- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Министар Владимир Јоковић на Осамнаестом годишњем ...
Министар Владимир Јоковић на Осамнаестом годишњем радном састанку Министара пољопривреде Југоисточне Европе у Скопљу
Делегација Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, на челу са министром Владимиром Јоковићем, учествује на Осамнаестом годишњем радном састанаку Министара пољопривреде Југоисточне Европе (ЈИЕ) у Скопљу.
Министарски састанак је организован под заједничким покровитељством Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Сјеверне Македоније и Сталне радне групе за регионални рурални развој (SWG) у југоисточној Европи, а у циљу разговора о будућим дешавањима у сектору пољопривреде и руралног развоја у региону Југоисточне Европе (ЈИЕ).
Фокус састанка је на интеграцији у Европску Унију и аспектима политике пољопривредног и руралног развоја, посебно у вези са Зеленом агендом за Западни Балкан, усклађивањем EU CAP и приближавањем EU acquis, те важности пољопривредног политичког дијалога и Берлинског процеса. Ова тема је покренута у скłаду са „Јахоринском агендом 2024“, која представља закључке са овогодишњег Форума пољопривредних политика одржаног на Јахорини у јуну 2024. године.
Министар Владимир Јоковић је истакао улогу Сталне радне групе за регионални рурални развој (SWG) у југоисточној Европи, која успјешно одржава међусобно поштовање, повјерење, дијалог и сарадњу и захвалио се овогодишњем домаћину, министру Трипуновском на организацији овог састанка.
Желим нагласити нашу одлучност у вези подршке иницијативи Берлинског процеса. Црна Гора снажно подржава ову иницијативу, пажљиво пратимо све релевантне ставове и активно радимо на јачању самог процеса, а декларација коју ћемо усвојити данас је потврда за то. Спремни смо да предузмемо све неопходне кораке како бисмо одржали моментум и остварили позитиван допринос регионалној сарадњи и стабилности. Тај моменат Црна Гора препознаје кроз добијање позитивног ИБАР-а, чиме је Европска унија јасно ставила до знања да је процес проширења на Западни Балкан њен стратешки циљ, који се у свему подудара са нашим настојањем да постанемо прва наредна чланица уније, саопштио је Јоковић.
Декларација о храни и пољопривреди представља важан корак ка формализацији сарадње између земаља Западног Балкана у контексту Берлинског процеса, са посебним нагласком на постизање циљева одрживог развоја у пољопривреди.
Министар је предочио учесницима састанка да се Црна Гора кроз посвећеност интеграцијама и добросусједским односима афирмисала као поуздан партнер у регионалној сарадњи, чиме гради пут ка заједничкој будућности која се заснива на стабилности, просперитету и међусобном повјерењу.
У години која је за нама усвојили смо нову Стратегију развоја пољопривреде и руралних подручја, која је пажљиво обликована да буде у потпуности усклађена са циљевима Заједничке пољопривредне политике, а потврду за то налазимо у позитивном мишљењу Европске Комисије на овај документ. Посебно желим истакнути важност доступности ЕУ фондова, усмјерених на постизање усклађености са европским стандардима. Програми попут ИПАРД- а представљају драгоцјену подршку нашем пољопривредном сектору, омогућавајући нам модернизацију, унапређење пракси и јачање конкурентности, нагласио је Министар.
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде успјешно приводи имплементацију IPARD II програма крају уз увјерење да ће крајњи резултат бити успјешан и потврђен као такав од стране Европске комисије. Од 2019. године до сада исплаћено је око 400 пројеката укупне вриједности инвестиција преко 60 мил. ЕУР, гдје исплаћена ЕУ подршка износи више од 23 мил. ЕУР. Отпочета је имплементација IPARD III програма, кроз чије ће спровођење у црногорску пољопривреду бити инвестирано око 128 милиона еура, од чега ЕУ средства чине 63 милиона еура.
Наставићемо да радимо предано како бисмо искористили ове фондове на најбољи могући начин, чиме ћемо, не само унаприједити нашу пољопривреду већ и убрзати процес придруживања Европској унији, ком циљу је Црна Гора неповратно опредијељена, а што произилази из воље грађана, који овај пут подржавају процентом подршке од готово 80%, истакао је Јоковић.
Министар је на крају послао поруку да је потребно јачати капацитете и дијелити најбоље праксе, стварајући одрживе моделе пољопривредне производње који не само да подржавају економски развој већ и очување животне средине истичући задовољство због наставка даље сарадње са партнерима.