Министар Суљевић говорио на завршном догађају РеЛОаД “Успјешне приче и даљи кораци”

Завршни догађај друге фазе овог програма, одржан данас у Подгорици, истакао је значај четири године рада на оснаживању невладиних организација, унапређењу сарадње са општинама и развоју локалних заједница.

Ернад Суљевић, министар регионално-инвестиционог развоја и сарадње са невладиним организацијама, честитао је партнерским општинама и невладиним организацијама на финализованом програму, истичући да партнерство и инклузивност морају бити императив дјеловања за осигуравање цјелокупног друштвеног просперитета.

Приоритет Министарства је јачање капацитета невладиних организација и активно учешће у процесу имплементације јавних политика. С тим у вези, и у наредном периоду настојаћемо да креирамо повољно окружење за дјеловање цивилног друштва, а упркос бројним изазовима, одлучни смо и у намјери да донесемо нови Закон о невладиним организацијама. Измјенама и допунама закона ће се унаприједити и олакшати начин регистрације НВО, њихово финансирање и мониторинг спроведених програма и пројеката, казао је министар.

Осврћући се на постигнућа програма, Екатерина Паниклова, стална представница УНДП-а у Црној Гори, рекла је да је кроз два јавна позива подржано 85 пројеката које воде невладине организације, укључујући преко 12.000 учесника из 14 општина.

Ministar Suljević govorio na završnom događaju ReLOaD “Uspješne priče i dalji koraci”

Програм РеЛОаД није само финансирање иницијатива – ријеч је о искоришћавању невјероватног потенцијала људи да обликују своје заједнице и допринесу развоју своје земље. Подстицањем сарадње између локалних власти и цивилног друштва помажемо Црној Гори да изгради темеље за одрживи напредак, оснажујући појединце и организације да предводе трансформативне промјене. Суштина нашег рада лежи управо у томе – радити с људима, за људе, како бисмо створили трајни утицај за развој усмјерен ка будућности, рекла је она.

Како је програм реализован уз финансијску подршку Европске уније, шеф Сектора за сарадњу Делегације ЕУ у Црној Гори Ингве Енгстром се осврнуо на постигнуте резултате и истакао кључну улогу цивилног друштва: “Цивилно друштво омогућава грађанима и грађанкама да изразе свој глас и повезују се с институцијама власти. То повезивање је срж РеЛОаД програма, а сада свједочимо опипљивим резултатима. Ипак, постоји још много простора за унапређење сарадње између локалних власти и невладиних организација, што ће бити приоритет у наредној фази.”

Неки од резултата укључују отварање ботаничке баште у Пљевљима, израду дигиталног водича кроз Стари град Будве, адаптацију простора за рекреацију старијих особа у Андријевици, продукцију документарца о природном насљеђу Боке… Значај ових иницијатива које су потекле од самих грађана и грађанки јесте што настављају да живе и по званичном завршетку програма.

На завршном догађају су сумирани изазови и научене лекције, уз фокус на наставак рада кроз нову фазу програма. Наредна фаза биће усмјерена на даље оснаживање цивилног сектора и подршку пројектима од значаја за локалне заједнице.

Представник општине Андријевица Милош Чукић осврнуо се на чињеницу да је 1.200 грађана и грађанки напустило Андријевицу у поређењу са посљедњим пописом, што је опомена да се мора мудрије управљати ресурсима и користити потенцијали.

Анализа потреба младих коју је РеЛОаД направио, као и утврђивање приоритета на нивоу кластера су нам много помогли да боље планирамо рад са младима и стратешки разво, казао је Чукић на панелу “Како учинити сваку заједницу бољим мјестима за живот”.

Дугогодишњи активиста у еколошком цивилном сектору Миодраг Караџић мишљења је да је много алата и простора да млади узму ствар у своје руке, те да то од њих очекује.

Да би невладине организације расле и имале улогу о којој смо данас говорили, кључни су људски ресурси. Међутим, млади се плаше рада у цивилном сектору, а заправо је то мјесто да научите много и постанете конкурентни на тржишту рада, поручио је Караџић.

Догађај је завршен додјелом признања општинама и невладиним организацијама које су својим радом дале посебан допринос успјеху програма.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?