- Влада Црне Горе
Министарство дијаспоре Министар Аземовић за Форбес: Нови регистар дијаспо...
Министар Аземовић за Форбес: Нови регистар дијаспоре омогућиће ефикасније политике према нашим људима у иностранству
Црна Гора још нема прецизан податак колико њених грађана живи у иностранству, због чега је Министарство дијаспоре одлучило да изради нови регистар исељеника. То је у интервјуу за Форбес Црна Гора рекао министар дијаспоре Мирсад Аземовић који позива дијаспору да у што већем броју попуни регистрациону форму, која ће бити доступна на званичном сајту Министарства и Владе Црне Горе, како би на темељу тих података доносили ефикасније и прецизније политике.
Истиче да ће нови регистар дијаспоре, кроз напредно софтверско рјешење, пружити много прецизније информације, које ће омогућити боље планирање и имплементацију политика према нашим људима у иностранству.
„Према досадашњим подацима и сталној комуникацији са дијаспором, највећи број наших грађана живи у земљама региона, али и у државама Западне Европе, попут Њемачке, Луксембурга, Швајцарске, Аустрије, Италије. Такође, значајну дијаспору имамо у Сједињеним Америчким Државама, Канади, Аустралији, а бројни црногорски исељеници налазе се и у Турској и Латинској Америци“, рекао је Аземовић.
Казао је да допринос дијаспоре није само у новчаним средствима, већ и кроз економске, друштвене и културне везе које стварају дугорочне користи за Црну Гору.
Према његовим ријечима, дијаспора показује све већи интерес за улагање у Црну Гору, а како би се овај тренд додатно убрзао, у наредном периоду потребно је реализовати детаљну анализу свих почетих пројеката
Зашто је важно направити регистар црногорске дијаспоре, који је најављен за крај године?
У претходном периоду било је више покушаја да се прецизно евидентира број дијаспоре из Црне Горе, али без значајних резултата. Претходна Управа за дијаспору имала је одређене податке о броју наших грађана у земљама пријема, прикупљене кроз удружења и представнике дијаспоре, али ти подаци нису били довољно употпуњени и ажурирани. Често пута смо чули да најмање једна Црна Гора живи ван границе Црне Горе. Међутим, подаци са пописа становништва су показали да око 44.000 грађана Црне Горе живи у дијаспори, што наравно не одговара чињеничном стању.
Зато смо одлучили да израдимо нови регистар дијаспоре, кроз напредно софтверско рјешење, и он ће пружити много прецизније информације, које ће омогућити боље планирање и имплементацију политика према нашим људима у иностранству. Овај регистар ће бити кључна основа за будуће стратешке пројекте и активности Министарства дијаспоре. С тога, позивамо нашу дијаспору да у што већем броју попуни регистрациону форму, која ће бити доступна на званичном сајту Министарства и Владе Црне Горе, како бисмо на темељу тих података доносили ефикасније и прецизније политике.
Подаци у потпуности заштићени
Које додатне информације ће регистар дијаспоре пружити осим броја грађана у дијаспори?
Нови софтверски систем и пратећа анкета састоје се од 17 питања која обухватају кључне информације о нашим грађанима у дијаспори, укључујући личне податке, ниво образовања, земљу пријема и пословну сферу у којој су ангажовани. Анкета је дизајнирана тако да омогућава једноставно, брзо и прецизно прикупљање релевантних података. Важно је напоменути да су подаци прикупљени путем ове анкете у потпуности заштићени, јер је сигурност информација приоритет. Ови подаци су строго заштићени, чиме је гарантована висока заштита приватности сваког лица. На основу података које будемо добили, сазнаћемо колико наших грађана у иностранству се бави науком, а није мали број. Такође, бићемо у прилици да имамо наше базе професора, љекара, специјалиста, спортиста, бизнисмена. Сви ови подаци ће бити круцијално важни за државу Црну Гору.
Колики је процијењени број црногорских грађана у дијаспори?
До сада су постојале различите процјене, но оне нису биле довољно тачне, што је разлог зашто је развој новог софтверског рјешења Министарства дијаспоре од кључне важности. Ми ћемо спровести снажну медијску кампању, како би истакли значај регистра.
У којим земљама је црногорска дијаспора најбројнија?
