Миловић - Сантандер: 44. Влада посвећена унапређењу положаја дјеце

Објављено: 24.01.2024. 10:11 Аутор: Министарство правде

Министар правде у Влади Црне Горе, господин Андреј Миловић, састао се данас са шефом представништва УНИЦЕФ-а у Црној Гори, господином Хуаном Сантандером, којом приликом је наглашено да сарадња Владе и УНИЦЕФ-а за циљ има заједнички рад на унапређењу права дјеце у Црној Гори.

 Министар Миловић је информисао партнере о свим урађеним и планираним измјенама законодавства, наглашавајући велике напоре Министарства правде у реформама законодавног оквира. Министар и генерална директорка Директората за кривично и грађанско законодавство, Јелена Грдинић, објаснили су да је измјенама Кривичног законика у децембру 2023. прописано више кривичних дјела која се директно односе на дјецу, попут злоупотребе туђег снимка, фотографије, портрета, аудио записа или списа са сексуално експлицитним садржајем чији се квалификовани облик односи на дјецу. Такође, додала је Грдинић, Европској комисији на мишљење је упућен Предлог закона о измјенама и допунама Закона о заштити од насиља у породици са посебним акцентом на заштиту дјеце свједока, жртава и оштећених у поступку. Посебно је истакнуто да је  измјенама КЗ по први пут прописано кривично дјело продаја дјеце, на препоруку УН-а, што Црну Гору чини једином земљом у региону која је то дјело прописала.

 Током састанка закључено је да постоји видљив напредак, те да ће се одлична сарадња наставити кроз организацију састанака на којима ће се прецизирати будућа сарадња између Министарства правде и УНИЦЕФ-а.

 Шеф представништва УНИЦЕФ, Хуан Сантандер је изразио увјерење да су стандарди правосуђа по мјери дјетета кључни за демократски и друштвени напредак сваке земље. Он је нагласио да дјеца дјеца и млади могу учествовати у правосудним процесима као жртве, свједоци и осумњичени. Дјеца такође, истакао је, имају контакт с правосуђем у поступцима развода, утврђивања старатељства или другим поступцима  гдје се битне одлуке доносе у вези с њиховим животима. У свим овим случајевима, дјеца треба да буду безбједна и њихова мишљења треба да се чују, али тако да их то не трауматизује додатно, нагласио је он.

 „УНИЦЕФ ће наставити да подржава владу да уведе специјализови сервис који се зове Дјечја кућа – Барнахус. Ради се о међународном моделу добре праксе који су многе земље чланице ЕУ усвојиле.  Овај сервис подразумијева специјализацију стручњака у правосуђу за рад с дјецом и младима жртвама сексуалног злостављања и експлоатације, као и координацију правосуђа са секторима рада и социјалног старања, здравља и унутрашњих послова на истрагама које се спроводе на безбједан начин у складу са стандардима по мјери дјетета“, поручио је Сантандер.

 Барнахус омогућава полицији, тужилаштву, социјалним и здравственим радницима и судији да раде заједно с дјететом и избјегну да се дијете интервјуише више пута и тиме додатно трауматизује.

Примјена стандарда правосуђа по мјери дјетета у правосудном систему још један је корак на путу Црне Горе ка чланству у ЕУ.

На крају састанка, закључено је да ће УНИЦЕФ наставити пружати подршку Влади Црне Горе у остваривању циљева усмјерених на заштиту права дјеце и унапређење правде за малољетнике. Министар Миловић је изразио захвалност на подршци УНИЦЕФ-а и истакао посвећеност Владе унапређењу положаја дјеце у земљи.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?