ММФ поздравио посвећеност фискалној опрезности и европским интеграцијама

Објављено: 07.05.2024. 13:12 Аутор: Министарство финансија

МФ: Дефицит може бити само одраз улагања и обавеза за старе дугове

Извршни одбор Међународног монетарног фонда (MMF), који је објавио Извјештај о Црној Гори за 2024. годину, поздравио је снажну посвећеност црногорских власти европским интеграцијама, указујући да треба искористити замах након формирања нове Владе за неопходне структурне реформе и напредак у процесу приступања ЕУ.

MMF је потврдио снажан економски опоравак након ковид пандемије и значајно побољшање фискалне позиције.

Стога, охрабрују власти да надограђују досадашња достигнућа ефективним учвршћивањем фискалне политике, даљим јачањем надзора финансијског сектора и диверсификацијом привреде, уз стручну подршку ММФ-а гдје је то потребно.

Поздравили су посвећеност фискалној опрезности у дефинисаним оквирима (60% БДП-а) и планове да се креира и усвоји Фискална стратегија те имплементира нова Средњорочна стратегија управљања дугом. Сагласни су да ће одржавање нултог примарног биланса помоћи у одржавању дуга испод 60% бруто - домаћег производа (БДП).

MMF је констатовао да се према пројекцијама предвиђа фискални дефицит од 2024. године, уз постепени раст дуга, усљед потреба за финансирањем.

Наведени дефицит биће првенствено одраз нових улагања у постојеће капиталне, односно инфраструктурне пројекте (школе, болнице, вртићи, постројења за отпадне воде и водоснабдијевање и др), међу којима је најзначајнија даља изградња преосталих дионица ауто-пута, која ће захтјевати додатна средства да би се сви пројекти финансирали.

Као што смо и раније навели, главни основ за додатно финансирање буџета биће финансирање пројеката који су кључни за унапређење економског и социјалног живота грађана.

Дакле, Министарство финансија, без обзира на планиране бројне развојне пројекте и годишње позајмице које држава обезбјеђује доминантно због враћања старих дуговања, управља одговорно јавним дугом, што дефинишемо стратешки.

Додатно, подаци на основу којих су рађене MMF пројекције, у периоду мисије крајем јануара и почетком фебруара, не укључују мјере на фискалној страни које ће бити спроведене Фискалном стратегијом, као и очекивано смањење трошка задужења на међународном тржишту, што се и огледа у посљедњој емисији обвезница у марту ове године.

Извршни одбор MMF-a је сагласан да ће бити потребне мјере прилагођавања, да би се дуг учврстио на праг од 60% БДП-а на средњи и дуги рок, у складу са важећим Законом о буџету и фискалној одговорности, чиме се шаље снажан сигнал фискалне одговорности.

Међу кључним налазима из извјештаја мисије је и то да се фискална позиција значајно побољшала посљедњих година, након што је јавни дуг, који је достигао врхунац од 107% БДП-а 2020. године, пао на процијењених 61,5%.

Наглашавају и да су власти успјешно изашле на међународно тржиште у марту ове године.

MMF истиче да су власти боље искористиле међународна тржишта, емисијом обвезница по повољнијим стопама у односу на основне пројекције MMF-a.

MMF наводи да су структурне фискалне реформе од суштинске важности за здраве јавне финансије, укључујући “јачање администрације Пореске управе, побољшање таргетирања социјалне потрошње, обуздавање раста плата у јавном сектору и побољшање надзора над државним предузећима”.

Између осталог, констатују да црногорска економија изгледа знатно здравије те да је имала користи од снажног туризма и повећане потрошње, како због реформи из 2022. године, тако и због прилива имућнијих руских и украјинских држављана.

Стопа незапослености је пала на најнижи историјски ниво, а очекује се раст БДП-а од 3,7% у овој години и даље одржавање раста на 3% у средњем року.

Изузимајући нове шокове на међународном тржишту цијене роба и значајније повећање плата, очекује се да ће се разлика између инфлације у Црној Гори и еурозони, која тренутно износи 1,7 процентних поена, даље смањује.

MMF у препорукама, између осталог, наводе да се економска волатилност земље може ублажити диверзификацијом економије, посебно у производњи обновљиве енергије, одржавањем снажних јавних финансија подржаних Средњерочном фискалном стратегијом, јачањем надзора над банкарским системом уз истовремено снажење оквира за спречавање прања новца и финансирање тероризма и већим искоришћавањем огромног потенцијала жена у радној снази.

Линк за извјештај MMF: https://www.imf.org/en/Publications/CR/Issues/2024/05/06/Montenegro-2024-Article-IV-Consultation-Press-Release-Staff-Report-and-Statement-by-the-548629

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?