Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министарка одбране Црне Горе, проф. др Оливера Ињац на састанку министара одбране земаља чланица Иницијативе одбрамбене сарадње

Објављено: 16.12.2021. 07:20 Аутор: Министарство одбране

Министарка одбране проф. др Оливера Ињац учествовала је на састанку министара одбране у оквиру иницијативе Одбрамбене сарадње земаља Централне Европе (CEDC) и земаља Западног Балкана (CEDC+) који је одржан у он-лине формату.

Састанак је био прилика да се размотре модалитети за јачање партнерства између Европске уније и Западног Балкана, са фокусом на унапрјеђење интеграције земаља региона у ЕУ. Такође, једна од тема састанка био је и Стратешки компас, као основ за заједничку визију безбједности и одбране Европске уније.

Током радне сесије, која је била посвећена Западном Балкану, министарка Ињац се у свом излагању осврнула на комплексност безбједносних изазова данашњице, те указала на потребу за заједничким дјеловањем у циљу пружања адекватног одговора. Тим поводом, посебно је истакла значај европске перспективе Западног Балкана која ће допринијети отпорнијој и просперитетнијој Европи у цјелости. 

Министарка Ињац потврдила је посвећеност Црне Горе пуноправном чланству у ЕУ, као спољно политичком приоритету наше државе. У том контексту, истакла је да ће Црна Гора наставити са спровођењем реформских процеса и промовисањем европских вриједности, како би оправдала статус лидера у региону по питању процеса интеграција.

Такође, информисала је да ће Црна Гора наставити да активно доприноси мисијама и операцијама за управљање кризама у оквиру Заједничке безбједносне и одбрамбене политике ЕУ (CSDP).

Министарка је указала на потребу за снажнијом поруком посвећености Европске уније политици проширења за Западни Балкан, с обзиром да је европска перспектива региона и пут који нема алтернативу. Она је истакла значај израде Стратешког компаса, као и ЕУ инструмената, који се могу усмјерити ка јачању партнерства с државама Западног Балкана.

Министарка је на крају састанка, још једном, подсјетила да је будућност Западног Балкана у Европској унији, те да стабилан и просперитетан регион представља обострани интерес, како Европске уније тако и земаља региона.

Учесници су констатовали да земље Централне Европе и Западног Балкана имају сличне изазове, те да је стога и присутна потреба за размјеном искустава, дефинисањем заједничких пројеката, као и области од интереса за унапрјеђење будуће сарадње.

С обзиром на то да Република Хрватска завршава предсједавање иницијативом CEDC, упућене су им честитке на успјешном предсједавању овом иницијативом, те истакнуто да је пружила значајан допринос у  правцу охрабрења аспираната за чланство у ЕУ, наставак дијалога, унапрјеђење сарадње и безбједности, CSDP мисије, те јачање отпорности безбједносног и одбрамбеног сектора на будуће изазове.

Током 2022. године CEDC иницијативом предсједаваће Република Аустрија. 

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?