- Влада Црне Горе
Министарство дијаспоре Министар дијаспоре Мирсад Аземовић о новом онлајн ...
Министар дијаспоре Мирсад Аземовић о новом онлајн пројекту
Почела електронска регистрација црногорских исељеника широм свијета
Услуга регистрације дијаспоре остварује се електронски, путем портала еУправа.ме. Припадник дијаспоре-исељеник подноси пријаву попуњавањем дигиталног обрасца доступног на порталу, а затим уноси потребне податке. Након подношења пријаве, надлежни орган врши верификацију података - поручио је Аземовић
Од 10. марта на званичном сајту Министарства дијаспоре доступан је Регистар грађана Црне Горе у дијаспори – пројекат који има за циљ да обједини податке о нашим исељеницима широм свијета и тиме унаприједи сарадњу државе са дијаспором. Иницијативу је покренуло Министарство дијаспоре у партнерству са Министарством јавне управе, а, како у истиче министар Мирсад Аземовић, ријеч је о једноставном, савременом и сигурном начину регистрације који поштује високе стандарде заштите личних података.
Једноставан образац
- Ријеч је о једноставном онлајн обрасцу, који омогућава унос података. Водили смо рачуна да регистрациона форма не буде превише компликована - казао је Побједи министар Мирсад Аземовић.
Заједно са колегама из Министарства јавне управе, који су им партнери на овом пројекту, успјели су да направе да регистрациона форма буде осим на црногорском, још и на енглеском, турском и шпанском језику.
Министарство дијаспоре ће такође путем Јавног конкурса за расподјелу средстава за финансирање пројеката и програма невладиних организација омогућити промоцију и спровођење медијских кампања овог регистра, будући да НВО могу својим дјеловањем допринијети бољој информисаности припадника дијаспоре о регистрацији, њеном значају и могућностима које иста пружа, казао је Аземовић
- Ово из разлога јер се енглески језик користи широм свијета, док смо се за шпански и турски језик одлучили због наше старе дијаспоре у Латинској Америци и Турској. Свакако, радићемо и ажурирање софтвера временом и Регистар дијаспоре ће додатно бити доступан и на албанском и њемачком језику - истакао је Аземовић.
Он сматра да је ово одлична прилика да позове све припаднике наше дијаспоре да се региструју, како би на темељу тих података доносили ефикасније и прецизније политике.
- Услуга регистрације дијаспоре остварује се електронски, путем портала еУправа.ме. Припадник дијаспоре-исељеник подноси пријаву попуњавањем дигиталног обрасца доступног на порталу, а затим уноси потребне податке, при чему су одређени подаци обавезни, док су други опционо достављени уз претходну сагласност. Након подношења пријаве, надлежни орган врши верификацију података - казао је Аземовић напомињући да се евиденција води у електронској форми, а подаци се користе искључиво у сврху јачања сарадње Црне Горе са дијаспором, у складу са прописима о заштити личних података.
Нагласио је да је услуга намијењена представницима дијаспоре-исељеника, тј. црногорским држављанима и другим лицима поријеклом из Црне Горе, који живе у иностранству и који Црну Гору доживљавају као своју матичну државу или државу поријекла и баштине је као демократску, независну, суверену и грађанску.
Министар Аземовић подсјећа да Црна Гора има велики број припадника старе дијаспоре који данас живе у Турској и Латинској Америци.
- Ми смо кроз контакте са представницима удружења послали све потребне информације у вези са Регистром дијаспоре и вјерујемо да ће наша удружења, али и представници ДКП-а радити на промоцији Регистра, јер је интерес државе Црне Горе да добије податке о својој дијаспори - наводи Аземовић додајући да је овај пројекат најавио да када је изабран за министра дијаспоре, и након што је у веома кратком року видио да као држава немамо реалне и потпуне податке о нашој дијаспори.
- Тада сам најавио израду Регистра дијаспоре. Ово је први корак на плану мапирања и идентификовања наше дијаспоре. Сада је пред нама доста посла, јер ћемо на бази података које добијамо кроз Регистар креирати политике сарадње са дијаспором - истакао је Аземовић.
Гарантована заштита
Што се тиче заштите личних података будући да је Регистар рађен у сарадњи са Министарством јавне управе, уз сагласност Агенције за заштиту личних података и слободан приступ информацијама, важно је, како је истакао министар Аземовић, напоменути да су подаци прикупљени путем ове анкете у потпуности заштићени, чиме је гарантована висока заштита приватности сваког лица.
Аземовић наглашава да је регистар доступан на званичном сајту Министарства дијаспоре, гдје ће се подносити пријаве припадника дијаспоре-исељеника.
- Министарство дијаспоре ће такође путем Јавног конкурса за расподјелу средстава за финансирање пројеката и програма невладиних организација омогућити промоцију и спровођење медијских кампања овог регистра, будући да НВО могу својим дјеловањем допринијети бољој информисаности припадника дијаспоре о регистрацији, њеном значају и могућностима које иста пружа - казао је Аземовић додајући да свакако, очекују и подршку медија, успјешних и истакнутих појединаца.
Већ смо припремили како да стратешки радимо на промоцији Регистра и могу рећи да сам веома задовољан реакцијом наше дијаспоре првих дана од како је Регистар у функцији, истиче Аземовић.
Наводи да је циљ овог регистра прикупљање прецизних података о броју, старосној структури, професијама и локацијама црногорских исељеника широм свијета.
- Регистар ће користити напредно софтверско рјешење и омогућити боље планирање и имплементацију политика према нашим људима у иностранству, и представљаће основу за даљи рад Министарства дијаспоре - каже Аземовић додајући да грађани који се региструју неће имати директне бенефиције или олакшице, али ће дати свој скроман допринос у форми регистрације, како би се на квалитетнији начин могло приступити креирању стратешких пројеката и активности, које ће бити у корист регистрованих грађана.
Такође, држава ће коначно добити базу своје дијаспоре која је веома бројна, каже Аземовић.
Он подсјећа да као држава имамо наше људе који живе широм свијета, а који су успјешни професори, доктори, инжињери, ИТ стручњаци, бизнисмени, спортисти.
Управо захваљујући подацима из Регистра припадника дијаспоре, ми ћемо као Министарство, али и као држава бити у прилици да остваримо комуникацију са нашим људима, да их додатно повежемо са државом. Сматрам да је то тренутно највећи бенефит, посебно за државу, закључује Аземовић.