- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација МПНКС и ове године обиљежава Међународни дан споме...
МПНКС и ове године обиљежава Међународни дан споменика и споменичких локалитета
МПНКС је поводом обиљежавања међународног јубилеја 18. Априла - Дан ICCOMOS-A, чија је овогодишња тема Културна баштина и климатске промјене, у мултимедијалној сали – ресора културе на Цетињу представило изложбу “Стећци – средњевјековни надгробни споменици”, којом је ширу јавност подсјетило на резултате заједничких напора у пројекту „Номинација стећака – средњевјековних надгробних споменика за упис на Листу свјетске културне баштине UNESCO“, које су као заједничко добро четири државе Црне Горе, Босне и Херцеговине, Србије и Хрватске, од 2016. године уписане на UNESCO Листу свјетске баштине.
Презентовани локалитети са стећцима, Грчко гробље и Баре Жугића у Жабљаку и Грчко гробље у Плужинама, као дио једног културног добра четири државе (Црна Гора, Босна и Херцеговина, Република Србија и Република Хрватска) који су такође представљени овом изложбом као заједничко насљеђе 4 државе, презентује универзалну вриједност и аутентичност коју је изњедрио стваралачки дух овог дијела Балкана у средњем вијеку.
Својеврсни културолошки феномен стећака, као дијела универзалних вриједности свјетске културне баштине данас је пред великим изазовом и када је у питању утицај климатских промјена. Зато је од посебног значаја ова тема када је у питању њихова правилна заштита и очување.
Такође, у оквиру обиљежавања овог међународног јубилеја, а као резултат сарадње МПНКС и ЈУ Народни музеј Црне Горе биће приказан и документарни филм на тему Климатске промјене и културна баштина Црне Горе - студија случаја СТЕЋЦИ - којим ће бити представљени најрепрезенативнији примјерци стећака са територије Црне Горе, као јединствена појава у средњевјековној европској умјетничкој и археолошкој баштини, по свом богатству у типологији, бројности, умјетничком изразу, натписима, али и контексту њиховог настанка.
Ову мултимедијалну презентацију припремио је експертски тим МПНКС (Добрила Влаховић, MSC. Arch конзерватор рестауратор/координатор за ресор културе, Милица Мартић, дипл. етнолог начечница у Директорату за културну баштину и развој у области културне баштине) и ЈУ Народни Музеј ЦГ (Горан Пајовић дипл. археолог).
Међународни дан споменика и споменичких локалитета се слави у цијелом свијету, како би се утицало на јачање свијести о разноврсности и културног насљеђа и о настојањима која су неопходна да би се оно заштитило и сачувало за будуће генерације, те указало на његове вриједности и рањивост.
Већ неколико година, ICOMOS предлаже одређену тему која се на овај дан промовише и која репрезентује једну од вишеструких димензија културног насљеђа, како би се скренула пажња на његов значај у цијелом свијету, те на његову специфичност и разноликост. Овогодишња тема је Културна баштина и климатске промјене
Обиљежавајући овај дан, Министарство просвјете, науке, културе и спорта придружује се планетарној мисији и постаје дио ње.
Презентација је доступна за јавност од 18. априла – 18. маја 2022. године.
МПНКС позива јавност, посебно школску популацију да је посјете у просторијама Ресора културе на Цетињу, улица Његошева.