Међународни семинар поводом Дана Европе „Организација преговарачког процеса у ЕУ: искуство страних земаља“

Објављено: 08.05.2024. 11:35 Аутор: Министарство јавне управе


seminar MJUПредставнице Министарства јавне управе, генерална директорица за стратешко планирање у јавној управи, међународну сарадњу и ИПА фондове, Марија Хајдуковић и в.д. генералне директорице за локалну самоуправу, Нина Блажић данас су учествовале на међународном семинару на тему ,,Организација преговарачког процеса у ЕУ: искуство страних земаља", који је, у хибридном формату, организовала Национална агенција Украјине за државну службу поводом Дана Европе.

Уз осврт да је Црна Гора преговарачки процес започела 2012. године истакнуто је да приступање ЕУ представља најважнији спољнополитички циљ наше земље. С тим у вези, сви друштвени и политички актери су у потпуности опредијељени да наставе још успјешније реформске активности и да на квалитетан начин заокруже овај процес, како би Црна Гора постала прва наредна чланица ЕУ. Основа овог очекивања лежи у чињеници да је Црна Гора у региону до сада највише напредовала на овом путу, уједно представљајући фактор мира и стабилности. У том смислу подршка чланству у ЕУ је континуирано висока, што указује да приступање Европској унији представља главни фактор кохезије у црногорском друштву.

Дијелећи искуство Црне Горе на путу европске интеграције, представнице Министарства су указале да је Црна Гора успјешно завршила прву фазу преговарачког процеса, у смислу изградње законодавног и институционалног оквира, као једина земља кандидат која има отворена сва преговарачка поглавља.

Учесницима су презентирани и различити изазови са којима се Црна Гора сусреће у овом процесу, истрајавајући кроз отпорност, прилагодљивост и посвец́еност. Наглашено је да је ова посвећеност за нас у Министарству јавне управе континуирана и вођена увјерењем да модернизација јавне управе, у контексту дигиталне трансформације, није само предуслов за приступање Европској унији, вец́ фундаментално питање за развој нашег друштва и благостање наших грађана.

Истакнуто је и да смо усвајањем Стратегије реформе јавне управе 2022 – 2026. предузели свеобухватне реформе у циљу веће ефикасности и ефективности јавне управе, као и усклађивања са европским принципима и најбољом праксом. Такође, Министарство јавне управе је веома фокусирано на област сајбер безбједности и континуирано се ради на јачању административних капацитета, стога је указано на значај Стратегије дигиталне трансформације и Стратегије информационе безбједности које су усвојене за исти четворогодишњи период до 2026.

У коначници, указано је да овакав приступ и отворена комуникација и сарадња са другим државама кандидатима и њиховим преговарачким тимовима, као и могуц́ности организовања оваквих догађаја, представљају добар алат за боље разумијевање сложености реформи и шире перспективе потенцијалних позитивних резултата и размјене искустава.

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?