Међународни дан борбе против насиља и малтретирања у школи

Објављено: 06.11.2024. 23:00 Аутор: Министарство културе и медија

Значајан број дјеце и адолесцената широм свијета суочава се са насиљем у школама и малтретирањем, укључујуц́и и интернет насиље, што негативно утиче на њихово здравље, добробит и образовање. Дигитално насиље може се дефинисати као вид насиља које настаје употребом дигиталних технологија. Оно се може се одвијати на друштвеним мрежама, платформама за размјену порука, платформама за играње видео-игара и мобилним телефонима. Ријеч је о понашању које се понавља и чији је циљ да застраши, изазове љутњу или осрамоти оне према којима је такво насиље усмјерено.

Државе чланице УНЕСЦО-а прогласиле су први четвртак у новембру Међународним даном борбе против насиља и малтретирања у школи, укључујуц́и и насиље путем интернета, истичући да насиље у школама у свим његовим облицима представља кршење права дјеце и адолесцената на образовање и њихово здравље и добробит.

7. новембра ове године, и сваког дана, УНЕСЦО ставља ученике и дјецу у први план.

Овај датум подсјећа на хитност рјешавања насиља кроз образовање и кроз улагање у међусекторска партнерства. Јачањем перспектива ученика и дјечјих гласова, УНЕСЦО позива лидере да испуне своје обавезе и обец́ава да ц́е трансформисати окружења за учење у безбедне и инклузивне просторе гдје дјеца могу да уче и напредују.

На овај датум, позивају се државе чланице, партнери УН-а, друге релевантне међународне и регионалне организације, као и цивилно друштво, укључујуц́и невладине организације, појединце и друге заинтересоване стране да промовишу, славе и подрже обиљежавање овог међународног дана.

Апелујемо на ученике, родитеље, чланове образовних заједница, образовне власти и релевантне секторе и партнере, укључујуц́и технолошку индустрију, да учествују у превенцији свих облика насиља и његовању безбједног окружења за учење, које је од суштинског значаја за здравље, добробит и образовање дјеце и омладине.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?