Према досадашњим подацима и сталној комуникацији са дијаспором, највећи број наших грађана живи у земљама региона, али и у државама Западне Европе, попут Њемачке, Луксембурга, Швајцарске, Аустрије, Италије. Такође, значајну дијаспору имамо у Сједињеним Америчким Државама, Канади, Аустралији, а бројни црногорски исељеници налазе се и у Турској и Латинској Америци. Министарство дијаспоре интензивно сарађује са удружењима и асоцијацијама дијаспоре широм свијета, са циљем да што више повежемо наше људе са Црном Гором и омогућимо им активно учешће у развоју земље. Наша мисија је да дијаспору приближимо матичној земљи, а сигуран сам да ћемо у томе успјети кроз даљу сарадњу и конкретне пројекте.
Познато је да црногорска дијаспора у Црну Гору сваке године формалним каналима пошаље значајне износе новца. Осим тога, како још дијаспора доприноси развоју црногорске економије?
Утицај црногорске дијаспоре на друштвене и економске прилике у Црној Гори је неоспоран и изузетно значајан. Подаци Централне банке Црне Горе показују да су грађани Црне Горе који живе у иностранству прошле године послали око 800 милиона еура у својој матичној држави, чиме дијаспора постаје један од кључних извора прихода за економију земље. Ипак, према информацијама које Министарство дијаспоре добија кроз неформалне комуникације са грађанима, ова цифра је у стварности много већа.
Дијаспора не доприноси само путем новчаних дознака, већ и кроз значајан утицај на туризам, трговину и општу потрошњу током својих годишњих одмора, посебно у љетњим мјесецима када је број туриста, углавном из дијаспоре, на врхунцу. Посјете наших грађана из иностранства генеришу додатну потрошњу у малопродаји, угоститељству и другим секторима, што директно утиче на раст бруто домаћег производа (БДП). Поред тога, дијаспора игра кључну улогу у јачању имиџа Црне Горе на глобалном нивоу, стварајући мостове између матичне земље и земаља у којима живе, те олакшавајући размјену знања, технологије и инвестиција.
С тога, допринос дијаспоре није само у новчаним средствима, већ и кроз економске, друштвене и културне везе које стварају дугорочне користи за Црну Гору.
Дијаспора показује све већи интерес за улагање у Црну Гору
Које су најзначајније инвестиције црногорских исељеника у Црној Гори?
Инвестиције дијаспоре су бројне и имају кључну улогу у развоју наше земље. Дијаспора је активна у многим секторима, посебно у изградњи локалне инфраструктуре. Осим тога, све чешће свједочимо улагањима у покретање приватног бизниса, што додатно доприноси економском расту.
Наша дијаспора показује све већи интерес за улагање у Црну Гору, а како би се овај тренд додатно убрзао, у наредном периоду потребно је да реализујемо детаљну анализу свих започетих пројеката. Такође, важно је да направимо свеобухватну презентацију тих пројеката широм свијета, у свим земљама у којима живе наши људи. Кроз ову презентацију, дијаспори ће бити омогућено да се детаљно упозна са могућностима које им Црна Гора нуди, посебно са Нацртом просторног плана и будућим капиталним пројектима.
Посебно је важно да дијаспори понудимо могућност улагања у пројекте који ће се реализовати уз будућу трасу ауто-пута, јер је то потенцијални регион за значајна улагања. Транспарентном политиком и јасно комуникацијом са дијаспором, можемо значајно повећати ниво страних улагања, што ће допринијети даљем економском развоју наше земље.
Дијаспора је кључни партнер у развоју Црне Горе, а пружањем подршке и подстицањем њихових улагања, омогућићемо одрживи економски раст и просперитет у будућности.
На који начин ћете унаприједити сарадњу Црне Горе са дијаспором, која се у претходном периоду доста жалила да је се матична држава сјети само кад су избори?
Сарадња Црне Горе са дијаспором биће унапријеђена кроз интензивнији институционални ангажман и конкретне пројекте који ће дијаспори омогућити веће учешће у друштвеним и економским процесима у земљи. Наша дијаспора не смије бити запостављена, нити сматрана само важном у периодима избора. Фокусираћемо се на јачање сарадње у областима науке, културе и образовања, како би створили дугорочне, продуктивне везе. Министарство дијаспоре ће радити и на олакшавању бирократских баријера, а кроз сарадњу с удружењима исељеника, развијаћемо конкретне пројекте и планове који ће нашим грађанима у иностранству омогућити да активније учествују у развоју матичне земље.