Међународна сарадња

Садржај:
Преглед регионалних иницијатива у којима учествује Министарство одбранеАДРИОН - Јадранско - јонска иницијатива (Тхе Адриатиц - Иониан Инитиативе)Америчко - јадранска повеља А5 (УС - Адриатиц Цхартер А5)Балканска медицинска намјенска јединица - БМТФ (Балкан Медицал Таск Форце)Центар за безбједносну сарадњу - РАЦВИАЦ (Центре фор Сецуритy Цооператион)Форум начелника генералштабова балканских земаља (БЦХОД)ДЕЦИ - Иницијатива одбрамбене сарадње (Дефенце Цооператион Инитиативе)Процес сарадње министара одбране Југоисточне Европе - СЕДМ (Соутхеастерн Еуропе Дефенце Министериал)

Министарство одбране Црне Горе настоји да има проактивну улогу у домену константног поспјешивања свеобухватне сарадње у области одбране са савезничким и партнерским земљама, водећи се принципима изградње и јачања међусобног повјерења, уз константан допринос регионалној и међународној безбједности. Међународна одбрамбена сарадња подразумијева билатералну сарадњу, одбрамбену дипломатију, као и мултилатералну сарадњу (НАТО и ЕУ), те активно учешће у регионалним одбрамбеним иницијативама.

Министарство одбране примарно остварује одбрамбену сарадњу са савезничким и партнерским земљама посредством планова билатералне сарадње, али и на основу потписаних меморандума/споразума о успостављању сарадње у области одбране, у циљу успостављања континуитета војно-политичког дијалога, јачања интероперабилности Војске Црне Горе, остваривања пројеката модернизације оружаних снага, образовања и сл. Успостављена је сарадња са (око) 45 савезничких и партнерских земаља.

Учествујемо у бројним сарадњама са регионалним иницијативама у којима је Црна Гора чланица; координирање пројеката и програма сарадње са регионалним иницијативама; праћење имплементације пројеката и обавеза које произилазе из остваривања сарадње са регионалним иницијативама; праћење развоја система европске одбрамбене и спољне политике; спровођење активности Министарства одбране у оквиру ЕУ програма и планова; успостављање и одржавање везе са институцијама ЕУ; организацију посјета представника Министарства и Војске Црне Горе институцијама ЕУ и слично.

Преглед регионалних иницијатива у којима учествује Министарство одбране







АДРИОН - Јадранско-јонска иницијатива (Тхе Адриатиц-Иониан Инитиативе)
Америчко - јадранска повеља А5 (УС - Адриатиц Цхартер А5)
БМТФ- Балканска медицинска намјенска јединица (Балкан Медицал Таск Форце) 
РАЦВИАЦ Центар за безбједносну сарадњу (Центре фор Сецуритy Цооператион)
БЦХОД - Форум начелника генералштабова балканских земаља
ДЕЦИ - Иницијатива одбрамбене сарадње (Дефенце Цооператион Инитиативе)
СЕДМ - Процес сарадње министара одбране Југоисточне Европе (Соутхеастерн Еуропе Дефенце Министериал.

АДРИОН - Јадранско - јонска иницијатива (Тхе Адриатиц - Иониан Инитиативе)

Јадранско-јонска иницијатива је основана 20. маја 2000. године, међутим, Црна Гора је постала њена пуноправна чланица 2006. године, након стицања независности. Циљ наведне Иницијативе је унапрјеђење сарадње и јачање интероперабилности ратних морнарица земаља јадранско-јонског региона, кроз одржавање заједничких вјежби, посјете лукама, увјежбавање процедура за операције поморске блокаде, трагање и спасавање, неборбене евакуације, тактичко маневрисање и комуникације пловних састава у складу са НАТО стандардима.

Америчко - јадранска повеља А5 (УС - Адриатиц Цхартер А5)

Америчко - јадранска повеља А5, основана је 2003. године у Тирани, Република Албанија, међутим, Црна Гора је постала њена пуноправна чланица 4. децембра 2008. године. Циљ наведене Иницијативе је промовисање евроатлантске интеграције држава Западног Балкана; јачање и унапрјеђење регионална сарадње; јачање одбрамбене сарадње и поспјешивање одбрамбених капацитета у складу са концептом “паметна одбрана”; заједничко учешће у НАТО мировним операцијама; промоција сарадње у оквиру регионалних центара за обуку у циљу њиховог максималног експлоатисања; учешће на заједничким вјежбама у циљу унапрјеђења интероперабилности одбрамбених капацитета земаља чланица.

