Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

МЕППУ домаћин Регионалне радионице о нуклеарном закону

Влада Црне Горе преко Министарства екологије, просторног планирања и урбанизма била је домаћин Регионалне радионице о нуклеарном закону, која се одржала у периоду 4-8 септембра 2023. године у Бару, а коју је организовала Међународна агенција за атомску енергију (МААЕ) из Беча. Сврха догађаја је била да учесницима пружи одговарајућа знања у свим аспектима нуклеарног закона, као и свеобухватан преглед релевантних међународних правних инструмената, укључујуц́и скорашњи напредак у овој области.

„Како бисмо омогућили нуклеарној енергији да игра виталну улогу у рјешавању неких од највећих свјетских изазова, потребан нам је правни оквир који пажљиво одмјерава њене ризике и користи. Нуклеарни закон гради повјерење да ће нуклеарна енергија користити нама и нашој планети, а у њеном срцу је Међународна агенција за атомску енергију која осигурава да ово витално добро остане робусно и окретно у стално промјенљивом окружењу технологије, могућности и изазова. Ова радионица је пружила добру прилику земљама у региону да подијеле своја размишљања и најбољу праксу“, рекла је госпођа Chenchen Liang, контакт особа за Европу и азијско-пацифичке регије Програма помоћи у законодавству Међународне агенције за атомску енергију.

„Међународна агенција за атомску енергију дуги низ година помаже државама чланицама у развоју њихових националних закона за мирољубиво кориштење нуклеарне енергије и јонизујућег зрачења. Иако је примјена јонизујућег зрачења широка и представља велику корист за друштво, неадекватна или злонамјерна примјена јонизујућег зрачења може довести до великог ризика по здравље и животну средину, те стога морамо континуирано побољшавати наш законодавни и регулаторни оквир и осигурати висок ниво радијацијске и нуклеарне сигурности и сигурности широм свијета“, казао је мр Кемал Грбовић, генерални директор Директората за екологију и климатске промјене у Министарству екологије, просторног планирања и урбанизма.

Он је истакао да су здрави национални и међународни правни оквири кључни за сигурну и мирољубиву употребу нуклеарне енергије - "Нуклеарни закон покрива све аспекте нуклеарне енергије и тачније њене четири најважније области: сигурност, безбједност, заштитне мјере и одговорност за нукеларну штету".

Грбовић је у уводним напоменама дао кратак осврт на правни оквир Црне Горе у области радијационе и нуклеарне сигурности и безбједности и заштити од јонизујућих зрачења, те присутне информисао да је Влада Црне Горе крајем 2022. године утврдила предлог Закона о заштити од јонизујућег зрачења, радијацијоној и нуклеарној сигурности и безбједности, који је тренутно у скупштинској процедури. Нагласио је да ново законско рјешење укључује одредбе из међународних сигурносних стандарда МААЕ, публикација о безбједности МААЕ, директива ЕУ и правно обавезујућих и необавезујућих међународних правних инструмената. Међутим, како је казао, неопходно је у року од три године од дана усвајања закона израдити сва подзаконска акта, као и Закон о одговорности за нуклеарне штете, који су неопходни за пуну имплементацију новог Закона.

Грбовић је изразио спремност свих надлежних органа и институција Црне Горе да наставе да доприносе раду Међународне агенције за атомску енергију на даљем јачању глобалног оквира радијационе и нуклеарне сигурности и безбједности.

На радионици је учествовало 35 учесника из 17 држава са европског и азијског подручја.


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?