Мартиновић: Ускоро усвајање Националног плана прилагођавања Црне Горе на климатске промјене

Министар туризма, екологије, одрживог развоја и развоја сјевера, Владимир Мартиновић, најавио је ускоро усвајање Националног плана прилагођавања Црне Горе на климатске промјене, важног стратешког документа за секторске политике и укупан развој у наредном периоду.

Јавна расправа о Националном плану прилагођавања Црне Горе на климатске промјене почела је 3. јуна, а данас ће бити одржан и први округли сто.

Дуго смо чекали припрему и коначну реализацију Националног плана прилагођавања Црне Горе на климатске промјене. Документ је припремљен уз велику подршку и помоћ UNDP канцеларије у Подгорици, што још једном потврђује квалитетну и садржајну сарадњу ове организације и ресорног Министарства, рекао је Мартиновић.

Истакао је да је вриједност Плана садржана у врло прецизним и квалитетним анализама стања посебно рањивих политика и сектора у Црној Гори, али једнако адекватне мјере санирања, ублажавања и превенције негативних посљедица по развој Црне Горе и стандард наших грађана.

“Управо нам је намјера да укажемо на будућност која нас чека, али и да се захваљујући овом документу лакше припремимо за вријеме које долази”, казао је Мартиновић.

Он је позвао све да узму активно учешће у јавној расправи, која је почела и својим сугестијама и предлозима учине још бољим овај документ, који ће бити важан темељ европских интеграција у наредном периоду.

“Управљање климатским ризицима подразумијева почетак континуираног процеса чији је циљ повећање отпорности Црне Горе на све климатске ризике, и јачање и синергију свих капацитета који ће у ту сврху бити стављени у функцију”, појаснио је Мартиновић.

Додао је да га радује чињеница што се доношењем овог документа неће завршити обавеза Министарства, већ управо супротно, она тек тада почиње заједно са свим плановима.

Као еколошка држава са племенитим циљем очувања природних вриједности и љепота, имамо додатну обавезу да посвећено развијамо механизме који ће сачувати ове просторе, поручио је Мартиновић.

Црна Гора, како је рекао, није значајан емитер који утиче на глобално загријавање, али једнако као и други мора интензивно радити на отклањању свих видова рањивости чији смо, на жалост, свједоци посљедњих година.

“Управо зато, позивам још једном све заинтересоване да буду дио овог процеса и да заједнички дођемо до најбољих рјешења”, закључио је Мартиновић.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?