- Влада Црне Горе
Министарство финансија МФ одлучно је у намјери да нормативно адекватно ур...
МФ одлучно је у намјери да нормативно адекватно уреди област игара на срећу
Доследно принципима потпуне транспарентности и уважавајући широки дијалог и допринос заинтересованих страна, Министарство финансија је 21. октобра објавило јавну расправу поводом Нацрта Закона о играма на срећу, а потом и организовало Округли сто на ову тему, што је изазвало велико интересовање и резултирало присуством више од четрдесет представника научне, стручне и заинтересоване јавности.
Намјера Министарства финансија, није како се то претходних дана наводило у појединим медијима, да донесе рјешење којим ће угрозити пословање приређивача, нити медија али јесте да законски уреди ову област, не занемарујући, како је то протеклих, готово двије деценије, био случај, интересе државе и играча.
С обзиром да је након много година и више неуспјелих покушаја, припремљен нацрт новог закона у овој области, разумијемо велико интересовање јавности, како самих приређивача, тако и представника медија, имајући у виду намјеру предлагача да, по први пут, регулише питање оглашавања игара на срећу.
Међутим, током трајања јавне расправе, у неколико медијских текстова проблематизоване су поједине одредбе овог документа, посебно износи накнада који се прописују приређивачима, као и ограничења у погледу њиховог оглашавања. Подсјећамо да је ово једна од ријетких области која се нормира у националном законодавству и у државама чланицама ЕУ, као и да не постоји важећа директива Европске уније којом се регулише ова област. Такође, нијесу тачни наводи о планираном десетостуком увећању накнада у односу на примјере из других држава, посебно што се не може једна накнада која се прописује приређивачима посматрати изоловано од неке друге. Дакле, све прописане накнаде (фиксне и варијабилне за различите врсте игара) кумулативно оптерећују приређивача. Црна Гора је једна од ријетких држава региона која прописује варијабилне накнаде (као проценат основице која представља разлику између уплата и исплата), а да притом не обавезује приређивача на минимални износ накнаде који мора да плати. Наглашавам да се ни предложеним прописом ова пракса неће промијенити.
У дијелу нових одредби које се тичу оглашавања, важно је напоменути да већина држава чланица ЕУ и земаља региона има много рестриктивније мјере него што је предвиђено нацртом закона који је предмет јавне расправе. Такође, нисмо планирали ни пооштравање у погледу питање спонзорстава спортских такмичења и организација која су у неким државама потпуно забрањена.
Не треба заборавити да смо једна од ријетких држава у Европи која је годинама дозвољавала један вид анархичног понашања у погледу оглашавања приређивача, иако смо прије двадесет година нормирали приређивање игара на срећу. Намјера МФ је да ову област напокон нормативно адекватно уреди.
У вези са наводима да се МФ у фази израде поменутог нацрта није обратило за потребна мишљењима другим надлежним институцијама, напомињемо да је јавна расправа још у току, да је њено трајање продужено, као и да ће се, у складу са процедуром, до окончања процеса, добити сва релевантна мишљења, те да је потпуна транспарентост процеса испоштована почевши од самог јавног позива, формирања разнолике радне групе и Координационог тијело за заштиту јавног интереса у области игара на срећу, чији су чланови представници Министарства здравља, Министарства просвјете, Министарства спорта и младих и многи други.
Овим обраћањем желимо да истакнемо значај корисних сугестија које су пристигли од стране приређивача, а које ће и формално бити обрађене кроз извјештај са јавне расправе. Захваљујемо се и на доприносу медија, уз нескривено чуђење у којој мјери је опстанак великог броја медија доведен у директну везу са оглашавањем приређивача. Напомињемо да ћемо и њихове коментаре озбиљно размотрити прије дефинисања коначног текста.
Као што је познато, у претходном периоду било је више безуспјешних покушаја израде законског рјешења у овој области, будући да су нацрти закона повлачени након изостанка сагласности свих заинтересованих страна, а таква иницијатива покренута је и на последњем округлом столу. Желимо да прекинемо такву праксу, која је недвосмислено најмање допринијела интересима државе, али и интересима и изложености приређивању самих грађана. Циљ Министарсва финансија је да предложи пропис који ће, у мјери могућег, бити на општу корист свих заинтересованих страна.