- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Милатовић-Ђин: Продубити пријатељске односе кроз с...
Милатовић-Ђин: Продубити пријатељске односе кроз сарадњу у области економије, трговине, пољопривреде и туризма
Министар економског развоја Јаков Милатовић састао се данас са Њ.Е. Амбасадором НР Кине г-дином Лиу Ђин-ом и савјетником за економију и трговину амбасаде г-дином Бао Схунqинг.
На састанку је оцијењено да постоји простор за унапређење односа Црне Горе и НР Кине и то у области економије, трговине, пољопривреде и туризма.
Министар Милатовић се на почетку захвалио амбасадору на донацији Синофармове вакцине која је Црној Гори између осталог омогућила отпочињање фазе масовне имунизације грађана.
“Захваљујући донацији НР Кине Црна Гора је успјела да повећа проценат одраслог вакцинисаног становништва, који сада износи 35% и тиме нормализује епидемиолошку ситуацију у земљи”.
Говорећи о спољнополитичким приоритетима министар је казао да је циљ Црне Горе чланство у ЕУ али и испуњавање обавеза које произилазе из чланства у НАТО-у, те сходно томе Влада тежи да Црну Гору уведе у европску породицу до 2025. године.
“Неспорно је да Влада Црне Горе посматра Кину као пријатељску земљу са којом дијели заједничке историјске тренутке, али и са којом учествује у изградњи нашег највећег капиталног пројекта – аутопута”, истакао је министар.
На тој линији амбасадор Лиу Ђин је казао да Кина поштује Црну Гору и њена стратешка опредјелјенја као и да то неће утицати на сарадњу коју су ове двије земље имале и коју ће унаприједити у наредном периоду захваљујући добрим основама које постоје. Он је казао да треба унаприједити билатералне односе Кине и Црне Горе, али да се та сарадња може унаприједити и у мултилатералном смислу кроз иницијативу 17+1. Амбасадор је представио намјеру Кине да у наредних пет година повећа увоз из земаља централно-источне Европе и указао на прилику која се између осталих пружа и Црној Гори у виду пласирања својих производа. Саговорници су се сагласили да широк потенцијал за сарадњу постоји управо у области пољопривреде односно пласирању црногорских производа на кинеско тржиште.
У наставку састанка био је ријечи о унапрјеђењу туристичке сарадње у којој лежи велики потенцијал који треба искористити имајући у виду да разноврсни туристички ресурси већ привлаче пажњу и интерес кинеских туриста.
Прошле године Кина је повећала ниво страних директних инвестиција што је главни показатељ да су кинески инвеститори уврстили Црну Гору у свој портфолио. На крају састанка и у доброј атмосфери договорене су даље активности у циљу промовисања Црне Горе као атрактивне инвестиционе дестинације инвеститорима из Кине.