- Влада Црне Горе
Министарство људских и мањинских права Министар Гјека на панелу „Црна Гора непрегледно по...
Министар Гјека на панелу „Црна Гора непрегледно поље дискримнације“
Дискриминација припадника ромске популације, али и жена, представља комплексан проблем, изазван друштвеним предрасудама, институционалном неправдом и економским неједнакостима, закључак је панела под називом „Црна Гора непрегледно поље дискримнације“ који је данас у Плавој сали Ректората организовала Грађанска алијанса.
Фатмир Гјека, министар људских и мањинских права навео је да би измјене и допуне Закона о избору одборника и посланика требало да омогуће афирмативну акцију за ромску популацију, како би добили прилику да буду дио парламента и са те позиције воде директну борбу за своја права.
Коментаришући постојећа законска рјешења навео је да раде на „новом кровном Закону о заштити једнакости и забрани дискриминације, Закону о Заштитнику/ци људских права и слобода Црне Горе, и Закону о правном препознавању родног идентитета на основу самоодређења“, истичући да је поред доброг законског оквира потребно радити на јачању институција у циљу изградње повјерења грађана.
Радинка Ћинћур, посланица у Скупштини Црне Горе указујући на чињенице да више од 50% црногорског становништва чине жене, од којих 60% има високо образовање, а 80% завршене мастер студије, па их позива да се укључе у политику и не дозволе да искључиво мушкарци буду на руководећим позицијама и одлучују о питањима која се тичу њиховог положаја.
Напомиње да би на позицијама одлучивања требали да буду најспособнији, што како тврди, тренутно у Црној Гори није случај.
Синиша Бјековић, Заштитник људских права и слобода истакао је да су жене најугроженија категорија, те да самим појављивањем на политичкој сцени и преузимањем функција, аутоматски постају мета.
Коментаришући положај ромске популације у Црној Гори, Бјековић наводи важност стицања грађанскоправног статуса, без ког је немогуће говорити о остваривању права и слобода загарантованих Уставом. Он вјерује да Роми и Ромкиње могу бити инклузивни и активни учесници друштвеног живота, и да кроз мале бизнис инкубаторе могу допринијети себи и држави.
У уводном обраћању Милан Радовић, програмски директор Грађанске алијансе је казао да мултикултуралност, као темељно опредјељење Црне Горе засновано на одсуству дискриминације, захтијева посвећеност свих актера, јер је њена изградња континуирани процес који умногоме зависи од политичког амбијента и превазилажења бројних изазова.
Ђовани Габаси, вршилац дужности шефа мисије ОЕБС-а у Црној Гори, напомиње да рјешавање проблема дискриминације захтијева сарадњу између владиних институција, цивилног друштва и међународних партнера. Додатно, тражи да свако од нас преузме одговорност, да разумије и бори се против предрасуда, како би се обезбиједиле једнаке могуц́ности за сваког појединца.
Данашњом панел дискусијом, формално је обиљежен почетак другог модула Школе политичких студија и Академије за жене, који Грађанска алијанса овог викенда организује у Будви.