- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја МЕРТ: Више од 3 милиона еура за нове програме подр...
МЕРТ: Више од 3 милиона еура за нове програме подршке
На приједлог Министарства економског развоја и туризма Влада Црне Горе усвојила је Програм за унапређење конкурентности привреде за 2023. годину вриједан 3 милиона еура, који ће кроз пакет мјера финансијско-нефинансијске подршке допринијети даљем јачању и развоју црногорске привреде.
“Овим програмом таргетира се даљи подстицај инвестиција кроз набавку опреме, дигитална трансформација бизниса, прелазак са линеарног на циркуларни модел пословања, јачање извозних потенцијала привредних субјеката, јачање маркетиншких активности, подршка почетницима у бизнису уз менторску подршку, све то како би се на најбољи могући начин задовољиле потребе привреде. Позивам црногорску привреду и све који су заинтересовани да се пријаве за ове програм” казао је министар економског развоја и туризма Горан Ђуровић представљајући програме подршке.
Програмом је предвиђено девет програмских линија:
- Програмска линија за набавку опреме велике вриједности;
- Програмска линија за подршку малим улагањима;
- Програмска линија за подршку дигитализацији;
- Програмска линија за подстицај циркуларне економије;
- Програмска линија за подршку интернационализацији;
- Програмска линија за унапређење маркетинга;
- Програмска линија - Ваучери за жене и младе у бизнису;
- Програмска линија за почетнике у бизнису;
- Програмска линија за пружање менторинг услуга.
Појединачни износи, као и начин и динамика додјеле подршке дефинисани су појединачним програмским линијама.
Такође, усвојен је и Програм за развој и промоцију занатства за 2023. годину за који је опредијељено 175.000 еура кроз пружање финансијске подршке за набавку опреме и алата намијењених за обављање занатске дјелатности као и организације и учествовања на домаћим и међународним сајмовима и манифестацијама.
Програм подразумијева финансијску подршку на принципу рефундације, и то на начин да занатлија финансира 100% свих трошкова до завршетка активности за коју конкурише, након чега му се по подношењу документације која доказује утрошак средстава за реализацију активности, од стране Министарства одобрава повраћај дијела трошкова.
Одобрена подршка може покривати до 70% оправданих трошкова у оквиру прве компоненте, односно до 10.000 еура без ПДВ-а по занатлији за активности које се односе на вриједност опреме и до 50% оправданих трошкова, односно до 6.000 еура без ПДВ-а по занатлији, за учешће на међународном сајму, а износ до 4.000 еура без ПДВ се може додијелити за учешће на домаћем сајму у оквиру друге компоненте Програма.
Додатни проценат подршке (10%) је обезбијеђен за занатлије који послују у мање развијеним општинама Црне Горе. Такође, уколико у оснивачкој структури предузећа у власништву од минимум 50%, учествују особе женског пола или је у питању предузетница као и уколико је занатлија особа која има до 35 година старости одобрава се додатних 5% подршке.
Максимални износ одобрене подршке по занатлији за обије компоненте износи 12.000 еура.
Јавни позиви за све програме биће расписани ускоро о чему ће јавност бити благовремено обавијештена.
Влада је усвојила и План припреме љетње туристичке сезоне 2023. г., израђен у складу са Програмом рада Владе за текућу годину. Овај документ обухвата активности које ће бити реализоване у периоду предсезоне (I-II квартал), док се одређене везују за ток сезоне, са акцентом на продужетак њеног трајања.