, обука лидера и командног кадра у сарадњи са УНДП СЕЕСАЦ-ом, постављање интерних циљева, јачање свијести о родној равноправности, спрјечавање родне дискриминације, истраживање задовољства запослених и процјена родно осјетљивих политика, неке су од мјера којима се покушава даље унаприједити положај жена у ВЦГ, казао је државни секретар.
Мр Војиновић је нагласила да је рад у сектору одбране пун високих изазова, у којем се препознају способности жена да предводе промјене и иновације. Она је додала да је унутар Министарства одбране, култура једнаких прилика омогућила отворену комуникацију и сарадњу без обзира на пол.
Потпуковница Пејовић је казала да жене лидерке уносе јединствену перспективу у сектор безбједности, емпатију, аналитичност и одговорност, стварајући тако ефикаснији приступ у кризним ситуацијама.
На конференцији су учествовали и представници Министарства унутрашњих послова, Управе полиције, Полицијске академије и Агенције за цивилно ваздухопловство.