Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

МФСС ради на унапређењу квалитета живота ОСИ

МЕЂУНАРОДНИ ДАН ОСОБА СА ИНВАЛИДИТЕТОМ

Министарство финансија и социјалног старања посвећено и одговорно ради на унапређењу квалитета живота особа са инвалидитетом. Особе са инвалидитетом морају имати квалитетан приступ задовољавању здравствених, едукативних, социјалних и свих осталих потреба, а обавеза Владе и цијелог друштва је да се то обезбиједи.

Особе са инвалидитетом се годинама суочавају са неким обликом дискриминације у држави.

У наредном периоду циљ нам је да обезбиједимо дјеци и особама са инвалидитетом подршку за самосталан живот у заједници, односно приступ свим услугама социјалне и дјечије заштите, како би особе са инвалидитетом остале у својој породици и заједници, а не сегрериране од друштва.

Свјесни тих чињеница, Министарство финансија и социјалног старања планира усвајање Стратегије за деинституционализацију у Црној Гори.


У Црној Гори, од укупног броја становника, 11% (68.064) особа има сметње при обављању свакодневних активности због дуготрајне болести, инвалидитета или старости, показали су подаци Пописа  2011. године.

У наредном периоду акитвно ћемо радити да омогућимо особама са инвалидитетом и физичку приступачност центрима за социјални рад и другим јавним установама социјалне и дјечије заштите, за шта је опредијељено 650.000€ од  Делегације Европске уније у Црној Гори.


У првом, другом и трећем кварталу ове године, пројектант је извршио прва снимања на терену, дао процјену трошкова за адаптацију и завршио израду главног пројекта. У овом кварталу је завршена ревизија главног пројекта за свих 19 објеката и тренутно смо у фази покретања тендера за извођење радова. Овим пројектом ће се у значајној мјери побољшати приступ јавним установама социјалне и дјечије заштите за особе са инвалидитетом.


Као један од најзначајнијих пројеката у циљу унапређења положаја особа са инвалидитетом је и пројекат “Јединствено тијело вјештачења” које спроводи Министарство финансија и социјалног старања у сарадњи са УНДП. Циљ реформе је успостављање јединственог тијела за утврђивање инвалидитета и јединствених националних критеријума/методологије за утврђивање инвалидитета. Ради се о комплексном реформском подухвату који укључује пет ресора (социјална заштита, запошљавање, пензијско инвалидска и борачка заштита и просвјета), без чије реализације није могуће заокружити реформу система социјалног старања.

Од система утврђивања инвалидитета директно зависи коришћење разних права за око 50.000 грађана и њихових породица. Ова лица ће успостављањем новог система праведније и лакше остваривати права. Реформом треба да се суспендује око 30 постојећих комисија и успостави јединствено тијело (Завод) које би вјештачило по новој, јединственој, националној методологији за све ресоре.


Планирано је да 2023. буде успостављен Завод за јединствено вјештачење инвалидитета, након чега особе са инвалидитетом неће морати да се суочавају са процјеном њихове инвалидности кроз 30 различитих комисија за исте дијагнозе, а да при томе добију различите ставове. Такође, на крају овог пројекта биће успостављена Јединствена база података особа са инвалидитетом.


Заједничким снагама треба да обезбиједимо да особе са инвалидитетом буду пуноправни грађани нашег друштва.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?