Балканска медицинска намјенска јединица - БМТФ (Балкан Медицал Таск Форце)

Балканска медицинска намјенска јединица иницирана је на Регионалној војно-медицинској конференцији за Југоисточну Европу, која се одржала у октобру 2010. године у Бриселу, Краљевина Белгија. Идеју су покренуле САД, са визијом стварања међународне медицинске јединице способне за ангажовање унутар и ван оквира региона Западног Балкана. Црна Гора постала је пуноправна чланица наведене Иницијативе 2015. године. Основни циљ исте је омогућавање земљама чланицама да обезбиједе виталне способности у међународним операцијама, унапрјеђење националних способности медицинске службе и достизање националних партнерских циљева снага за земље чланице НАТО-а. Мисија ове иницијативе представља обезбјеђивање медицинске подршке нивоа РОЛЕ 2 у операцијама пружања одговора на кризне ситуације и брзог реаговања на широки спектар природних и вјештачки изазваних катастрофа у региону.

Центар за безбједносну сарадњу - РАЦВИАЦ (Центре фор Сецуритy Цооператион)

РАЦВИАЦ је основан у октобру 2000. године, као Регионални центар за помоћ у верификацији и имплементацији контроле наоружања, међутим, 2010. године, преименован је у Центар за безбједносну сарадњу, док је Црна Гора 21. марта 2007. године, постала њена пуноправна чланица. Циљ Иницијативе је јачање регионалне стабилности и безбједности у Југоисточној Европи; побољшање резултата постигнутих кроз механизме контроле наоружања и мјере изградње безбједности; промоција реформи сектора безбједности и подстицање регионалне сарадње на пољу конверзије система одбране; подршка регионалној сарадњи на  плану ефикасне борбе против тероризма, кријумчарења оружја за масовно уништење, организованог криминала и свих облика трговине људима, наркотицима, и сл; подршка процесима европских и евроатлантских  интеграција; спремност на подршку активностима Савјета за регионалну сарадњу (РЦЦ); сарадња са другим међународним организацијама и институцијама као што су НАТО, ЕУ, ОЕБС УН, СЕЕСАЦ, ДЦА; пружање подршке европској безбједносној и сигурносној политици.

Форум начелника генералштабова балканских земаља (БЦХОД)

Форум начелника генералштабова балканских земаља је основан 10. маја 2007. године у Бриселу, Краљевина Белгија. Исте године Црна Гора је постала његова пуноправна чланица. Главни циљ Форума је промовисање стабилности, сарадње, повјерења и просперитета земаља у овом региону. 

ДЕЦИ - Иницијатива одбрамбене сарадње (Дефенце Цооператион Инитиативе)

Иницијатива одбрамбене сарадње основана је 2012. године, на приједлог Републике Италије, међутим, Црна Гора је постала њена пуноправна чланица у септембру 2017. године. Главни циљ ДЕЦИ је развој заједничке платформе земаља „Јадранског слива“ за удружени допринос напорима НАТО и ЕУ, у складу са НАТО политиком паметне одбране (Смарт Дефенце) и ЕУ иницијативом здруживања снага и дијељења способности (Поолинг анд Схаринг).

Процес сарадње министара одбране Југоисточне Европе - СЕДМ (Соутхеастерн Еуропе Дефенце Министериал)

Иницијатива Процес сарадње министара одбране Југоисточне Европе основана је 1996. године у Тирани, Република Албанија, а Црна Гора постала је њена пуноправна чланица 28. априла 2010. године. Циљ наведне Иницијативе је унапрјеђење међусобног разумијевања, повјерења и сарадње међу земљама чланицама; допринос СЕДМ-а и мултинационалних мировних снага за Југоисточну Европу (МПФСЕЕ) / бригада (СЕЕБРИГ) регионалној и свјетској безбједности и стабилности; унапрјеђење интероперабилности СЕЕБРИГ-а и способности да се распореди у мисијама подршке миру; олакшавање ангажовања СЕЕБРИГ-а у операцијама подршке миру; промоција евроатлантских интеграционих процеса СЕДМ земаља чланица; имплементација и развој СЕДМ пројеката; проширење СЕДМ процеса новим члановима; сарадња са међународним организацијама (УН, ЕУ, НАТО и ОЕБС).


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?