- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација Министарка Братић на састанку са отправницом посло...
Министарка Братић на састанку са отправницом послова амбасаде Украјине Наталиом Фиалком
Министарка просвјете, науке, културе и спорта, проф др Весна Братић је у просторијама Министарства просвјете, науке, културе и спорта одржала састанак са отправницом послова амбасаде Украјине, госпођом Наталиом Фиалком и другим секретаром, Анатоли Демешчуком.
Главна тема састанка била је помоћ украјинској дјеци, ученицима и студентима који су избјегли од рата у својој земљи, да на што бољи начин, у сарадњи са МПНКС, наставе школовање у Црној Гори. Састанку су присуствовали директорица Директората за инклузивно, предшколско и основно образовање, Славица Илинчић; директорица Директората за опште средње образовање, стручно и цјеложивотно образовање, Марија Лалатовић ; директорица Директората за терцијарно образовање, Неда Ојданић; директор Центра за стручно образовање, Душко Рајковић, и директор Директората за европске интеграције, програмирање и имплементацију ЕУ фондова и међународну сарадњу, Горан Дробњак.
На почетку састанка, министарка Братић изразила је жаљење због рата у Украјини, уз жељу да украјински народ што прије поново живи у миру, срећи и благостању, док је госпођа Фиалко исказала захвалност Влади Црне Горе која је активирала статус привремене заштите за украјинске избјеглице, који им омогућава право на основно, средње и високо образовање. У складу са тим, за адекватну инклузију украјинских ученика избјеглица у црногорски образовни сситем, неопходне су смјернице и препоруке Министарства просвјете, науке, културе и спорта.
Министарка Братић истакла је да је у овој ситуацији најважније да МПНКС на адекватан начин помогне да интеграција украјинске дјеце у црногорско друштво и црногорски образовни систем буде што бржа, потпунија и пријатнија, те да директори директората, у складу са својим надлежностима оперативно дјелују и одговоре на конкретне изазове и проблеме.
Директорица Илинчић изнијела је податке који се тичу броја дјеце која су уписана у вртиће и школе у претходном периоду и процедуре уписа у ове установе.
„Уочи самог наговјештаја да ће доћи до таласа избјеглица из Украјине у Црну Гору, обавијестили смо директоре свих образовних установа да не траже документацију за упис оне дјеце која их нису понијела са собом, већ да их на ријеч родитеља или старатеља упишу у одговарајући вртић или разред.Укупно је, до сада, уписано 47 ученика и то у општинама : Подгорица, Будва, Котор, Тиват, Херцег Нови, Бар и Улцињ, док је за инклузију пријављено само једно дијете. Када су вртићи у питању, укупно је уписано петнаест полазника у Будви, Тивту и Херцег Новом, с тим да су директори у контакту са Црвеним крстом добили најаве нових пристизања. Дакле, свако дијете, које се обрати, или чији се родитељи или старатељи обрате образовној установи, биће уписано у одговарајући разред или предшколску установу, на основу приложене документације. Уколико документације нема, биће довољна само изјава родитеља или старатеља“, објаснила је Илинчић, додајући да уписана дјеца, по закону, један период морају учити наш језик, а МПНКС ће, у зависности од потребе, одредити школе, по општинама које ће два пута недјељно организовати предавања из матерњег језика, а која ће обухватити сву дјецу.
Подаци који се тичу области средњег образовања, а које је изниијела директорица Лалатовић су да је до сада једна ученица из Украјине уписала средњу умјетничку школу на Цетињу „Петар Лубарда“ у одговарајући разред, док је процедура уписа у средње школе иста као за предшколске и установе основног образовања.
„По важећем закону о високом образовању, за редовне студенте, бесплатне су студије на основним и мастер студијама на државном УЦГ, а што се тиче области признавања иностраних образовних исправа, у Црног Гори се спроводе двије врсте признавања: једно које се тиче рада и запошљавања, а које је унадлежности МПНКС, а кад је у питању наставак студија нострификација се врши на самом факултету који кандидат хоће да упише“, изложила је диреторица Директората за терцијарно образовање Неда Ојданић, те нагласила да је ректор УЦГ послао допис за примање и обезбјеђивање смејштаја за десет украјинских професора и њихових породица, док ће МПНКС за њих обезбиједити бесплатну исхрану у студентским мензама.
Директор Центра за стручно образовање, Душко Рајковић изјавио је да је приритет да ученици из Украјине, у складу са Законом о странцима, што прије уђу у формални систем образовања.
„ Са аспекта стручног образовања, трогодишњег и четворогодишњег занатског занимања, морамо имати информацију и смјернице који наш образовни програм одговара образовном програму у Украјини који је ученик похађао, како би на најбољи начин дијете које је започело школовање, исто могло да настави без проблема у Црној Гори“, изјавио је Рајковић.
„Ми ћемо дати све од себе да нађемо оптимално рјешење да се образовање настави и да се наставни план и програм реализује најприближније оном какав је у Украјини, те да се фокусирамо да се свако дијете које је у нашој надлежности и наш гост у овој земљи, осјети добродошло“, поручила је министарка Братић.