- Влада Црне Горе
Министарство људских и мањинских права Меморандумом о сарадњи ка унапређењу социјалне инк...
Меморандумом о сарадњи ка унапређењу социјалне инклузије Рома/киња и Египћана/ки
Представници министарстава људских и мањинских права, рада и социјалног старања, здравља и Завода за запошљавање потписали су данас Меморандум о сарадњи у области социјалне инклузије Рома/киња и Египћана/ки у Црној Гори у циљу лакшег приступа запошљавању, социјалној и здравственој заштити те популације.
Уз присуство министра људских и мањинских права Фатмира Гјеке, министарке рада и социјалног старања Наиде Нишић, министра здравља др. Војислава Шимуна и директора Завода за запошљавање Црне Горе Гзима Хајдинаге, потписивањем овог меморандума наставља се ангажовање сарадника/ца у систему социјалне инклузије.
Министар Гјека је подсјетио да је Министарство људских и мањинских права прије пар дана потписало уговоре са сарадницима/цама у социјалној инклузији за област социјалне, здравствене заштите и запошљавања за наредних 12 мјесеци.
„Корак даље је потписивање данашњег Меморандума у циљу побољшања социо-економског и правног положаја Рома, Ромкиња, Египћана и Египћанки у Црној Гори кроз изградњу инклузивног и отвореног друштва заснованог на борби и елиминисању свих облика дискриминације, антициганизма и сиромаштва“, навео је Гјека у ПР Центру.
Према његовим ријечима, сарадници/це у социјалној инклузији ромске и египћанске популације доприносе у комункацији њихових потреба и спона су између система и заједнице.
„Надам се да ће све већи број активиста и активисткиња препознати значај свог доприноса у пуној инкузији своје заједнице у црногорском друштву“, истакао је Гјека.
Поручио је сарадницима и сарадницама у систему социјалне инклузије да остану „прва рука помоћи онима који су у стању потребе“.
„Сви смо свјесни колика је ваша одговорност и значај онога за шта се залажете. Својим радом останите примјер другима да и они почну размишљати о начинима подршке пуној укључености ромске и египћанске заједнице у друштво, а Министарство ће из оквира своје надлежности настојати да остане подршка свим инклузивним иницијативама“, навео је Гјека.
Министарка рада и социјалног старања, Наида Нишић, изражавајући своје задовољство поводом потписивања Меморандума о сарадњи са Министарством људских и мањинских права, истакла је важност сарадње и преданог рада сарадника и сарадница у остваривању социјалне инклузије.
Министарка је указала на изванредну улогу сарадника у центрима за социјални рад, наглашавајући да су управо они ослонац система инклузије.
“Наш циљ није само инклузија као посебан појам, већ стварање друштва у којем су сви грађани Црне Горе равноправни. Потписивањем овог Меморандума, отварамо врата наших институција за запошљавање сарадника и сарадница, који су својим преданим и посвећеним радом завриједили пажњу наших колега и колегиница у центрима”, истакла је министарка Наида Нишић.
Министар здравља др Војислав Шимун рекао је да Меморандум о сарадњи подразумијева обавезу увођења сарадника у здравственим установама, а самим тим и стварање предуслова за већу инклузију и подизање нивоа квалитета здравствене заштите припадницима ове популације.
„Сарадници ће бити спона између пацијената и здравствених радника, обезбјеђујући бољу комуникацију и повезаност, али и континуитет и интеграцију ових лица у здравствени систем“, појаснио је Шимун.
Указао је да је Министарство здравља већ предузело одређене кораке како би обезбиједило доступнију здравствену заштиту на свим нивоима за припаднике ромске и египћанске популације, без обзира на то да ли имају регулисан статус у држави.
„Сходно томе, здравствене установе су добиле обавезујуће упутство о начину пружања здравствене заштите, како се не би дешавало више да неко остане ускраћен за било коју услугу у здравственим установама“, рекао је Шимун.
Најавио је да је у плану да, кроз оснаживање савјетовалишта у домовима здравља, у Министарству раде на едукацији и бољој инфомисаности припадника ромске и египћанске популације о здравим стиловима живота, превенцији болести, као и заштити од заразних и полно преносивих болести.
„У фокусу ће бити и многобројне кампање и едукативне активности, па сам увјерен да ће све то да допринесе значајном унапрјеђењу квалитета здравствене заштите за ову категорију становништва“, поручио је Шимун.
Директор Завода за запошљавање Црне Горе, Гзим Хајдинага, нагласио је важност потписивања Меморандума не само за Ромску и Египћанску (РЕ) заједницу, већ за читаву државу.
"Имам привилегију да се присјетим потписивања Декаде Рома 2000. године у Будимпешти. Међутим, сваки напор остаје недовршен уколико не затворимо круг. Данашње окупљање представља наставак тог процеса, али са јасном одлучношћу да свакодневно радимо на побољшању социо-економског статуса ромске и египћанске заједнице у држави. Завод за запошљавање ће истрајати у својој мисији како бисмо заједно прошли овај пут до краја, те како бисмо Црну Гору приказали као државу у којој сви грађани стоје једнаки под истим сунцем“, истакао је Хајдинага.