Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министар здравља Драгослав Шћекић разговарао са америчком амбасадорком и високим представницима СЗО

Објављено: 31.10.2022. 06:36 Аутор: ПР Служба Министарства здравља

Подршка САД и СЗО у јачању капацитета за здравствену сигурност

„Здравље представља политички и развојни приоритет Владе Црне Горе, као основ одрживог, инклузивног развоја и “зелене“ транзиције“, поручио је министар здравља Драгослав Шћекић, на састанку са америчком амбасадроком у Црној Гори Џуди Рајзинг Рајнке и др Гундом Веилером, директор  Свјетске здравствене организације за сарадњу са земљама у региону Европе.

Изражавајући захвалност за драгоцјену подршку народа и Владе САД-а и континуирану помоћ СЗО, министар Шћекић је казао да је ниво припремљености за ванредне ситуације, не само у Црној Гори, већ у свим земљама Западног Балкана, и даље неадекватан и тражи  политичку посвећеност, улагања и снажна партнерства.

Он је оцијенио да унапређивање припремљености и одговора претпоставља политчки амбијент који подстиче повјерење и солидарност, али и улагања у циљу јачања капацитета за надзор, компетентне и обучене здравствено раднике, као и благовремени приступ дјелотворним вакцинама, љековима и реагенсима. Подсјећајући на важност донација и финансијске помоћи Владе САД-а,  коју успјешно реализује СЗО, министар Шћекић је нагласио да је једнако важно искористити остварене резултате као базу за даље јачање капацитета кроз билатерална и мултилатерална партнерства за припремљеност и одговор на будуће кризе.

Министар је поручио да нема безбједне Европе без безбједног и снажног Балкана и изразио очекивање да ће на предстојећем Самиту земаља западног Балкана бити “простора “ за здравље, јер, како је казао, улагање у здравље и здравствену сигурност је инвестиција у будућност.

Амбасадорка Рајнке је истакла важност имплементације USAID-овог пројекта у одговору на COVID-19 (Америцан Ресцуе План COVID-19 Response Activity ARPA) вриједног 2,7 милиона долара, који спроводи Канцеларија Свјетске здравствене организације (WHO) у Црној Гори.  Пројект подржава здравствени систем Црне Горе у борби против пандемије, кроз проширење приступа дијагностици и терапији за откривање, управљање и лијечење COVID-19, као и подстицање напора здравствених власти у имунизацији, рекла је Амбасадорка.

Активности на јачању капацитета за одговор на COVID 19 пандемију,  које је у претходном периоду реализовала СЗО, а уз драгоцјену финансијску подршку Владе САД-а, како у Црној Гори, тако и у другим земљама региона Европе, према ријечима др Веилера из СЗО, представљају парадигму успјешног партнерства у функцији унапређења здравља, очувања живота и јачања капацитета припремљености и одговора на будуће кризе.

У предстојећем периоду ова сарадња у Црној Гори додатно ће се унаприједити и интензивирати кроз планиране активности на плану промоције имунизације против COVID 19.

Он је поручио да ће СЗО, са једнаком посвећеношћу наставити подршку Министарству здравља под лидерством министра Шћекића, како би се темељима остварених резултата овог продуктивог партнерства са Владом САД-а,  даље оснажили капацитети за здравствену сигурност у земљи, а посебно кроз сарадњу са Европском Унијом.

Др Веилер је посебно поздравио опредијељеност Владе Црне Горе да и у околностима када се као и све земље региона Европе и наша земља суочава са бројним сложеним изазовима,  здравље буде у врху политичке и развојне агенде. Он је подсјетио да Мапа пута за унапређење здравља у земљама Западног Балкана, која је усвојена  у децембру прошле године и развијена уз подршку СЗО, представља нашу заједничку платформу за иновативни приступ унапређењу здравља, мобилизацију политичке подршке и стварање партнерстава за здравље. Она је, како је казао др  Веилер, потврда да здравље има важну улогу у земљама Западног Балкана  у смислу њиховог развоја и стабилности укупног региона. Он је изразио  задовољство због најављеног улагања у јачање болничке инфраструктуре у земљи, будући да су безбједне болнице са капацитетом да и у околностима кризе пружају есенцијалне здравствене сервисе, окосница отпорног здравственог система и напора на остваривању универзалне здравствене заштите. Др Веилер су подсјетио да је, као резултат конструктивних консултација са министром Шћекићем и његовим тимом, већ договорени први кораци на плану реализације програма “безбједне болнице”  у Црној Гори, у форми процјене капацитета, чији налази ће послужити као основ за детаљна планирања о улагању у јачање болничке инфраструктуре у земљи.

Посебну захвалност, др Веилер је изразио у вези са активним учешћем министра Шћекића и делегације Црне Горе током недавно одржаног СЗО Регионалног комитета на различитим сесијама, гдје су земље чланице СЗО одлучивале о даљим правцима дјеловања у области здравствене сигирности, дигиталног здравља, доступности љековима, јавног здравља и сл.

 Састанку је присуствовали  Владимир Обрадовић, државни секретар Министарства здравља и др Мина Брајовић, шефица СЗО канцеларије у Црно Гори.

Галерија

gallery.media[0].alt
1/1 Фото: ПР Служба Министарства здравља
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?