Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министарка проф. др Весна Братић примила делегацију Републике Мађарске

У Министарству просвјете, науке, културе и спорта, у петак 1. октобра, уприличен је састанак министарке проф. др Весне Братић са делегацијом Републике Мађарске коју предводи министар људских ресурса проф. др Миклос Каслер.

Министарка Братић се захвалила министру Каслеру и његовој делегацији на посјети и срдачно поздравила све чланове делегације, међу којима је био и амбасадор Јозеф Негyеси, који је приликом недавне званичне посјете Министарсву просвјете, науке, културе и спорта имао прилику да се увјери да су односи Црне Горе и Републике Мађарске и више него добри. Изразила је посебну захвалност што званичним посјетама нашим министарствима делегација показује посвећеност Влади Црне Горе на путу ка придружењу Црне Горе евроспкој породици народа.

 „Сарадња између двије земље траје већ дуже вријеме, а сада ћемо предложити и могућности за наставак интезивне сарадње на вишем нивоу”, изјавила је министарка Братић додајући да је нова администрација Владе, осим посвећености евроатланским интеграцијама изузетно посвећена подизању културно-образовног нивоа, као и сарадњи у области науке и спорта, што је у домену рада МПНКС, како са земљама Европске Уније, тако и глобално.

Након што се захвалио на позиву, министар људских ресурса Мађарске проф. др Миклос Каслер истакао је да је сарадња са Министарством просвјете, науке, кулртуре и спорта у свим областима одлична, стављајући посебан акценат на културу, као област у којој се сарадња може интезивирати и подићи на виши ниво. Аспекти сарадње односили би се на преводилаштво ( преводи великих књига),  конкретну међуинституционалну размјену у том погледу и разне врсте умјетности.

„Програм о сарадњи у области културе између МПНКС и Министарства за људске ресурсе Мађарске, за период 2022-2026, биће званично потписан ускоро“, саопштила је министарка Братић и упознала присутне са самим садржајем програма. Она је прецизирала да програм предвиђа реализацију пројеката и програма из области музичко-сценске дјелатности, позоришта, кинематографије, визуелне умјетности, књижевности и преводилаштва, с посебним акцентом на директну сарадњу између релевантних институција из двије земље. „ Осим тога, предвиђено је заједничко учешће културних дјелатника из Мађарске и Црне Горе на значајним фестивалима и манифестацијама, експертским догађајима И међународним конкурсима.Програмом је такође предвиђено додатно оснаживање сарадње у области заштите културне баштине, с посебним акцентом на директну сарадњу између институција које се баве архивском, музејском, библиотечком и конзерваторском дјелатношћу. У Програму су  посебно наглашени потенцијали за сарадњу у области креативних индустрија, грани која је у развоју у Црној Гори и могућности за директну размјену искустава између културних дјелатника и предузетника у култури“, изјавила је министарка Братић.

Државна секретарка у Министарству просвјете, науке, културе и спорта, Милица Кадовић нарочито је истакла културну баштину, као продуктивно поље за сарадњу између двије земље, с обзиром на богатство наше земље у том погледу, имплицирајући на размјену стручњака и студената из области конзерваторске дјелатности.

 „Црна Гора тек улази у процес пописа културне баштине, а на нашем простору постоји најмање 2000 непокретних културних добара и на десетине хиљада покретних. Због тога нам је јако битна сарадња у области конзерваторске дјелатности са земљама у окружењу и  експертиза у том смислу”, изјавила је Кадовић.

Горан Дробњак, директор  Директората за европске интеграције, програмирање и имплементацију ЕУ фондова и медјународну сарадњу у МПНКС изразио је увјерење да комплетна државна администрадција Црне Горе у Републици Мађарској види значајног партнера у свим областима и задовољство што ћемо сарадњу на већем новоу  отпочети потписивањем новог Споразума.

 „Што се тиче новије историје, знам да у Републици Мађарској имамо драгоцјеног партнера и свједочио сам да на примјеру Мађарске можемо да заснујемо и наш развој, с обзиром на напредак који је Мађарска у протеклој деценији остварила на сваком плану и на тај начин превазишла и земље које су одавно чланице Европске Уније“, закључио је је Дробњак и осврнуо се на сарадњу у области преводилаштва која се може реализовати у оквиру ЕУ програма „Креативна Европа”.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?