- Влада Црне Горе
Министарство културе и медија Министарство културе и медија кроз два конкурса по...
Министарство културе и медија кроз два конкурса подржало медије са 312 хиљада еура
Министарство културе и медија подржало је, кроз конкурс за дневне, недјељње, локалне штампане медије и интернетске публикације, 12 пројеката штампаних медија и 22 пројекта интернетских публикација, док је конкурсом за креирање информативних и едукативних садржаја у локалним јавним емитерима подржано 14 пројеката.
То је саопштила данас министарка културе и медија Маша Влаовић приликом потписивања уговора са представницима медија, чији пројекти су подржани у оквиру ова два конкурса.
Министарка је казала да Влада Црне Горе и Министарство културе и медија настављају добру праксу, наводећи да је након два јавна конкурса, један за локалне јавне емитере, други за дневне, недјељње, локалне штампане медије и интернетске публикације, донијета одлуку о финансирању пројеката медија за продукцију материјала од јавног интереса, са циљем подизања нивоа свијести и знања грађана о препознавању и лошим утицајима лажних вијести.
„Дубоко смо свјесни да се медијска индустрија суочила са бројим кризама, које су довеле до смањења или повлачења дијела новца за маркетинг, са којим примарно комерцијални медији финансирају своју дјелатност, што у коначном утиче на услове у којима раде новинарке и новинари. Зато је спровођењем ових конкурса, и јос једним пакетом помоћи за комерцијалне медије који емитују свој сигнал преко Радио дифизног центра, споведена свеобухватна државна помоћ медијима“, истакла је Влаовић.
Према њеним ријечлима, за конкурс за дневне, недјељње, локалне штампане медије и интернетске публикације стигле су 52 пријаве и са 162 хиљаде еура подржани су сви пројекти из секције штампаних медија, њих 12 и 22 пројекта интернетских публикација.
За конкурс за креирање информативних и едукативних садржаја у локалним јавним емитерима укупан износ опредијељених буџетских средстава износио је 150 хиљада еура. Добили смо 14 пријава и одлуком комисије подржани су сви пројекти, рекла је Влаовић.
Појаснила је да је вредновање пројеката вршила стручна комисија од пет чланова, коју су чинили представници Министарства, Директората за медије и чланови радне групе који су учествовали у изради нацрта Медијске стратегије.
Док стварамо услове за слободне медије, кроз унапређење и измјену сета медијских закона, позивам вас да у својим редакцијама наставите да градите медије на које ћемо бити поносни. А бићемо поносни на медије који су ослобођени од цензуре и утицаја политичких партија, у којима се новинари и новинарке подстичу да слиједе професионалне и етичке принципе садржане у Кодексу новинара, и да се супротставе притисцима да те принципе прекрше, те да обезбиједите услове за успостављање и рад тијела за саморегулацију, казала је Влаовић.
Поручила је представницима медија да је важно да брину о запосленима, новинаркама и новинарима, да теже побољшању економскиух услова у којима раде, али и да извјештавају без притиска, производећи више садржаја у јавном интересу.
„Важно је да добрим праксама едукујете и штитите своје читаоце од лажних вијести, мизогиних садржаја и оних који подстичу говор мржње, како у текстовима тако и у коментарима читалаца, да стварате добре основе за промоцију и заштиту ауторских права приликом објављивања или преузимања садржаја других аутора“, истакла је Влаовић.
Извршни директор агенције МИНА, Јаша Јовићевић, казао је да у задње двије године, када је економска ситуација у Црној Гори компликована и изазовна за све медије, подршка пројектима медија врло значајна.
„Добро је што је држава формирала и систематизовала ту помоћ, што је њена додјела транспарентна и што се доста често дешава. То нам даје прилику да понудимо нове пројекте и садржаје које иначе медији не би производили у дневној траци. На овај начин стимулишемо и теме које су потцијењене и неке теме које су, са друге стране, веома занимљиве и значајне за ширу публику. Вјерујем да ће сви медији у оваквим пројектима пронаћи са једне стране лакшу одрживост, са друге стране нове теме, изазове и нову публику“, истакао је Јовићевић.
Директорка локалног јавног емитера – Радија Бар, Весна Шошкић, рекла је да је подршка Министарства културе и медија која им је додијељена у оквиру конкурса вишеструко значајна.
„Локални јавни емитери су углавном препуштени сами себи. Боре се на локалном ниову за статус, за финасирање, за освајање медијских слобода за објективност и врло често смо у том дијелу отуђени од надлежних институција државног нивоа. Тако да је ово једна одлична конекција ресорног Министарства са локалним јавним емитерима, јер само узајамном сарадњом и подршком, можемо доћи до објективног и слободног информисања, коме сви тежимо“, рекла је Шошкић.