Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министарство просвјете подржава реформу високог образовања по европским стандардима

Објављено: 20.07.2022. 08:40 Аутор: Министарство просвјете

У оквиру пројекта Подршке агенцијама за обезбјеђење квалитета високог образовања у примјени Европских стандарда и смјерница, јуче је одржан састанак предсједника Европске Асоцијације за обезбјеђење квалитета у високом образовању (ЕНQА) проф. Карла Дитриха и представника  Европског регистра за осигурање квалитета у високом образовању (ЕQАР) Јоланте Силке и Горана Даковића, са министром просвјете Миомиром Војиновићем, директором Агенције за контролу и обезбјеђење квалитета високог образовања Гораном Даниловићем и њиховим сарадницима.

Пројекат је у скоро двогодишњем трајању резултирао са четири радионице на тему кључних Европских стандарда, Националним акционим планом Црне Горе за примјену ЕСГ-а, а резултат посјете биће кључни инпут за примјену рјешења у законском оквиру за обезбјеђење квалитета.

Министар Војиновић је истакао значај чланства црногорске Агенције за обезбјеђење квалитета и европске асоцијације и регистре као потврде достигнутог нивоа квалитета и спремност Министарства да подржи све реформе које ће систем високог образовања у Црној Гори и суштински увести у европски простор високог образовања. Према ријечима министра Војиновића, у Стратегији развоја високог образовања 2022-2026, која је у завршној фази израде, наглашено је да се све активности обезбјеђења квалитета заснивају на одговорности и побољшању који заједно стварају повјерење у рад установа високог образовања.

Министарство просвјете континуираним радом на законима и подзаконским актима врши усаглашавање са свим важећим докуметима из ЕХЕА простора. У том правцу, са посебном пажњом се ради  на нацрту Закона о високом образовању, који би требало не само да омогући даљи раст и развој Агенције, већ да обезбиједи услове за добијање квалитетнијег и конкурентнијег високог образовања у Црној Гори.

Директор Агенције Горан Даниловић, је подсјетио на сврху примјене стандарда, а то је квалитет знања и оспособљеност студената. Сарадњу Агенције са установама високог образовања и њихово разумијевање процеса истакао је као кључне за успјешне поступке екстерне евалуације. У том смислу је навео примјер реакредитације Универзитета Црне Горе који је евалуиран за четири мјесеца и у чијој су евалуацији учествовала 54 експерта, од чега више од 90% иностраних.

Тијана Станковић, помоћница директора Агенције, говорила је о изазовима са којима се систем обезбјеђења квалитета суочава и предлоге за унапређење законског оквира, првенствено постизање независности Агенције у оперативном смислу и у доношењу одлука, укључености свих заинтересованих страна у процес и то приоритетно студената, накнадну контролу испуњености препорука и унапређења националних стандарда у смислу јасноће и једноставности.

Представници ЕQАР-а и ЕНQА-е су били заинтересовани за динамику усвајања новог Закона о високом образовању, без којег процес имплементације европских стандарда и смјерница за обезбјеђење квалитета у европском простору за високо онбразовање (ЕСГ) не може почети. Ове двије организације су изрезиле спремност да подрже црногорске институције на том изазовном и дуготрајном путу. Закључке са састанка и оцјену Националног акционог плана за имплементацију ЕСГ-а, европски стручњаци ће доставити до краја јесени, када се пројекат завршава.

Састанку су присуствовали генерални директори Директората Министарства просвјете, Неда Ојданић и Горан Дробњак, који су допринијели дискусији детаљима о Нацрту закона на којем је Радна група радила у периоду од септембра до децембра 2021. године.

Идеју ЕНQА-е да се организује регионални састанак између Министарстава и Агенција земаља Западног Балкана, представници црногорске стране су подржали као корисну за размјену идеја, знања и искуства.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?