Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министарка Братић на отварању Међународног фестивала КоторАрт Дон Бранкови дани музике

На тргу, испред Катедрале Светог Трипуна у Котору, синоћ је свечаним концертом,  званично отпочео фестивалски програм Међународног фестивала КоторАрт Дон Бранкови дани музике. Ове године,  вече под називом Планета Бока, посвећено је недавно преминулом Которанину, маестру Миру Хомену (1940 – 2021). Овогодишњој свечаности присуствовали су: министарка просвјете, науке, културе и спорта спорта, проф. др Весна Братић, градоначелник Котора, г. Владимир Јокић, предсједници општина Херцег Нови и Тиват, Стеван Катић и Жељко Комненовић, предсједница Скупштине општине Котор, Маја Мршуља, потпредсједници општине Котор, Синиша Ковачевић и Небојша Шеваљевић, екселенције, амбасадорка Европске Уније у Црној Гори, Оана Кристина Попа,  амбасадори Руске Федерације, Владислав Маслеников, Њемачке, Роберт Вебер, Словеније, Грегор Пескер, Хрватске, Веселко Грубишић, генерална конзулка републике Хрватске, Јасминка Лончаревић, конзулка Аустрије, Уте Фриснер, адмирал бокељске морнарице, дипломата и предсједник Фондације Дон Бранко Сбутега, г.  Антун Сбутега, Принц Никола Петровић Његош, и многи директори јавних институција како Котора, тако и других приморских општина и Подгорице. Домаћин вечери је био Ратимир Мартиновић, директор Фестивала и пијаниста, а догађају су присуствовали и спонзори и партнери Фестивала, представници Луштице Баy, Порто Монтенегра, Хенлy & Партнерс, Монтенегро Сотхебy'с Реалтy, многи которани и љубитељи умјетности.KotorArt Don Brankovi dani muzike

Дон Бранкове дане музике отворила је министарка просвјете, науке, културе и спорта, проф. др Весна Братић, она је поздравила све присутне у име Владе Црне Горе, са посебним задовољством и изразом поштовања према јубиларном двадесетом издању фестивала Котор Арт – под чијим окриљем се ове године одвијају „Дон Бранкови дани музике“, „Которски фестивал позоришта за дјецу“, „Међународни фестивал клапа Пераст“ и „Пјаца од филозофа“. 

У свом обраћању, министарка је подсјетила да смо годину коју је обиљежила пандемија коронавируса, већину културних активности свели на пуки опстанак, па стога повратак фестивалским дешавањима и публици можемо тумачити као обнављање нормалног ритма живота.

„На простору Боке Которске живот и умјетност су одувијек пулсирали у окриљу раскошних елемената природе са тежњом да се кроз стваралаштво и креацију трајно упишу у времену. Повлашћени статус који је умјетност уживала није довођен у питање ни онда када су овај залив захватале недаће, како оне чије је исходиште била разгоропађена земља (Геја), тако и оне које су произашле из деструкције немалог броја освајачких похода на Боку Которску. Само се на тај начин може објаснити потреба властеле и поморске аристократије Котора и Боке да надиђу материјално благостање и оставе изузетну архитектуру, да подрже књижевне, ликовне и музичке ствараоце, али и обезбиједе очување особене традиције народног стваралаштва“ , истакла је министарка Братић, додајући да је концепт фестивала КоторАрт покренут сличним поривима и изграђен на темељу богатог културног насљеђа. Такође, дефинисала је КоторАрт као ријетку културну манифестацију чија се улога не своди само на презентацију умјетничких садржаја, већ и на проблематизовање кључних питања о умјетности, култури и феноменима савремене епохе.

„Посебан сегмент фестивала засигурно представљају Дон Бранкови дани музике, манифестација која је поставила изузетно високе стандарде на музичкој сцени региона, нудећи публици врхунске програме различитих музичких жанрова и израза, угођај у виртуозности извођача, перфекционизму оркестара и диригената, као и присуство великих композитора данашњице“ , закључила је министарка и званично отворила јубиларне двадесете  КоторАрт Дон Бранкове дане музике ријечима : „Нека у то име почне музика, нека крене магија, и зато – звона звоните!”

Публици су се такође обратили градоначелник Котора, г. Владимир Јокић и др Антун Сбутега, предсједник Савјета Фондације Дон Бранко Сбутега, адмирал бокељске морнарице и дипломата. 

Музички дио програма обухватао је три композиције и то: Цонцертино Ива Бркановића (1906 - 1987), Цон вариазоне Жељка Бркановића (1937 - 2018) као и Ја сам мртав сада, ви сте били прије, Александра Перуновића (1978), посвећено дон Бранку Сбутеги (1952 - 2006), а настало као поруџбина фестивала 2016. године, поводом десетогодишњице смрти дон Бранка. Композиције је изводио Црногорски оркестар младих под управом маестра Роберта Хомена. У дјелу посвећеном дон Бранку, солиста је био истакнути виолончелиста Дмитриј Прокофјев.

Вече је употпунило додјељивање прве награде Даринка Матић Маровић, која је ове године припала диригенткињи Драгани Јовановић. Награду је уручила чланица жирија, самостална савјетница за музичку и музичко-сценску дјелатност у Министарству просвјете, науке, културе и спорта, гђа Добрила Поповић која је истакла образложење жирија који су чинили : Радмила Смиљанић (Босна и Херцеговина), при-мадона и списатељица, предсједница жирија; Мирјана Мима Лазаревић (Србија),  дугогодишња уредница музичког програма Центра за музику Коларчеве задужбине; Марина Микић (Црна Гора/Србија), пијанисткиња, самостална стручна сараднице на Академији уметности у Новом Саду, асистенткиња умјетничког директора КоторАрта и Јелена Сусницк (Словенија),  диригенткиња и списатељица. 

Већ од данас, 15. јула, фестивал наставља са својим програмом. У 11:00 часова на програму је конференција Ријека 2020, док је у Цркви Св. Духа за 20:00 часова заказана прва у низу конференција из пројекта „Нова нормалност“ са темом „Глобални осврт“.

Све детаљне информације о програму и учесницима могу се наћи на званичном сајту Фестивала, www.которарт.ме , а улаз на све догађе је слободан. Због ограниченог броја публике, обавезна је регистрација на протокол@которарт.ме  или 069/37-35-37 (од 09:00х до 14:00х). Регистрација је могућа најраније три дана, а најкасније 24 часа прије почетка програма.

 

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?