МЕРС: Ријешићемо проблем отпада током нашег мандата

Иако СЕП непосредно не именује Министарство екологије, одрживог развоја и развоја сјевера, сматрамо да као ресор који се бави животном средином треба да у свега неколико селективних сегмената укажемо да се на овом пољу ради пуно.

Деценије занемареног проблема отпада и његовог утицаја на здравље наших грађана су изазови које ће ова Влада и Министарство екологије, одрживог развоја и развоја сјевера ријешити током свог мандата. Приоритети укључују изградњу регионалних центара за управљање отпадом у Подгорици, Бијелом Пољу, Никшићу и Бару, што ћемо реализовати и уз подршку међународних партнера - Европске банке за обнову и развој (ЕБРД) и Свјетске банке (WБ).

Разговарали смо са ЕБРД-ом о подршци за изградњу регионалног центра и проширењу постојећих капацитета депоније Можура у Бару, што ће значајно унаприједити систем управљања отпадом у овом дијелу земље. У Никшићу су, уз помоћ Свјетске банке, израђени елаборати који претходе пројекту за изградњу регионалног центра, а Општина је већ дефинисала локацију за његову реализацију. Посебно истичемо затварање депоније Мислов До, која је деценијама угрожавала здравље грађана овог краја. Отпад се сада одвози на депонију Ливаде у Подгорици, чиме је направљен искорак ка очувању животне средине.

У сарадњи са локалном самоуправом Бијелог Поља радимо на избору локације за регионални рециклажни центар, док смо у Подгорици дефинисали кораке за унапређење постојеће инфраструктуре и проширење дјелатности на простору депоније Ливаде. Циљ нам је да Главни град добије модеран и ефикасан центар за управљање отпадом који ће одговарати потребама грађана и стандардима заштите животне средине.

Од прошле године до сада саниране су или су у процесу санације 103 дивље депоније широм Црне Горе. Осим тога, Влада активно ради на подизању свијести грађана о важности одговорног управљања отпадом, чиме настојимо спријечити стварање нових нелегалних депонија.

Државни план управљања отпадом ће бити предат Влади на усвајање до краја године сходно раније постављеним роковима. Такође су започете и активности сходно Закону о управљању отпадом.

У посљедњих девет мјесеци одржано је пет сједница Радне групе за Поглавље 27 и четири сједнице Кластера ИВ, у оквиру којег се ово поглавље налази. Ово показује повећану активност рада преговарачких група с обзиром на зацртане рокове за испуњење завршних мјерила, што се показало и у Извјештају Европске комисије.

Влада остаје посвећена рјешавању ових питања, уз сталну сарадњу са локалним самоуправама, грађанима и међународним партнерима, осигуравајући дугорочна рјешења за одрживо управљање отпадом, заштиту здравља грађана и унапређење квалитета животне средине.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?